We współczesnym świecie ciężko jest utrzymać organizm w zdrowej równowadze. Bez dwóch zdań, imbir jest naszym roślinnym sojusznikiem o jednych z najszerszych właściwościach terapeutycznych, dzięki którym zapobiega, a nawet odwraca wiele dolegliwości. Badania naukowe potwierdzają bezpieczeństwo jego stosowania oraz ogromną skuteczność.
Korzeń imbiru (Zingiber officinale) jest potężnym ziołem leczniczym, używanym od stuleci. Bogaty w bioaktywne terpeny, imbir należy do tej samej rodziny roślin, Zingiberaceae, co kurkuma i kardamon.
Imbir był ceniony przez zielarzy na całym świecie w czasach wczesnego handlu przyprawami, kiedy po raz pierwszy został przywieziony z Indii i Południowej Azji do Europy. Tradycyjna medycyna chińska (TCM) i ajurweda uważają, że imbir ma właściwości ogrzewające system, stymulując w ten sposób “trawienny ogień”.
Tradycyjne zastosowania odzwierciedlają to zrozumienie silnych właściwości leczniczych imbiru: znany jest z łagodzenia nudności, wspomagania trawienia, łagodzenia skurczów i poprawy krążenia. Imbir ma również silne właściwości odtruwające, stymulując eliminację poprzez jelita i pocenie.
Gdyby korzyści płynące z imbiru zatrzymały się na tych właściwościach, byłby on cudownym pokarmem roślinnym, wartym codziennego spożywania. Jednak współczesna nauka nie tylko potwierdziła tradycyjne zastosowania imbiru, ale także sprawiła, że imbir stał się elitarną kategorią “pożywienia”, w której zacierają się granice między żywnością a medycyną.
Jasne, imbir może sprawić, że Twój brzuch będzie czuł się dobrze. Ale czy wiedziałeś, że może również pomóc Ci zapobiec niektórym z najgorszych przypadłości nękających dziś ludzi?
Remedium na to, co Ci dolega
Biorąc pod uwagę fakt, że za imbirem stoi niemal 3000 lat udokumentowanego stosowania i prawie tak samo wiele streszczeń naukowych, może być trudno zawęzić jego działanie do pięciu najpotężniejszych właściwości.
Jednym ze sposobów jest porównanie właściwości leczniczych imbiru z chorobami będącymi największym zagrożeniem we współczesnych czasach. Światowa Organizacja Zdrowia, której misją jest zwalczanie chorób na całym świecie, publikuje roczne statystyki dotyczące dziesięciu głównych przyczyn zgonów na całym świecie. W 2017 r. na liście znalazło się pięć chorób, dla których wykazano, że imbir przynosi znaczne korzyści. Są to:
- Choroba serca
- Udar
- Rak płuc
- Cukrzyca
- Choroby biegunkowe
Naturalne leczenie chorób serca
Imbir wspiera serce na wiele sposobów. Badania potwierdziły silną zdolność imbiru do obniżania ciśnienia krwi, określaną również jako aktywność kardiodepresyjna.
Naukowcy zidentyfikowali „znaczną wewnętrzną aktywność na mięśnie gładkie serca”, co zaobserwowali badając tradycyjne zastosowania imbiru w kardiopatii, nadciśnieniu, kołataniu serca oraz jako środka rozszerzającego naczynia krwionośne w celu poprawy krążenia.
Otwierająco oczy badani na zwierzętach z 2016 roku wykazało silne działanie kardioprotekcyjne imbiru w odniesieniu do szkód już wyrządzonych w sercu, w tym przypadku w wyniku cukrzycy. Badacze jednoznacznie stwierdzili, że “ekstrakt z imbiru znacznie zmniejsza nieprawidłowości strukturalne serca u szczurów z cukrzycą”. [1]
W przekrojowym badaniu przeprowadzonym w 2017 roku, zatytułowanym „Ocena dziennego spożycia imbiru w celu zapobiegania chorobom przewlekłym u dorosłych” zbadano czy codzienne spożywanie imbiru – a także ile imbiru – ma wpływ na objawy chorób przewlekłych, takich jak nadciśnienie czy choroba niedokrwienna serca. Wyniki pokazały, że codzienne spożycie imbiru wiązało się ze zmniejszonym ryzykiem nadciśnienia i choroby niedokrwiennej serca, oraz z prawdopodobieństwem, że obie choroby zmniejszą się wraz ze wzrostem dziennego spożycia imbiru. [2]
W ramach przeglądu naukowego z września 2017 roku zbadano imbir i kilka innych ziół i przypraw leczniczych, aby wykazać ich aktywność antyoksydacyjną i wpływ na zdrowie. Imbir i czosnek zostały określone jako posiadające “szerokie działanie lecznicze (…) szczególnie w chorobach sercowo-naczyniowych”. W tym badaniu odnotowano również anty-rakotwórcze właściwości imbiru. [3]
Naturalny sposób na udar
Opisywany jako “atak mózgu”, udar występuje, gdy jeden lub więcej obszarów mózgu są uszkodzone z powodu niedoboru tlenu. Przydatność imbiru w udarze polega na jego właściwościach antyoksydacyjnych i przeciwzapalnych.
W 2006 roku przeprowadzono badanie na osiemdziesięciu dwóch dorosłych osobach cierpiących na wywołane udarem uszkodzenia mózgu, w wyniku których pojawiły się zaburzenia oddawania moczu z powodu spastycznego pęcherza. Zastosowano terapię moksą z wykorzystaniem imbiru i soli, rodzaj terapii cieplnej, w której materiały są ogrzewane i umieszczane na skórze lub blisko niej – terapia była stosowana pięć razy w tygodniu.
Po trzech tygodniach poprawiło się wiele parametrów w grupie kontrolnej, czego nie zaobserwowano w grupie kontrolnej. Zmniejszyła się m.in. częstotliwość oddawania moczu, pilność jego oddania oraz nietrzymanie moczu. Naukowcy doszli do wniosku, że moksoterapia z wykorzystaniem imbiru i soli jest bezpieczną i skuteczną formą terapii zaburzeń oddawania moczu po udarze.
W innym badaniu, opublikowanym w 2016 roku, zbadano jeden z aktywnych składników imbiru, znany jako 6-shogaol, izolat, o którym wiadomo, że ma silne właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Stres oksydacyjny i stan zapalny są ściśle związane z ograniczonym dopływem krwi, głównym czynnikiem udaru mózgu i mogą ostatecznie doprowadzić do śmierci komórki mózgowej. Z kolei substancje, które są przeciwutleniaczami i zmniejszają stany zapalne, są potencjalnie terapeutyczne dla zaburzeń mózgu i centralnego układu nerwowego.
Celem tego badania była ocena, czy codzienne doustne dawki 6-shogaolu wywierają działanie neuroprotekcyjne u myszy. Po siedmiu dniach naukowcy zaobserwowali, że myszy karmione 6-shogaolem wykazały “istotnie obniżone wyniki deficytu neurologicznego”, jak również zmniejszony “średni obszar martwicy niedokrwiennej”, co wskazuje na powrót zdrowego przepływu krwi do mózgu. Zaobserwowano również poprawę deficytu behawioralnego i zmniejszono markery stanu zapalnego w mózgu. Naukowcy doszli do wniosku, że 6-shogaol może zmniejszyć uszkodzenia mózgu spowodowane udarem mózgu, wykazał także korzyści jako potencjalnie zapobiegającym udarom. [4]
Naturalne leczenie raka
Z ponad 420 streszczeniami PubMed na temat przydatności imbiru w leczeniu raka, nauka wyraźnie potwierdziła właściwości chemoprotekcyjne tego niesamowitego leku ziołowego.
Do jednych z najbardziej obiecujących badań należy badanie z października 2015 roku badające potencjał syntezy skutecznych leków przeciwnowotworowych z aktywnych składników imbiru. Ponownie działania przeciwzapalne i przeciwutleniające 6-shogaolu zostały podkreślone jako “obiecująca możliwość zidentyfikowania nowych związków przeciwnowotworowych pochodzących z imbiru” [5].
Kolejne przełomowe badanie dotyczące potencjalnych korzyści imbiru dla osób cierpiących na raka wykazało, że imbir jest 10 000 razy silniejszy niż lek chemoterapeutyczny Taxol. Badanie to wykazało, że 6-shogaol był bardziej skuteczny niż chemioterapia w celowaniu w podstawową przyczynę złośliwego nowotworu piersi, mianowicie komórkach macierzyste lub “komórki matki”, które są odpowiedzialne za namnażanie “komórek potomnych”, które tworzą kolonię nowotworową.
6-shogaol nie jest jedynym bioaktywnym składnikiem imbiru. Doniesiono również, że 6-gingerol także wykazuje działanie przeciwnowotworowe. W 2014 roku badanie 6-gingerolu i jego wpływu na komórki nowotworowe wykazało, że był on intensywnie metabolizowany przez ludzkie i zwierzęce komórki nowotworowe, gdzie miał działanie cytotoksyczne, hamując wzrost komórek rakowych i przyczyniając się do śmierci tych komórek. [6]
Dalsze badania potwierdzają, że chociaż te aktywne składniki imbiru są toksyczne dla komórek nowotworowych, nie mają one negatywnego wpływu na zdrowe komórki, działając o wiele lepiej niż toksyczne chemioterapeutyki. [7] Wiele badań dotyczących właściwości przeciwwymiotnych imbiru wykazało, że imbir zapewnia dalsze korzyści terapeutyczne pacjentom z nowotworami, pomagając złagodzić nudności często związane z tradycyjnymi metodami leczenia raka. [8], [9]
Naturalne leczenie cukrzycy
Dużo uwagi poświęcono zdolnościom imbiru do normalizowania procesów trawiennych, takich jak uspokajanie nudności i stymulowanie procesów trawiennych. Jednak przy obecnej epidemii cukrzycy typu 2 wartą zauważenia jest zdolność imbiru do regulowania poziomu cholesterolu i cukru we krwi.
W 2014 roku badanie stanu glikemii, lipidów i markerów stanu zapalnego objęło siedemdziesięciu pacjentów z cukrzycą typu 2, z których połowa spożywała 1600 mg imbiru w porównaniu z grupą, która otrzymywała placebo. Wyniki wykazały, że imbir istotnie zmniejsza stężenie glukozy w osoczu na czczo, insuliny, trójglicerydów i cholesterolu całkowitego w porównaniu z grupą placebo, i może być uważany za skuteczny sposób zapobiegania powikłaniom cukrzycy. [10]
Kolejne badanie z 2014 roku miało na celu określenie wpływu suplementacji imbirem na insulinooporność i wskaźniki glikemiczne w cukrzycy. W randomizowanym, podwójnie ślepym, kontrolowanym placebo badaniu, w którym losowo 88 pacjentów z cukrzycą przydzielono do grupy imbiru i placebo, sproszkowany imbir podawano trzy razy dziennie w 1-gramowych kapsułkach przez osiem tygodni. Wyniki pokazały, że średni poziom cukru we krwi na czczo spadł o 10,5%, podczas gdy średni poziom cukru we krwi w grupie placebo wzrósł o 21%. [11]
Imbir działa korzystnie także na nerki, narząd, który jest często uszkadzany jako efekt uboczny niekontrolowanej cukrzycy. Naukowcy zauważyli, że cukrzyca zakłóca homeostazę enzymów metabolicznych regulowanych przez nerki. Jedno z badań wykazało, że wyciąg z imbiru może obniżyć poziom glukozy we krwi, jak również poprawić aktywność enzymów mitochondrialnych u szczurów z cukrzycą, zapewniając w ten sposób właściwości nefro-ochronne (chroniące nerki), które mogą odwrócić komplikacje spowodowane cukrzycą. [12]
Naturalne leczenie chorób biegunkowych
Biegunka to zazwyczaj infekcja w przewodzie pokarmowym, która powoduje trzy lub więcej luźnych stolców na dzień. Biegunki mogą być spowodowane przez różne bakterie, wirusy i pasożyty. Jeśli można znaleźć pozytywny aspekt tej choroby, to można jej całkowicie zapobiec, a także można ją leczyć. Imbir jest wyjątkowym lekiem ziołowym do zapobiegania i leczenia wszystkich rodzajów chorób biegunkowych.
W badaniu z października 2016 roku wyizolowano kilka szczepów bakterii pospolitych dla ryb i skorupiaków (bardzo łatwo złapać biegunkę po ich spożyciu), a także przetestowano skuteczność leczenia olejkiem eterycznym ekstrahowanym z imbiru. Naukowcy odkryli, że tylko niewielka ilość olejku eterycznego była potrzebna do zahamowania wzrostu wybranych bakterii i że olej z imbiru “może być stosowany jako dobry naturalny środek konserwujący w pokarmie dla ryb, ze względu na aktywność przeciwutleniającą i antybakteryjną” [13].
W przypadku chorób biegunkowych sama bakteria nie stanowi zagrożenia dla ludzkiego życia, lecz toksyny uwalniane przez procesy metaboliczne bakterii. Zingeron, kolejny silny związek imbiru, wiąże się z tymi toksynami, dzięki czemu nie mogą wchodzić w interakcje z jelitami, skutecznie zapobiegając biegunce i związanemu z nią ryzyku.
Choroby biegunki są niezwykle częste na obszarach świata dotkniętych skażoną wodą pitną. Bangladesz jest jednym z takich obszarów, a miejscowi badacze chcieli dowiedzieć się, czy niektóre tradycyjne przyprawy mają właściwości antybakteryjne i przeciwdrobnoustrojowe. Próbki lekoopornej Escherichia coli wyizolowano z wody pitnej i testowano na izolatach z soku z limonki, czosnku, imbiru, cebuli, kolendry i czarnego pieprzu. Chociaż żaden z tych izolatów nie wykazywał znaczącego działania hamującego, połączenie wapna, czosnku i imbiru stłumiło wszystkie próbki bakterii. Naukowcy doszli do wniosku, że te izolaty mogą stanowić skuteczną barierę przeciwko patogenom jelitowym i mogą być stosowane w profilaktyce chorób biegunkowych. [14]
Bezpieczeństwo i środki ostrożności
Podczas gdy imbir jest bardzo bezpieczny, istnieje kilka przeciwwskazań, o których należy pamiętać. Zgłaszano rzadkie przypadki reakcji alergicznej, które mogą wchodzić w interakcje z wieloma lekami, w tym lekami na serce, lekami przeciwzakrzepowymi i lekami przeciwcukrzycowymi. Skonsultuj się z zielarzem lub naturopatą, jeśli chcesz dodać imbir do swojej diety i zażywasz któryś z tych leków.
Źródło: https://foodrevolution.org/blog/ginger-health-benefits/