Na fasolę nieraz krzywo patrzymy, a bo to może wzdęcia albo wywoływanie gazów jelitowych, ale daje ona mnóstwo korzyści, które sprawiają, że warto ją włączyć do swojej diety.
Jeśli ograniczasz spożycie mięsa h lub rozważasz w ogóle tylko dietę roślinną, to jedzenie różnych rodzajów fasoli może być absolutnie wszystkim, czego potrzebujesz. Oto co warto wiedzieć o fasoli:
1. Fasola jest doskonałym źródłem białka
Fasola jest jednym z najlepszych roślinnych źródeł białka. Ważne jest, aby codziennie spożywać białko, ponieważ to ono nadaje strukturę włosom, paznokciom, skórze, mięśniom, ścięgnom, więzadłom i innym organom. A w chwilach, gdy twoje ciało nie otrzymuje wystarczającej ilości energii z węglowodanów lub tłuszczów, białko może służyć twoim komórkom jako paliwo.
Fasola jest również doskonałym substytutem mięsa, jeśli próbujesz jeść więcej pokarmów roślinnych i mniej produktów zwierzęcych.
2. Fasola ma wysoką zawartość kwasu foliowego
Fasola jest również bogata w kwas foliowy (witamina B9). Kwas foliowy pomaga organizmowi wytwarzać zdrowe czerwone krwinki, które transportują tlen z płuc do innych tkanek. Folian ma również kluczowe znaczenie we wczesnej ciąży, ponieważ pomaga zmniejszyć ryzyko wad wrodzonych. Kwas foliowy pomaga organizmowi przekształcać węglowodany w glukozę, którą komórki wykorzystują jako energię.
Czarnooki groszek zawiera najwięcej kwasu foliowego ze wszystkich ziaren, a pół szklanki jego porcji dostarcza około 100 mikrogramów tego składnika odżywczego.
3. Fasola cię nasyci
Fasola to jeden z najbardziej przyjaznych dla odchudzania pokarmów, jakie możesz jeść. Ma relatywnie niską zawartość tłuszczu i ilość kalorii, ale jest bogata w białko i błonnik. Białko i błonnik to dwa z najważniejszych składników odżywczych w odchudzaniu , ponieważ zapewniają uczucie sytości przez długi czas. Rzadziej więc będziesz podjadać przekąski między posiłkami.
4. Fasola jest dobra dla twojego serca
Jak już wyżej wspomniano, fasola zawiera wiele składników odżywczych, takich jak kwas foliowy, magnez i błonnik. One z kolei pomagają utrzymać zdrowe serce. Oprócz wspomagania organizmu w wytwarzaniu zdrowych czerwonych krwinek, folian pomaga również obniżyć poziom aminokwasu we krwi zwanego homocysteiną. Na bardzo wysokich poziomach homocysteina może zwiększać ryzyko chorób serca i udaru mózgu.
Z drugiej strony magnez jest ważny dla utrzymania zdrowego rytmu serca. Bierze udział w transporcie potasu, wapnia i innych elektrolitów do komórek. Elektrolity to naładowane elektrycznie minerały, które pomagają regulować bicie serca.
Wreszcie błonnik w fasoli, szczególnie błonnik rozpuszczalny, może zmniejszać wchłanianie lipoprotein o niskiej gęstości (LDL) do krwiobiegu. LDL jest również znany jako „zły” cholesterol , ponieważ może gromadzić się wzdłuż ścian tętnic. Niekontrolowany zły cholesterol może powodować stwardnienie i zwężenie tętnic, podnosząc ciśnienie krwi.
5. Fasola reguluje poziom cukru we krwi
Fasola może pomóc kontrolować poziom cukru we krwi dzięki rozpuszczalnemu błonnikowi. Ten rodzaj błonnika może spowolnić wchłanianie cukru do krwiobiegu.
Fasola ma również niski indeks glikemiczny (IG), co oznacza, że po jedzeniu nie spowoduje gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi. Jako taka, fasola jest świetnym dodatkiem do diety osób z wysokim poziomem cukru we krwi.
6. Fasola jest pełna przeciwutleniaczy
Kiedy myślisz o żywności zawierającej przeciwutleniacze to prawdopodobnie myślisz o zielonych warzywach liściastych lub kolorowych jagodach. Ale jedną z najlepszych cech różnych odmian fasoli i innych roślin strączkowych, jest duża ilość zawartych w nich witamin, takich jak witaminy C, B1, E i K. Witaminy te działają jak przeciwutleniacze , chroniąc zdrowe komórki przed stanami zapalnymi i uszkodzeniami.
Zapalenie i uszkodzenie komórek leżą u podstaw chorób przewlekłych, w tym raka. W związku z tym spożywanie pokarmów bogatych w przeciwutleniacze, takich jak fasola, jako część zbilansowanej diety, może pomóc w zapobieganiu chorobom przewlekłym.
Pyszny przepis: Pieczona Zielona Fasola
Czy próbowałeś kiedyś zapiekać fasolkę szparagową w piekarniku? Ma świetny smak! Rozgrzany piekarnik sprawia, że jest soczysta i delikatna, a jeszcze lepiej smakuje potraktowana świeżą cytryną.
Składniki:
- pół kilograma zielonej fasolki szparagowej
- 1 łyżka oliwy z oliwek
- ¾ łyżeczki soli
- ¼ łyżeczki świeżego mielonego czarnego pieprzu
- ¼ łyżeczki sproszkowanego czosnku
- 1/2 cytryny
- garść pokrojonych lub posiekanych migdałów
Przygotowanie:
- Rozgrzej piekarnik do 220 st. C.
- Umyj zieloną fasolkę i odetnij końcówki.
- W misce wymieszaj fasolę z oliwą, solą i świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Blachę do pieczenia wyłożyć papierem do pieczenia, a następnie ułożyć tam fasolę i piec przez około 13 do 15 minut, aż będzie miękka i lekko zrumieniona (zanim zrobi się ciemnobrązowa). Aby była bardziej miękka można ją też wstępnie przez kilka minut podgotować.
- W międzyczasie podpiecz migdały na małej patelni na średnim ogniu (bez tłuszczu), cały czas mieszając, aż się przypieką, czyli około 5 minut. Zdejmij z ognia i posiekaj.
- Gdy fasola się zrobi, wycisnąć sok z cytryny i posypać migdałami. Natychmiast podawaj.
Z przepisu chętnie skorzystam. Szparagowa jest moją ulubioną wśród fasoli.
Bardzo lubię fasolę. Chętnie spróbuję tą potrawę.