7 sposobów, aby złagodzić bóle kręgosłupa i mięśni

7 sposobów, aby złagodzić bóle kręgosłupa i mięśni

Uciążliwy ból pleców lub szyi to coraz częściej pojawiające się współcześnie dolegliwości. Zwłaszcza występują one u osób powyżej 30 roku życia, prowadzących siedzący tryb życia. Takie bóle niezmiernie negatywnie wpływają na jakość życia. Szczególnie uciążliwe są bóle kręgosłupa.

W takich sytuacjach wiele osób sięga po środki przeciwbólowe, rezygnując z naturalnych sposobów, które są równie skuteczne, a przy tym nie powodują efektów ubocznych. Oczywiście zdecydowanie najlepszym lekiem jest zapobieganie takim bólom, a jednym z podstawowych działań, które może nam w tym pomóc jest aktywność fizyczna. Jednakże, gdy pojawia się już ból, to naturalne środki zaradcze również są dobrym rozwiązaniem.

 1. Więcej ruchu

Ogranicz ilość czasu spędzanego w spoczynku i zrezygnuj z wymówek, iż rezygnujesz z aktywności fizycznej ze względu na ból. Tak naprawdę w ten sposób wpada się bowiem w błędne koło. Jeśli potrzebujemy relaksu oraz rozluźnienia mięśni, to ruch tutaj jest zdecydowanie najlepszym lekarstwem. Przyczynia się on również do zmniejszenia stanów zapalnych, które powodują ból.

2. Zrezygnuj z żywności, która może pogarszać sytuację

Alkohol, kofeina, cukier oraz tłuszcze trans to pokarmy, które przyczyniają się do procesów zapalnych w organizmie. Dlatego też lepiej je wyeliminować z codziennego menu. Po dłuższym stosowaniu zdrowszej diety z pewnością zauważymy znaczne różnice.

3. Masaż

Jednym z najlepszych działań zapobiegawczych w zakresie bólu mięśniowego jest regularny masaż. Jeśli mamy nawracające bóle, to warto pomyśleć o tego typu zabiegach. Doświadczony i dobrze wykształcony masażysta z pewnością wyeliminuje wszelkie napięcia, co sprawi, że ból stanie się znacznie mniejszy.

4. Olejki eteryczne

Niektóre olejki eteryczne, takie jak olej jojoba, olej kokosowy lub olej z mięty pieprzowej mogą być bardzo pomocne w leczeniu bólów mięśniowych. Są szczególnie przydatne w leczeniu bólu mięśni po długim treningu lub intensywnej aktywności fizycznej.

5. Olej arganowy

Masaż olejem z arniki może natomiast znacznie zmniejszyć ból szyi, a także górnej oraz dolnej części pleców. Jednocześnie arnika ma inne korzystne właściwości zdrowotne, działa bowiem przeciwzapalnie. Ponadto, może pomóc też w złagodzeniu napięcia spowodowanego procesami zapalnymi w organizmie.

6. Kąpiel w soli Epsom

Najczęstszą przyczyną bólu mięśniowego jest brak magnezu w organizmie. W takiej sytuacji warto wypróbować moczenie nóg w soli Epsom. Dzięki temu pomożemy organizmowi podnieść poziom magnezu i zlikwidujemy ból mięśni oraz nawracające skurcze. Ponadto magnez pomaga też w redukcji procesów zapalnych w ciele. Poza moczeniem nóg, możliwa jest też kąpiel w soli Epsom.

7. Wizyta u kręgarza

Pomoc kręgarza jest szczególnie pomocna w przypadku bólów szyjnych oraz dolegliwości kręgosłupa. Ten naturalny, pozbawiony leków sposób leczenia może być bardziej skuteczny niż jakikolwiek inny środek przeciwbólowy.

Podobne artykuły

4 Komentarzy

 1. ffff
  24 czerwca 2017 at 04:17 Odpowiedz

  ale rady… hah hah haaaa

  1. Mm
   27 czerwca 2017 at 09:48 Odpowiedz

   Nie podoba się..
   Nie czytaj, nie komentuj …
   Z pewnością nic Cię nie boli i boleć nie będzie hahaha i takich rad nie będziesz potrzebować…. jeszcze wspomnieć na te słowa. Mocno w to wierzę

 2. Karina
  10 lipca 2017 at 08:57 Odpowiedz

  Ja potwierdzam, że masaże u specjalisty pomagają! Oni najlepiej wiedzą jak to zrobić. Ja przez długi czas zmagałam się z bólem w odcinku szyjnym. Początkowo stosowałam maści, ale to nie przyniosło efektu. Potem koleżanka poleciła mi kręg-clinic (pzń) i wszystko wróciło do normy 🙂 czułam dużą ulgę po zabiegach więc jak ktoś ma możliwość skorzystać to polecam.

 3. adonis
  31 sierpnia 2017 at 00:22 Odpowiedz

  Wszystkie rady są dobre, oprócz jednej: nigdy nie idź do kręgarza. Mnie bardzo zaszkodził

Odpowiedz