Domowe sposoby na chore zatoki

Domowe sposoby na chore zatoki

Zapalenie zatok jest bardzo nieprzyjemną dolegliwością i raz przebyte często nawraca. Jak leczyć zapalenie zatok? Czy można ograniczyć ryzyko wystąpienia choroby?

Zapalenie zatok objawia się przede wszystkim katarem oraz bólem i uczuciem rozpierania w okolicy czoła, który jest bardziej nasilony przy pochylaniu. W czasie infekcji bakteryjnej, która może być powikłaniem nieleczonego przeziębienia pojawia się nieprzyjemnie pachnąca, gęsta i spływająca do gardła ropna wydzielina. Jak złagodzić nieprzyjemne dolegliwości towarzyszące zapaleniu zatok?

Domowe sposoby na zatoki

Chcąc złagodzić objawy towarzyszące zapaleniu zatok przede wszystkim musimy dokładnie oczyszczać nos z pomocą roztworu wody morskiej lub soli fizjologicznej. W ten sposób pozbędziemy się zatykającej nos wydzieliny i wypłukany namnażające się w zatokach przynosowych oraz czołowych wirusy i bakterie.

Ciepłe okłady na zatoki

Ulgę w bólu głowy przyniosą ciepłe okłady na czoło. Możemy skorzystać z termoforu wodnego lub z pestek wiśni oraz zrobić okład solny – w tym celu należy kupić sól bromowo – jodową, którą podgrzewamy na patelni, zawijamy w ściereczkę i przykładamy do czoła. Działanie okładu wzmocni przykrycie go ręcznikiem, który przedłuży czas utrzymywania się ciepła.

Na chore zatoki pomogą także okłady z liści białej kapusty. Duży liść kapusty należy lekko potłuc tłuczkiem do mięsa i przyłożyć do czoła. Podobne, jak w przypadku soli kapustę przykrywamy ręcznikiem, aby zawarte w niej związki szybciej zaczęły działać.

Kolejnym sposobem na leczenie zatok jest stosowanie okładów z grochu, który należy podgrzać w lekko ciepłym piekarniku i zawinięty w ściereczkę przykładać do czoła.

Stosowane w czasie leczenia zatok rozgrzewające okłady nie powinny być gorące, gdyż możemy się poparzyć.

Inhalacje zmniejszające katar i ból zatok

Podczas zapalenia zatok dużą ulgę przyniosą także inhalacje z ziół i olejków eterycznych. Aby wykonać inhalację wystarczy miska z gorącą, ale nie wrzącą wodą oraz ręcznik, którym przykryjemy głowę w czasie wdychania pary. Do wody możemy dodać pojedyncze zioła np. rumianek, miętę, tymianek szałwię i skrzyp polny oraz mieszanki ziołowe, jak również olejek eukaliptusowy, miętowy, lawendowy, kamforowy, rozmarynowy lub wieloskładniowy olejek przeznaczony do udrożniania nosa w czasie przeziębienia.

Po zakończeniu inhalacji nie należy wychodzić na zimne powietrze i przebywać w przeciągach.

Gorących inhalacji nie powinny stosować osoby z cerą naczynkową. Alternatywą dla inhalacji parowych może być stosowanie inhalacji z soli fizjologicznej, którą wykonamy korzystając z nebulizatora. W niektórych urządzeniach możemy stosować także olejki eteryczne.

A na koniec sposób Jerzego Zięby

Jerzy Zięba w jednym ze swoich wywiadów proponuje następującą metodę: przygotować roztwór wody utlenionej w soli fizjologicznej (kilka kropli wody na buteleczkę soli), odchylić głowę mocno do tyłu (np. na krawędzi łóżka) i wlać roztwór do nosa i mocno zaciągnąć. Odczujemy pieczenie wynikające z działania wody utlenionej. To samo powtórzyć dla drugiej dziurki od nosa. Całą kurację przeprowadzić kilkakrotnie.

Źródło zdjęcia: www.healthyfoodstar.com

 

O blogu Polaku, lecz się sam! Na naszym blogu znajdziecie informacje dotyczące zdrowego, naprawdę zdrowego sposobu odżywiania, co robić by nie zachorować, co robić gdy już się zachoruje – tak naprawdę chcemy agregować te wszystkie informacje, które gdzieś w internecie funkcjonują, ale są lepiej lub gorzej widoczne, a czasem zupełnie nieodkryte. Chcemy Wam pokazać świat, w którym zdrowie i uzdrawianie to połączenie leczenia ciała, podświadomości i ducha. A takiego podejścia tradycyjna medycyna niestety Wam nie zapewni. Zajrzyjcie także na nasz profil na facebook’u: https://www.facebook.com/PolakuLeczSieSam

Podobne artykuły

Napisz komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.