Co roku u około 3000 kobiet w Polsce zostaje zdiagnozowany rak jajnika, a 2000 kobiet umiera z jego powodu. Przy tym okazuje się, że większość ludzi nie zna objawów tej śmiertelnej choroby. Warto więc zapoznać się z nimi, gdyż dzięki temu możemy już na początku choroby wkroczyć z leczeniem.
Jak sama nazwa wskazuje rak jajnika umiejscowiony jest w tkance jajników, jednakże z czasem może się rozprzestrzeniać w całym układzie rozrodczym. Na jakie objawy należy zatem być wyczulonym, aby uniknąć rozwoju choroby?
- Ciągłe bóle brzucha
Nieprzemijające bóle w jamie brzusznej bądź miednicy z pewnością oznaczają, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Mogą między innymi być oznaką raka jajników bądź torbieli jajnika. Dlatego też, jeśli taki ból trwa dłużej niż tydzień, to koniecznie zgłośmy się do lekarza, aby sprawdzić, czy nie jest to coś groźnego.
- Wzdęcie lub obrzęk brzucha
Kiedy mamy częste uczucie wzdęcia czy obrzęku, to może to oznaczać rozwój raka. Uczucie ciężkości bądź ucisku może być spowodowane poprzez sam ciężar dużej torbieli, a także przez ucisk spowodowany naciekaniem nowotworowym. W takiej sytuacji konieczne są dodatkowe badania, aby przyjrzeć się jajnikom.
- Problemy z układem moczowym
Rak jajnika może spowodować dolegliwości związane z częstszym oddawaniem moczu. To wynika między innymi z tego, iż następuje nadmierny ucisk pęcherza. Przeciętny człowiek oddaje mocz około 7-8 razy dziennie. Jeżeli zdarza nam się to znacznie częściej, a nie pijemy dużo napojów, to należy koniecznie to sprawdzić. Pamiętajmy jednak, że również inne problemy z pęcherzem mogą być przyczyną takiej sytuacji.
- Plamienie pomiędzy okresami
Krwawienie między miesiączkami nie jest normalne. Jeśli mamy tego typu dolegliwości, to koniecznie udajmy się do ginekologa. Nie tylko rak jajnika daje takie objawy, ale przyczyną może też być ciąża, stosowanie antykoncepcji czy różne zaburzenia hormonalne.
- Uczucie przepełnienia
Rak jajnika sprawia, że kobiety znacznie szybciej czują się nasycone czy wręcz przepełnione. Jest to spowodowane obrzękami i zakłóconym działaniem hormonów.
- Problem z wypróżnieniami
W tym przypadku objawy mogą być rozmaite. U niektórych kobiet pojawia się biegunka, a u innych znów zaparcia. Jeśli pojawią się jakiekolwiek odstępstwa od reguły, to warto to sprawdzić.