Jak przetrwać Święta?

Jak przetrwać Święta?

Święta to dla niektórych osób chwile zadumy, podsumowania minionego roku bądź planowania przyszłości. Są to również chwile spędzone z rodziną, kiedy mamy wreszcie więcej czasu dla siebie. Niestety święta wiążą się też często ze zwiększonym stresem.

Przyczyną są finanse, terminy, nadmiar pracy, rodzinne kłótnie czy dolegliwości zdrowotne. Święta mogą też powodować strach, niepokój, smutek, lęk czy nawet depresję. Jak się przygotować, aby uniknąć takich nieprzyjemnych stanów?

Nie tylko stres emocjonalny

Podczas świąt nie tylko grozi nam stres emocjonalny. Należy dodać do niego również wzrost spożytych kalorii, spędzanie czasu w pozycji siedzącej, późne kładzenie się spać i związane z tym zaburzenia snu, nadmierne spożycie alkoholu, zmęczenie podróżą i ogólny brak dbałości o własne zdrowie. To wszystko może negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie.

Co zatem możemy zrobić, aby uniknąć lub zminimalizować negatywne skutki tych wolnych dni. Jak spędzić zdrowo i spokojnie święta, aby wkroczyć w nowy rok w dobrej kondycji fizycznej jak i psychicznej?

Jak przetrwać święta?

 1. Pij z umiarem. Ogranicz spożycie alkoholu do jednego drinka co 2 godziny podczas spotkań rodzinnych czy towarzyskich. Postaraj się równocześnie zadbać o picie większej ilości wody. Dzięki temu unikniesz nie tylko zatrucia, ale również i odwodnienia. Twój mózg z pewnością będzie ci wdzięczny
 2. Unikaj kłótni. Nie czuj się w obowiązku brać udział w dyskusji politycznej czy na jakikolwiek inny temat, jeśli wywołuje ona u ciebie negatywne emocje. Po prostu wyjdź. Angażuj się jedynie w pozytywne rozmowy.
 3. Otwórz się. Jeśli coś cię martwi, to nie duś tego w sobie. Lepiej zwierzyć się komuś ze swoich problemów.
 4. Nie stresuj się zakupami. Nie ma co na siłę kupować drogich prezentów. Czy naprawdę w życiu chodzi o ekskluzywne podarunki?
 5. Nie musisz wyjeżdżać. Wiele osób jest zmuszonych do podróży z powodu nacisków rodziny. Jeśli jednak jesteśmy zbyt zmęczeni i potrzebujemy spokoju, to mamy do tego prawo.
 6. Wyśpij się. Również podczas świąt warto pamiętać o cyklu snu, ponieważ właściwy odpoczynek ma ogromny wpływ na odczuwanie stresu czy oczyszczanie ciała z toksyn.
 7. Trzymaj się swoich stałych nawyków żywieniowych (pod warunkiem, że są właściwe). Oczywiście możesz spróbować potraw świątecznych, ale postaraj się zachować umiar. Niezdrowe jedzenie w zbyt dużej ilości osłabia układ odpornościowy i powoduje, że trudniej jest zapanować nad stresem.
 8. Zadbaj o formę. Ćwiczenia powinny być stałym elementem każdego dnia, a zwłaszcza w okresie świątecznym. Dzięki temu zminimalizujesz skutki stresu i spalisz nadmiar kalorii, co korzystnie wpłynie na twoje zdrowie i wygląd.
 9. Warto zadbać o chwilę dla siebie, podczas której będziemy mogli się wyciszyć. To z pewnością pozwoli nam uporać się ze świątecznym stresem.
 10. Wyłącz telewizor. W wolne dni sporo czasu spędzamy przed ekranem, a to negatywnie wpływa na aktywność fizyczną oraz relacje rodzinne. Znacznie lepiej sprawdzi się wspólny spacer, granie czy wyprawa na basen.
 11. Graj w gry, czytaj, rozwiązuj łamigłówki. Te wszystkie działania, które angażują nasz umysł bądź pozwalają na wspólne spędzenie czasu z rodziną, wspaniale sprawdzają się w świąteczne dni.
 12. Spędzaj czas z ludźmi. Jeśli masz niewielką rodzinę i grono najbliższych przyjaciół, to możesz znaleźć rożne propozycje wolontariatu. To korzystnie wpływa na samopoczucie psychiczne.

Podobne artykuły

Odpowiedz