Każdego roku u olbrzymiej ilości osób rozpoznawana jest depresja. Coraz częściej czujemy się nieszczęśliwi i zagubieni. Jak poradzić sobie z tym problemem bez stosowania leków? Czy istnieją jakieś sposoby na podniesienie poziomu serotoniny, co sprawi, iż będziemy szczęśliwsi?
Zgodnie z definicją podaną przez psychologów epizod depresji jest wtedy, gdy dana osoba ma obniżenie nastroju, uczucie pustki, beznadziei oraz zwiększoną drażliwość. Taki stan trwa przez ponad dwa tygodnie. Coraz więcej osób zgłasza się do lekarzy z tego typu dolegliwościami. W jaki sposób możemy naturalnie zwiększyć poziom serotoniny, dzięki czemu jest szansa, iż unikniemy terapii farmaceutycznej?
Większa ilość witaminy B6
To witamina, która korzystnie może wpływać na nasz nastrój. Dlatego też warto sięgać często po produkty bogate w ów składnik. Tutaj idealnie nadaje się szpinak, rzepa, czosnek, kalafior, seler, gorczyca, a także ryby. Wśród nich najlepszy jest tuńczyk, halibut, łosoś oraz dorsz.
Ziarna dla mózgu
Nasza dieta obfituje w pszenicę, a istnieją ziarna, które lepiej wpływają na nasz mózg. Warto między innymi sięgać po amarantus, grykę, proso oraz quinoę, które posiadają mnóstwo wartości odżywczych oraz naprawdę ciekawy smak. Są to nie tylko zdrowe węglowodany, ale również i pokarmy o wysokiej zawartości białka, dzięki czemu zwiększa się poziom serotoniny. Ziarna te nie tylko poprawiają nastrój, ale ułatwiają również zasypianie. Pamiętajmy także, iż dostarczają nam ważnych witamin z grupy B, które odgrywają kluczową rolę w pracy neuroprzekaźników.
Posiłki białkowe
Pokarmy bogate w białko, a konkretnie te, które mają wysoki poziom tryptofanu, korzystnie wpływają również na poziom serotoniny. Tutaj szczególnie polecane są nasiona dyni oraz słonecznika. Okazuje się również, że białko roślinne przyczynia się lepiej do zwiększenia poziomu serotoniny niż białko zwierzęce.
Żywność fermentowana
Żywność i napoje fermentowane znacznie pomagają w trawieniu oraz asymilacji wszystkich ważnych składników odżywczych niezbędnych do produkcji serotoniny. Tutaj wspaniale sprawdzają się wszelkie kefiry czy kiszonki.
Masaże
Wiele słyszy się o uzdrawiającej mocy dotyku i faktycznie badania udowadniają ową tezę. Okazuje się, że masaż zwiększa aż o 28% poziom serotoniny i równocześnie zmniejsza poziom kortyzolu, który wiąże się ze stresem.
Wolny czas na słońcu
Wczesnym rankiem światło jest bardziej intensywne. Jeśli spędzimy wtedy czas na świeżym powietrzu, to może to zwiększyć produkcję melatoniny w godzinach wieczornych. Dzięki temu zyskamy spokojny sen. Taki spacer ogólnie poprawia również nastrój i dodaje nam energii.
Usuwanie toksyn
Usuwanie toksyn z otoczenia oraz organizmu wpływa korzystnie na zdrowie mózgu. Warto więc do diety wprowadzić więcej cytrusów oraz ziele mniszka lekarskiego, który działa detoksykująco.
Zmniejszenie stresu
Nadmiar stresu negatywnie wpływa na nasze samopoczucie oraz nastrój. Jeśli taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas, to zwiększona jest produkcja adrenaliny i kortyzolu, co zakłóca produkcję serotoniny. Zadbanie o właściwy relaks może wszystko zmienić. To pierwszy krok do zwiększenia serotoniny. Warto więc zadbać o usuwanie negatywnych emocji, takich jak strach, poczucie winy czy gniew. Pomocna może być też medytacja i joga.
Aktywność fizyczna
Ćwiczenia działają nie tylko przeciwdepresyjnie, ale również i przeciw lękowo. Dlatego też zarówno lekarze, jak i psychologowie zalecają regularną aktywność fizyczną. Najlepiej jeśli wygospodarujemy każdego dnia przynajmniej 30 minut na trening.
Eliminacja cukru
Wyeliminowanie przetworzonego cukru może korzystnie wpłynąć na poziom serotoniny. Zbyt duża ilość cukru może spowodować uzależnienie od cukru, insulinooporność, hipoglikemię i cukrzycę typu 2, a to wszystko przyczynia się też do obniżenia produkcji serotoniny. Zamiast cukru rafinowanego lepiej wybrać dobrej jakości miód, syrop klonowy czy cukier kokosowy.
Więcej przytulania 🙂
Przytulanie wyzwala endorfiny oraz serotoninę, wywołując w ten sposób uczucie przyjemności. Równocześnie zmniejsza smutek i wydłuża życie.