Shilajit może być jedną z najbardziej unikalnych substancji na świecie. Powstaje w wyniku setek lat kompresji materiału organicznego pomiędzy warstwami skały. W miesiącach letnich ta biomasa dosłownie wypływa z głębokich szczelin w skałach Himalajów.
Oto 10 najważniejszych powodów, dla których każdy powinien poznać tę żywicę:
-
Shilajit jest adaptogenem
Shilajit został sklasyfikowany jako adaptogen, co oznacza, że pomaga organizmowi dostosować się do wewnętrznych i zewnętrznych stresorów. Od tysięcy lat używa się go do walki ze stresem i zmęczeniem, jednocześnie odmładzając i regenerując zmęczone komórki.
-
Shilajit jest energetykiem
Shilajit działa poprzez zwiększenie produkcji podstawowego paliwa, adenozynotrifosforanu (ATP). Ta energia jest dostarczana przez mitochondria w każdej komórce, gdy przekształcają one żywność w ATP lub energię. W miarę starzenia się mitochondria wytwarzają coraz mniej ATP.
-
Shilajit działa przeciwstarzeniowo
Mitochondria wytwarzają około 95% energii komórkowej organizmu, która dramatycznie zmniejsza się wraz z wiekiem. Mitochondria są odpowiedzialne za siłę mięśni, energię hormonalną i, jak się okazuje, shilajit jest motorem napędowym dla energii mitochondrialnej, wraz z enzymem o nazwie CoQ10, czyli po prostu koenzymem Q10. Wykazano, że sam Shilajit aktywuje, stabilizuje i rewitalizuje CoQ10, czyniąc go bardziej dostępnym do zwiększenia produkcji energii mitochondrialnej.
-
Shilajit zwalcza zmęczenie
W jednym badaniu myszy otrzymywały shilajit przez 21 dni przed poddaniem ich stresowi. Były zmuszone pływać codziennie przez 15 minut przez 21 kolejnych dni. Następnie zostały poddane serii testów stresowych na wytrzymałość i lęk. Myszy, które brały shilajit wykazywały znacznie mniejszy stres i niepokój w porównaniu do grupy, która nie otrzymała shilajit.
-
Shilajit jak turbosprężarka
Być może pierwiastkami gwiazd w shilajit są kwasy huminowe, które przyspieszają przenoszenie elektronów i energii do mitochondriów. Badania sugerują, że działa to jak turbosprężarka w samochodzie, ale dla mitochondriów. W przyrodzie kwasy huminowe występujące w glebach, rozkładają składniki odżywcze i dostarczają je roślinom w formie strawnej. W ciele odgrywają podobną rolę.
-
Shilajit spowalnia starzejący się mózg
Acetylocholina jest neuroprzekaźnikiem, który ma kluczowe znaczenie dla funkcji mózgu, pamięci i uwagi. Stres i starzenie zmniejszają poziom acetylocholiny, a shilajit hamuje enzym rozkładający acetylocholinę.
-
Shilajit detoksykuje mózg
Białka, takie jak płytka beta-amyloidowa i tau, mogą z czasem narastać w mózgu i powodować uszkodzenie nerwów związane ze spadkiem zdolności poznawczych. Wykazano, że shilajit kieruje tlen, minerały i substancje odżywcze do tkanki mózgowej i wspiera naturalną zdolność mózgu do osuszania tych potencjalnie szkodliwych białek.
-
Shilajit wspiera układ przywspółczulny
Przyjmuje się, że stres związany z reakcją „walcz lub uciekaj”, płynący ze współczulnego układu nerwowego jest szkodliwy dla organizmu. Przeciwny, uspokajający układ przywspółczulny, to takie procesy jak: odbudowa, naprawa, odmłodzenie, odpoczynek i trawienie. Wykazano, że shilajit zwiększa aktywność przywspółczulną, wspierając zdrowie i długowieczność.
-
Shilajit zwiększa wydajność i przyjemność
Wykazano, że shilajit poprawia wydajność i redukuje zmartwienia podczas stresu. Wykazano także, że wyzwala on uwalnianie hormonów przyjemności, takich jak dopamina.
-
Shilajit jako przeciwutleniacz
Stwierdzono, że Shilajit jest silnym regulatorem enzymatycznej i nieenzymatycznej aktywności antyoksydacyjnej. Ustalenia te uznano za zgodne z korzyściami shilajita jako ajurwedyjskiego rasayana (środka odmładzającego) przeciw stresowi oksydacyjnemu i dolegliwościom geriatrycznym.
Zdjęcie: Depositphotos