Artykuł partnera
Rośnie dziko w strefie śródziemnomorskiej, a w Polsce nawet uprawiany. Ma wiele właściwości leczniczych i upiększających. Jedni go uwielbiają, a inni nie przepadają za jego smakiem i zapachem. Sprawdź jakie działanie na nasz organizm ma koper włoski!
Fenkuł włoski, bo tak brzmi jego poprawna nazwa, przybył do nas z Basenu Morza Śródziemnego. Jest głównym dodatkiem wielu dań z tamtego regionu, dzięki swojemu intensywnemu i unikatowemu zapachowi. W Polsce uprawiany od niedawna, jest ogólnodostępny, a specjaliści dietetyki polecają włączyć go do naszej codziennej diety.
Koper włoski zawiera w sobie wiele cennych składników odżywczych i witamin, w szczególności jest cennym źródłem potasu oraz żelaza. Zawiera w sobie duże ilości antyoksydantów, które odpowiedzialne są, za powstrzymanie procesu powstawania wolnych rodników i hamowanie reakcji utleniania w organizmie. W fenkule możesz także znaleźć olejki lotne, które mają działanie lecznicze oraz pielęgnujące cerę, a uczennice w szkołach kosmetyczek, wyciągi z korzeni kopru włoskiego wykorzystują podczas nauki masażu twarzy, ponieważ wykazuje on niski poziom alergenowy, co czyni go uniwersalnym.
Jakie jeszcze działanie ma koper włoski? Zobacz!
Na niestrawność i metabolizm
Napar z kopru włoskiego jest świetnym rozwiązaniem dla osób z niestrawnością, ponieważ działa rozkurczowo i łagodzi objawy przy bólu żołądka. Dzięki działaniu moczopędnemu usuwa nadmiar wody z organizmu. Można stosować go w postaci herbatki koperkowej lub po prostu jako dodatek do różnych potraw. Przyspiesza także metabolizm, co w szczególny sposób może pomóc osobom walczącym ze zbędnymi kilogramami. Koper włoski usuwa toksyny z organizmu oraz zmniejsza apetyt.
Kolka u niemowląt
Informacja o tym, że koper włoski mogą przyjmować także niemowlęta, zrewolucjonizowała rynek zarówno farmaceutyczny, jak i spożywczy. Co takiego sprawia, że koper włoski jest idealny przy dziecięcych dolegliwościach? Właściwości odżywcze, ale przede wszystkim zawartość w nim cennych soli mineralnych. Substancje takie jak np. flawonoidy, działają przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie.
Pobudzenie laktacji, łagodzi ból miesiączkowy
Właściwości tego zioła są zbawienne dla kobiet. Szczególnie cenione jest podczas laktacji, ponieważ wraz z mlekiem matki, przekazywane są do organizmu dziecka cenne składniki odżywcze pochodzące właśnie z kopru włoskiego. Co więcej, mówi się, iż pomaga uregulować cykl miesiączkowy, ale także złagodzić dokuczliwe objawy menopauzy, przez co kobiety tak chętnie po niego sięgają.
Pomoc w przeziębieniu i działanie na układ oddechowy
Owoce kopru włoskiego, działają także na przeziębienie. Szczególnie ważne jest picie tego naparu podczas intensywnej gorączki, jak również przy mocnym katarze – wówczas warto przyjmować inhalacje. Zalecane jest picie od 1 do 2 szklanek dziennie naparu z tych ziół, aby zneutralizować zapalenie jamy ustnej oraz przy występowaniu aft.
Występuje w kosmetologii, ale także…
Olejek fenkułowy może być stosowany do tłustej skóry w postaci toniku, który także ogranicza wydzielanie sebum. Używany również w mieszankach zapachowych dodawanych do past, mydeł czy płynów do płukania jamy ustnej. Żucie nasion tego ziela znacząco neutralizuje nieprzyjemny zapach z ust.
Dobrze napisane. Podobne rady otrzymalem na http://mrfashion.pl. Więc coś w tym jest.