Mózg, podobnie jak każdy inny narząd wymaga stałego odżywiania. Niektóre produkty spożywcze potrafią znacząco poprawić funkcjonowanie mózgu i tym samym zwiększają zdolności zapamiętywania oraz koncentracji. Jaka żywność dostarczy niezbędnego paliwa dla naszego mózgu?
Właściwe odżywianie wpływa na spowolnienie procesów starzenia się mózgu oraz może zapobiegać wielu problemom natury psychicznej. Co jeść, aby poprawić funkcjonowanie mózgu?
Top 10 – produkty na pamięć i koncentrację
1. Awokado
Awokado jest owocem o wyjątkowych właściwościach leczniczych. Zawarte w nim m.in. jednonasycone kwasy tłuszczowe Omega – 3 i Omega – 6 oraz lecytyna wpływają na zwiększenie ukrwienia mózgu zwłaszcza w rejonach odpowiedzialnych za pamięć oraz koncentrację, a także opóźniają procesy starzenie się i zapobiegają chorobie Alzhaimera. O awokado, które ma także właściwości antynowotworowe pisaliśmy szerzej w tym artykule.
2. Bakłażan
Bakłażan stanowi wartościowe źródło cennych antyoksydantów m.in. antocyjanów, które opóźniają procesy starzenia. Zawarte w ciemnofioletowej skórce bakłażana związki wpływają na poprawę aktywności mózgu oraz poprawiają funkcjonowanie komórek mózgowych.
3. Buraki ćwikłowe
Częste spożywanie buraków wzmaga procesy krwiotwórcze oraz wpływa na zwiększenie poziomu hemoglobiny odpowiedzialnej za transport tlenu do każdej komórki ciała. Dotleniony mózg znacznie lepiej funkcjonuje, co przekłada się na nasze zdolności skupienia uwagi oraz poprawę pamięci i koncentracji. O niezwykłych właściwościach buraków szerzej ostatnio pisaliśmy w tym artykule.
4. Czosnek
Czosnek, dzięki działaniu przeciwzapalnemu wspomaga cały organizm. Spożywany codziennie pozwala zapobiegać powstawaniu guzów mózgu oraz wzmacnia układ odpornościowy i leczy wiele chorób. Pisaliśmy już więcej o jego zaletach – zajrzyjcie do tego artykułu.
5. Dziki łosoś
Mięso łososia pozytywnie wpływa na funkcjonowanie mózgu, zmniejsza stany zapalne tego narządu oraz zawiera związki poprawiające kondycję psychiczną, dlatego polecane jest osobom cierpiącym na stany obniżonego nastroju oraz depresję. Spożywanie łososia kilka razy w tygodniu zapobiega demencji oraz chorobie Alzhaimera. Dzikie łososie zawierają mniej szkodliwych dla zdrowia związków m.in. metali ciężkich.
6. Jagody
Częste spożywanie jagód pozwala zapobiegać niekorzystnemu działaniu stresu oraz chroni mózg przed działaniem oksydacyjnym. Zawarte w jagodach związki poprawiają zdolności przyswajania wiedzy, wpływają na poprawę motoryki oraz zapobiegają chorobie Alzhaimera i demencji starczej.
7. Miód
Miód stanowi paliwo dla naszego mózgu. Dzięki zawartości cennych cukrów m.in. glukozy i fruktozy dodaje energii, zapobiega zmęczeniu oraz osłabieniu pamięci i koncentracji. Zawartość potasu, magnezu, manganu, fosforu oraz witamin z grupy B sprawia, że spożywanie miodu poprawia naszą kondycję umysłową i zapobiega zaburzeniom psychicznym. O szerokim zastosowaniu miodu w różnych chorobach pisaliśmy już w tym artykule. Znakomite miody ze sprawdzonej pasieki możecie kupić klikając tutaj.
8. Pomidory
Pomidory są cennym źródłem likopenu, który wykazuje silne działanie antyoksydacyjne. Ilość likopenu w pomidorach wzrasta w czasie ich obróbki termicznej, dlatego warto do codziennej diety włączyć przeciery pomidorowe, zupy pomidorowe oraz naturalne sosy na bazie pomidorów.
9. Ryby
Ryby, zwłaszcza morskie, zawierają jednonasycone kwasy tłuszczowe Omega – 3, które poprawiają funkcjonowanie mózgu oraz wpływają na usprawnienie pamięci i koncentracji. Zawarte w rybach związki przyczyniają się także do poprawy naszej wydolności umysłowej oraz zapobiegają chorobom mózgu.
10. Zielona herbata
Zielona herbata (dobra!) jest wspaniałym źródłem antyoksydantów, dostarcza sporo kofeiny, która z kolei dobrze wpływa na funkcje poznawcze, skupienie i koncentrację. Zobaczcie też jeden z naszych poprzednich artykułów o innych zaletach zielonej herbaty. A pyszną zieloną herbatę możecie kupić tutaj w dobrej cenie.
A gdzie jest orzech wloski???