Jak dobrze się wyspać na właściwym materacu? Test materacy do spania PlantPur

Jak dobrze się wyspać na właściwym materacu? Test materacy do spania PlantPur

Jednym z podstawowych fundamentów dobrego zdrowia jest należyte wysypianie się. Jest to oczywiste dla nas wszystkich, a jednak wg ostatnich badań połowa Polaków ma regularnie kłopoty ze snem. Wśród nich można wymienić kłopoty z zasypianiem, budzenie się w nocy, płytkość snu, uczucie zmęczenia nad ranem.

6 podstaw zdrowego snu

Możemy sobie zapewnić właściwy sen, dbając o określone warunki w otoczeniu, a także wprowadzając kilka drobnych zmian do życia codziennego. Z czasem odkryjemy własną receptę na zdrowy sen, która pozwoli nam w ciągu nocy zregenerować siły. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Powinniśmy:

 1. Wspierać naturalne rytmy organizmu
 2. Kontrolować ilość światła w otoczeniu
 3. Ćwiczyć
 4. Jeść zdrowo
 5. Nauczyć się metod relaksacyjnych
 6. Zadbać o właściwe warunki do spania

Dzisiaj skoncentrujemy się na ostatnim z opisanych punktów, czyli właściwych warunkach do spania, a konkretnie na materacu.

Materac też może być eko

W nasze ręce trafił materac PlantPur Natural – jest to ekologiczny materac do spania mogący spełniać także funkcję rehabilitacyjną. Połowa materiałów ropopochodnych, z których wykonane są standardowe materace zostały zastąpione olejami roślinnymi. Użyte tkaniny posiadają warstwę probiotyczną, a także są tak skonstruowane by zwalczać bakterie, roztocza i grzyby, które potrafią się w takich materacach zagnieżdżać.

Opakowanie

Zamówiony materac przyjeżdża elegancko zapakowany – jest to duży rulon, z którego zostało wypompowane powietrze – do mnie dotarł akurat ten sporej wielkości, bo 180x200cm więc także i nieco ważył. Opakowanie wygląda tak:

 

Myślicie, że wyjęcie materaca z takiego opakowania jest łatwe? Niestety nie. Na szczęście producent dołącza sprytne rozwiązanie – nożyk do przecięcia wszystkich warstw ochronnych – co prawda granatowe poszycie zostanie zniszczone, ale dzięki temu bardzo łatwo wyciągnąć materac.

 

Sam proces rozcinania jest bezpieczny i dziecinnie prosty:

 

Po zdjęciu zewnętrznego opakowania oczom naszym ukazuje się materac szczelnie zawinięty w folię z odessanym powietrzem, którą także przecinamy dołączonym nożykiem:

 

Po wyjęciu materaca w kilka chwil odzyskuje on swoją naturalną wielkość. Można go od razu umieścić w stelażu łóżka:

 

Jak widać na zdjęciu do zestawu dołączone są 2 poduszki – zagłówki wykonane z tego samego materiału, dzięki czemu dobrze komponują się z całością.

Dwie warstwy

To co zwróciło moją uwagę to dwuwarstwowość materaca. Pierwsza, grubsza warstwa stanowiąca podstawę ma ok. 20cm wysokości. Składa się z pianki poliuretanowej z dodatkiem oleju kokosowego. Jest odporna na odkształcenia i wykonana w specjalnej terchnologii zwanej moletkowaniem, co zapewnia równomierność wgłębień, a tym samym prawidłowe ułożenie ciała oraz poprawienie krążenia krwi. Druga warstwa jest to termoelastyczna pianka zawierająca do 50% olejów roślinnych. Co ciekawe jest zdejmowalna i można ją dzięki temu bezproblemowo wyczyścić:

Ponadto można sobie wybrać z jakiego rodzaju materiału jest wykonana wierzchnia warstwa: może być z dodatkiem aloesu lub kaszmiru. Ja wybrałem tę drugą wersję. Materiał jest miły w dotyku, sprawia wrażenie luksusowego. Trudno także przyczepić się w czymkolwiek do jakości wykonania. Początkowo miałem jedynie wrażenie, że jest większy niż zamówiony przez mnie wymiar – ledwo udało mi się go wcisnąć w stelaż łóżka, ale finalnie się udało i widzę, że dzięki temu jest solidnie zamocowany.

Jak się na tym leży i śpi?

Za mną dopiero pierwsze noce, ale mogę podzielić się pierwszymi wrażeniami. Pierwsze to takie, że materac jest dość twardy, relatywnie mało się ugina. Rozmawiałem ze znajomym kręgarzem i potwierdził, że lepiej spać na twardszej powierzchni niż takiej która swobodnie się ugina. Mój poprzedni materac był zdecydowanie bardziej miękki, więc być może też takie moje odczucie. Na pewno jeśli śpicie z partnerem nie odczujecie, że przekręca się na drugi bok, a całe łóżko faluje – tu nie ma o tym mowy.

Pomimo pierwszego wrażenia większej twardości spałem całą noc i nie obudziłem się z bólem jakiejkolwiek części ciała – a to chyba dowód na subiektywność moich wrażeń. A wracając do nich – materac przez to, że jest dwuwarstwowy jest też nieco wyższy niż inne standardowe konstrukcje – miałem więc wrażenie, że śpię wyżej.

Jest wygodny – to kolejna myśl, która przyszła mi do głowy po pierwszym wskoczeniu na niego. Nie jest to więc twardość, od której czuje się dyskomfort.

Zdejmowalna wierzchnia warstwa – pisałem już o tym powyżej, jednak warto to poruszyć, bo nie jest to rynkowy standard. Łatwo się ją odpina – łączy się z dolną częścią za pomocą zamka – i można ją normalnie prać. Tak przynajmniej gwarantuje producent. A propos gwarancji – otrzymujemy aż 7-letnią gwarancję na materac. Miło 🙂

Ma dużo dobrych opinii w sieci

Na przetestowanie materaca zdecydowałem się także z uwagi na pozytywne opinie jakie zbiera w sieci, możecie je przeczytać choćby tutaj: https://www.facebook.com/pg/plantpur/reviews/ – za mną dopiero kilka nocy, więc dopiszę po około miesiącu moje kolejne wrażenia.

Znalazłem także w sieci kilkuminutowy filmik o wrażeniach ze spania na materacu:

Polski produkt

Materace są polskiej produkcji – to także miły element całości – jesteśmy w stanie produkować dobre jakościowo produkty, na dodatek ekologiczne i prozdrowotne. Producent dodatkowo daje wieloletnią gwarancję oraz 101 nocy na przetestowanie materaca, a jeśli nie będzie nam odpowiadał to… po prostu możemy go zwrócić. Są więc chyba pewni swojego produktu 🙂

Ostatni element to cena: zamówiony przez mnie kosztuje 1849zł za wersję 180x200cm. Jest to bardzo konkurencyjna cena jeśli popatrzymy na produkty podobne jakościowo. Oczywiście rozmiary są różne, najmniejszy to materac na pojedyncze łóżko o rozmiarach 80×200, wówczas kosztuje 839zł. Wysyłkę macie za darmo.

Jeśli macie ochotę dowiedzieć się więcej o materacach PlatPur lub zamówić sobie taki sam to zapraszam na stronę: http://sposobnabezsennosc.pl/materace-do-spania-plantpur/

Podobne artykuły

Napisz komentarz

close

Jak Skutecznie Poprawić Jakość Snu?

Zapisz się do bezpłatnego newslettera, dzięki czemu:

 • check
  Poznasz czynniki, które wpływają na pogorszenie jakości snu
 • check
  Dowiesz się co zrobić by szybko zasypiać oraz dobrze się wysypiać
 • check
  Otrzymasz zupełnie ZA DARMO ten eBook: 5 prostych sposobów na lepszy sen!