Mimo retuszowania wszystkich kampanii reklamowych, zdjęć w gazetach i na billboardach nie da się ukryć, że cellulit dotyczy dużej części kobiet. I chociaż przez ten kult idealnego ciała coraz bardziej wstydzimy się przyznawać do jego posiadania, to jednak skala tego zjawiska jest naprawdę duża.
Dla branży produktów antycellulitowych, jest to ogromna pole do czerpania zysków. Oszacowano, że tylko w Stanach Zjednoczonych kobiety wydają ponad 6 miliardów dolarów rocznie na produkty antycellulitowe. Prawda jest jednak taka, że nie istnieje jeden cudowny krem czy balsam, który sprawi, że cellulit zniknie. Problem jest dużo bardziej złożony i trzeba skupić się też na dbaniu o ciało od wewnątrz, aby było widać pozytywne efekty na skórze.
Co to jest cellulit?
Cellulit pojawia się, gdy warstwa tkanki tłuszczowej wnika w tkankę łączną tuż pod powierzchnią skóry i tworzy na skórze wyboisty, przypominający skórkę pomarańczową charakterystyczne wgłębienia. Cellulit jest normalną cechą płci pięknej, która dotyka 80-90% kobiet po okresie dojrzewania. Zazwyczaj pojawia się na udach, w okolicach miednicy lub brzucha. W skrócie, cellulit jest całkowicie normalny. Dlaczego społeczeństwo postrzega cellulit jako negatywną cechę fizyczną?
Co powoduje cellulit?
Nawet najlepsi naukowcy na świecie nie umieją odpowiedzieć na to pytanie. Najprawdopodobniej jest to wynik wielu czynników, w tym dominacji estrogenu, zatorów w układzie limfatycznym, diety, stylu życia i/lub genów.
Pomimo przytłaczającej liczby produktów, które mają być „tym jedynym, najlepszym rozwiązaniem” na pomarańczową skórkę, najlepsze badania potwierdzają, że nie ma „cudownego” sposobu na cellulit. Co więc można zrobić, jeśli cellulit posiadamy i chcemy się go pozbyć?
8 sposobów na zmniejszenie cellulitu
-
Rzuć palenie!
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że palenie jest silnie związane ze zwiększoną skłonnością do gromadzenia cellulitu. Jeśli palisz nałogowo, rzucenie palenia powinno być Twoim priorytetem.
-
Zrzuć zbędne kilogramy
Niechciane kilogramy są główną przyczyną zwiększonego cellulitu. Dobra wiadomość jest taka, że czym więcej uda nam się schudnąć, tym redukcja cellulitu będzie większa.
-
Zmień dietę
Czynniki takie jak dieta, aktywność fizyczna i styl życia są głównymi czynnikami wpływającymi na wagę oraz cellulit. Jeśli masz nadwagę, poprawa kontroli poziomu cukru we krwi jest ważnym czynnikiem zgubienia tkanki tłuszczowej, a tym samym redukcji cellulitu. Proces odchudzania jest złożony i zależy od bardzo wielu czynników, ale to kilka prostych rad, które na pewno pomogą w redukcji cellulitu:
- Unikaj przetworzonych węglowodanów prostych i cukrów, które gwałtownie zwiększają stężenie cukru we krwi
- Zmniejsz lub ogranicz skrobiowe węglowodany, takie jak chleb, bułeczki, płatki śniadaniowe, muesli itp. na śniadanie oraz kanapki, makaron, ryż i ziemniaki na kolację i obiad, aby zredukować ich ogólne spożycie
- Dodawaj więcej składników odżywczych, warzyw kapustowatych (gotowanych) i zielonych warzyw liściastych do wszystkich posiłków
-
Więcej ćwicz
Mimo, że ćwiczenia nie likwidują cellulitu, pomagają schudnąć, a tym samym wspierają redukcję cellulitu – a przynajmniej jego pojawienie się. Najczęstszym powodem, a raczej wymówką, przez którą nie ćwiczymy, jest brak czasu. Nie potrzebujesz jednak 60 minut na siłowni, aby spalić tłuszcz i poprawić zdrowie. Wypróbuj HIIT, czyli treningi interwałowe o wysokiej intensywności. Na początku mogą wydawać się bardzo trudne, jednak można dobrać takie, które będą odpowiednie do obecnego poziomu zaawansowania.
Możesz na przykład wykonać 30 sekund ruchu, np. ćwiczenia na stepie, skakanie na skakance, bieg w miejscu, a następnie odpocznij 90 sekund. Powtórz taki cykl 5-8 razy (tj. 10-16 minut). Jeśli wolisz spokojniejszą formę ruchu dbaj o to, aby były jej codziennie pod dostatkiem. Pokonuj jak najdłuższe odległości na piechotę, przejdź 1-2 przystanki pieszo, nie parkuj zawsze pod samymi drzwiami, wybieraj schody zamiast windy – sposobów jest wiele.
-
Dbaj o odpowiednie nawodnienie
Picie odpowiednich ilości wody jest ważną składową ogólnego stanu zdrowia i może pomóc w redukcji cellulitu. Spożywanie wody między posiłkami to świetny sposób na uniknięcie nadmiernego podjadania, wspomaga także prawidłowe funkcjonowanie komórek. Nie istnieje jedna idealna ilość wody dla każdego, spróbuj oscylować jednak w okolicy 6 szklanek dziennie.
-
Przemyśl stosowanie pigułek antykoncepcyjnych
Pigułki antykoncepcyjne mogą negatywnie wpływać na przyrost masy ciała, a tym samym sprzyjają gromadzeniu się cellulitu. Pigułki antykoncepcyjne zresztą niosą za sobą wiele więcej negatywnych konsekwencji. Wykazano m.in., że niekorzystnie wpływają na równowagę dobrych i złych bakterii jelitowych, powodując dysbiozę, która może wywołać stan zapalny, problemy z trawieniem, wzdęcia i inne. Jeśli cierpisz na wymienione dolegliwości lub dokucza Ci nadmierna masa ciała, warto zastanowić się nad alternatywnymi sposobami antykoncepcji.
-
Hydroterapia
Hydroterapia to terapeutyczne zastosowanie naprzemiennie ciepłej i zimnej wody w celu poprawy zdrowia. Jest również wykorzystywany do redukcji cellulitu. Taki zabieg poprawia krążenie, zwężając lub rozszerzając naczynia krwionośne w odpowiedzi na wysokie i niskie temperatury. Proces ten pomaga zwiększyć przepływ limfatyczny i usunąć zatory limfatyczne, które mogą powodować powstawanie cellulitu. Hydroterapię można zastosować nawet w domu, w bardzo prostu sposób – przy użyciu prysznica. Zacznij od dwuminutowego gorącego prysznica, następnie przełącz na 30 sekund na względnie zimną wodę. Powtórz 3 razy, stopniowo zwiększając temperaturę w każdym cyklu i zawsze kończąc zimną wodą. Nie jest to może łatwe doświadczenie, jednak działa niesamowicie orzeźwiająco i pobudzająco.
-
Regularne masaże
Masaż limfatyczny, który pomaga poruszyć wszystkie komórki układu limfatycznego wspomaga cienką, podskórną tkankę tłuszczową wokół ud poprzez zwiększoną cyrkulację oraz drenaż limfatyczny, zmniejszając w ten sposób cellulit. Nie jest to metoda, która sama w sobie cellulit zlikwiduje, niewątpliwie jednak jest przyjemnym dodatkiem, a także zapewnia efekt relaksujący.