Aktywność fizyczna znajduje się u podstawy najnowszej piramidy żywienia. Według specjalistów ruch jest równie ważny jak odpowiednio zbilansowana dieta. Żyjemy coraz świadomiej, dlatego z roku na rok więcej osób dba o codzienną aktywność fizyczną.
Trzeba pamiętać, że zdrowy tryb życia to nie tylko regularny ruch na świeżym powietrzu, ale także właściwie zbilansowana dieta, czas na odpoczynek i chwila refleksji każdego dnia. Kluczem do doskonałego zdrowia jest bowiem równowaga psychiczna i fizyczna. Warto o tym pamiętać, planując regularne treningi. Bez ćwiczenia umysłu nawet najlepiej ułożony plan na siłowni nie przyniesie pożądanego rezultatu.
Czas na wiosenną figurę
Wiosna to czas, w którym nawet najbardziej zatwardziali przeciwnicy wizyt na siłowni postanawiają zadbać o swoją sylwetkę i włączają treningi do swojego repertuaru. Zainteresowanie sportem cieszy lekarzy i dietetyków, jednak wielu specjalistów zauważa, że niewiedza i brak odpowiedniego przygotowania mogą przynieść amatorowi aktywności fizycznej więcej szkody niż pożytku. Z tego powodu warto wiedzieć, jak planować swoje wizyty w klubie fitness.
Trening a dieta – duet idealny
Właściwie zbilansowana dieta to gwarancja dobrego zdrowia. Odpowiednio skomponowany jadłospis jest również warunkiem udanego treningu, ponieważ pożywienie daje energię, a składniki odżywcze gwarantują budowę mięśni, spalanie tkanki tłuszczowej i regenerację ciała po wysiłku. Właśnie dlatego, trenując, należy pamiętać o pożywnym śniadaniu. Należy je zjeść w ciągu od wstania. To bowiem najlepszy czas dla organizmu na przyjęcie pierwszego posiłku. Jedzenie można poprzedzić szklanką wody mineralnej z dodatkiem soku z cytryny. Napój działa pobudzająco, doskonale nawadnia, a ponadto uzupełnia płyny stracone w ciągu nocy. Jadłospis osoby aktywnej fizycznie powinien zawierać pięć posiłków, które warto jeść w odstępie 3-4 godzin. Potrawy powinni być bogate w białko. Ten składnik buduje mięśnie oraz syci na długo, co chroni przed niezdrowym podjadaniem. Ponadto w diecie sportowca (nawet amatora) nie może zabraknąć warzyw bogatych w błonnik, witaminy i minerały. W jadłospisie powinny znaleźć się także owoce, jednak trzeba pamiętać, by nie przesadzać z ich ilością. Są bowiem bogate w cukier niewskazany przy odchudzaniu. Ważnym składnikiem jadłospisu są również dobre węglowodany. Znajdziemy je w kaszach, ryżu i pełnoziarnistym pieczywie. Nie należy także zapominać o warzywach strączkowych – są bogate w białko, minerały i witaminy.
Magnez na skurcze i nie tylko
Osoby aktywne fizyczne, szczególnie te, które nie stronią od picia kawy, powinny rozważyć suplementację minerałów, w szczególności magnezu. W czasie treningu pocimy się, a co za tym idzie pozbywamy się z organizmu cennych soli mineralnych. Nie wszystkie udaje się uzupełnić z pożywienia, dlatego jeśli odczuwamy nieprzyjemne dolegliwości takie jak drgania powiek czy skurcze, pora na włączenie do diety preparatu magnezowego. Czytaj więcej na temat magnezu na skurcze: https://www.magneb6.pl/objawy%20niedoboru%20magnezu/magnezu-skurcze-miesni. Ponadto warto zadbać o to, by w diecie nie zabrakło kwasu foliowego, który bierze udział w tworzeniu komórek. Ważne są również witaminy z grupy B, ponieważ wspierają układ nerwowy i odpowiadają za lepsze samopoczucie oraz szybszą regenerację.
Naturalne wspomagacze dla osób aktywnych fizycznie
Osoby aktywne fizycznie powinny zadbać o to, by zawsze mieć pod ręką coś, co doda im energii. Zdarza się bowiem, że po trudnym dniu w pracy nie mamy ochoty na trening albo wracając z ćwiczeń, nie mamy już na nic siły. Pomogą w tym domowe napoje izotoniczne, które odpowiednio nawodnią i dostarczą organizmowi glukozy oraz soli mineralnych. Do użycia tego zdrowego wspomagacza wystarczy woda mineralna (warto wybrać tę wysoko zmineralizowaną), sok z cytryny, miód i odrobina soli (najlepiej himalajskiej lub kłodawskiej). Wszystkie składniki mieszamy i pijemy w czasie treningu lub po nim. Ponadto dobrym sposobem na naturalne poprawienie wydolności jest picie naparu z kozieradki. Badania dowodzą, że jest wskazana przede wszystkim dla mężczyzn, ale przyda się także kobietom.
Woda i herbatki – niezbędnik sportowca
Uzupełnianie płynów w diecie osoby aktywnej fizycznie jest równie ważne jak odpowiednie komponowanie posiłków. Właśnie dlatego należy zadbać o to, by codziennie pić około dwóch litrów wody mineralnej niegazowanej. Ponadto warto włączyć do repertuaru herbatki owocowe i ziołowe. Doskonale nawadniają i dostarczają organizmowi cennych minerałów. Na szczycie listy ziół przyjaznych organizmowi znajduje się czystek, który doskonale wpływa na układ krwionośny, co pozwala na oczyszczenie ciała z toksyn. Dodatkowo warto sięgnąć po napar z czarnego bzu, ponieważ ten wzmacnia odporność. Dobrym pomysłem jest też picie herbatek z pokrzywy, bratka czy macierzanki. Dostarczą wielu cennych minerałów. Warto pamiętać o zredukowaniu ilości czarnej herbaty i kawy – działają odwadniająco i wypłukują sole mineralne z organizmu. W zamian za to warto sięgnąć po zieloną herbatę, która bardzo dobrze nawadnia i ogranicza wchłanianie tłuszczów.
Właściwie zbilansowana dieta, nawadnianie organizmu oraz dostarczanie mu wszelkich niezbędnych minerałów to obowiązki osoby aktywnej fizycznej. Równie ważny jest jednak czas na ładowanie akumulatorów. Odpoczynek to bowiem czas na uspokojenie umysłu, regenerację i budowę mięśni, a także na spalanie tłuszczu. Jeśli więc zamierzasz zrzucić kilka kilogramów i wyrzeźbić ciało, zadbaj o odpowiednią ilość snu i odpoczynku. Organizm potrzebuje bowiem równowagi fizycznej i psychicznej. Tylko wtedy masz szansę na świetne samopoczucie i doskonały wygląd.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Artykuł partnera