Stawianie baniek to wykorzystywana już w starożytności terapia, która teraz uważana jest za element medycyny naturalnej i alternatywnej, tak jak np. akupunktura i aromaterapia. Na jakiś czas zapomniana, teraz znów powraca do łask. Bańki pomagają m.in. w infekcjach górnych i dolnych dróg oddechowych oraz stanach zapalnych.
Praktyka stawiania baniek rozpoczęła się w starożytnym Egipcie. Stamtąd powędrowała do Grecji, Europy, Bliskiego Wschodu i Wschodniej Azji. Stosowały ją jeszcze nasze babcie, potem jednak trochę zapomniano o tej metodzie. Teraz na nowo zaczynamy odkrywać jej skuteczność.
Podczas sesji stawiania baniek terapeuta aplikuje ssące bańki na różne części ciała, najczęściej plecy. Bańki mogą być wykonane z bambusa, plastiku lub szkła. Tradycyjnie używano do tego rogów i muszli. W przystawionej bańce wytwarza się ciśnienie, wciąga ono skórę do jej wnętrza powodując pękanie podskórne naczyń krwionośnych. Na zewnątrz wydostaje się pewna ilość krwi, a w miejscu postawionej bańki powstaje krwiak.
Korzyści ze stawiania baniek
Zgodnie z tym co mówią zwolennicy stawiania baniek, terapia ta polepsza krążenie krwi do miejsc, w których bańki zostały postawione. Dzięki temu jest to efektywny sposób na łagodzenie bólów mięśni i przyspieszenie gojenia. Niektórzy orędownicy uważają, że bańki pomagają w naprawie zniszczeń mięśni poprzez wciąganie składników odżywczych do miejsc dotkniętych uszkodzeniami.
I chociaż większość dyskusji wspierających terapię bańkami opiera się raczej na anegdotach, istnieje kilka rygorystycznie przeprowadzonych badań. Ich wyniki sugerują, że bańki niosą pomoc w łagodzeniu bólu. W niektórych próbach, terapia bańkami redukowała ból w takim samym stopniu jak konwencjonalne lekarstwa. Jednym ze szczególnie atrakcyjnych benefitów w korzystaniu z alternatywnych metod leczenia bólu jest fakt, że nie wiążą się z nimi żadne skutki uboczne. Nie można powiedzieć tego samego o lekach przeciwbólowych na receptę. Terapeutyczny efekt baniek może być efektem placebo, jednak nawet jeśli ulga jaką poczujesz, będzie wynikać z samych oczekiwań, to jest to mimo wszystko lepsza opcja.
Stawianie baniek ma także inne korzyści niż leczenie bólu…
Pomagają na przeziębienia, ale nie tylko. Oto niektóre z ich funkcji:
-
Relaks
Zamiast w celu odprężenia korzystać z masażu, który daje stosunkowo niewielkie korzyści, warto spróbować baniek. Ich stawianie może łagodzić fizyczne dolegliwości związane ze stresem oraz działać kojąca na ośrodkowy układ nerwowy. Co więcej, bańki nie tylko relaksują, lecz także chronią przed zaburzeniami lękowymi i depresją
-
Poprawa trawienia
Jeśli cierpisz na nieregularne wypróżnienia lub zespół jelita drażliwego, ta metoda może być dla Ciebie. Ponieważ bańki działają odstresowująco, może być to również korzystne dla zdrowia układu trawiennego, który jest mocno związany z emocjami.
-
Ratunek na przeziębienia
Ciągnące się przeziębienie, branie nieskończonej ilości leków bez recepty – to nigdy nie brzmi jak dobry scenariusz. Bańki mogą być rozwiązaniem tego problemu. Poprawiają funkcje odpornościowe poruszając krew i płyny limfatyczne, co pomaga pozbyć się przeziębienia, a także uporczywych alergii.
-
Zdrowsza cera
Stawianie baniek może pomóc wyeliminować stany zapalne skóry, przyczyniające się do wyprysków trądzików lub egzem.
-
Działanie przeciwstarzeniowe
Stawianie baniek nie tylko pozwala poczuć się lepiej, działa także upiększająco. Bańki mogą pomóc w redukcji zmarszczek i oznak dojrzewania skóry.
-
Ulga dla przepracowanych dłoni
Zespół cieśni nadgarstka to bolesna dolegliwość, nabyta przez wywieranie zbyt dużej presji na nadgarstki. Stawianie baniek może pomóc w łagodzeniu tego dyskomfortu. Po zabiegu, ból w nadgarstku powinien być mniejszy.
-
Pobudzenie
Zapomnij o filiżance kawy rano, wypróbuj baniek! Stawianie baniek może być stosowane w celu poprawienia przepływu energii, a także nie wiążę się z efektami ubocznymi, które nieraz idą w parze z kawą.
Bańki próżniowe w domu
Można stawiać sobie z pomocą bliskiej osoby, lub w niektórych partiach ciała, takie bańki samemu. Służą do tego specjalne zestawy – najlepiej gdy są to bański szklane. W tym artykule dowiesz się jak prawidłowo postawić takie bańki w domu.
Środki ostrożności
Mimo, że bańki to bezpieczny zabieg, powinny unikać go jednak osoby chorujące na serce, leczone lekami przeciwzakrzepowymi, a także takie, których organizm jest ogólnie wyniszczony. Na zabieg nie powinny decydować się także kobiety w ciąży oraz osoby mające problemy z kruchością naczyń krwionośnych. Baniek nie stawia się także tuż po posiłku oraz po spożyciu alkoholu.
Najlepiej, tak jak w przypadku innych, nowych dla Twojego organizmu terapii, skonsultować się z dobrym terapeutą, który wypyta o ewentualne przeciwwskazania do stosowania baniek i podejmie słuszną decyzję.