Te zioła zwiększające energię z powodzeniem mogą zastąpić kawę

Te zioła zwiększające energię z powodzeniem mogą zastąpić kawę

Większość osób dorosłych nie wyobraża sobie dnia bez kawy. Lub dwóch. A nawet i pięciu. Ale picie zbyt dużej ilości kawy może być szkodliwe dla zdrowia, więc lepiej wprowadzić pewnie ograniczenia.

Kawa dodaje energii, jednak efekt ten jest tymczasowy, co sprawia, że ​​pragniemy kolejnej filiżanki, aby móc np. dokończyć pracę, nawet jeśli odczuwamy już zmęczenie.

Kawa zawiera kofeinę, która jest silnym stymulantem ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Oznacza to, że kofeina pobudza Cię tymczasowo. Ale jeśli nadużywasz kawy, stała stymulacja, przez którą przechodzi OUN może wywoływać drżenie i roztrzęsienie. To roztrzęsione uczucie oznacza, że ​​Twój system nerwowy i nadnercza, czyli gruczoły regulujące hormony stresu, reagują negatywnie na nadmierną stymulację. Zbyt duża ilość kawy może spowodować wypalenie nadnerczy, gdy już będą miały one dość.

Kiedy tak się stanie, utkniesz w błędnym kole stymulacji kofeiną, nadmiernej stymulacji, a w efekcie i tak dopadać Cię będzie zmęczenie. Jeśli mimo to, nadal będziesz pić kawę, wkrótce będziesz musiał pić jej więcej, a uczucie zmęczenia i tak będzie Cię dopadać. Takie błędne koło może pozbawić Cię naturalnych zasobów energii oraz pogorszyć jakość snu.

Energetyzujące zioła i korzenie

Te zioła i korzenie są naturalną alternatywą dla kawy. Mogą zapewnić Ci energię bez powodowania uczucia rozedrgania.

Chiński żeń-szeń – chiński żeń-szeń jest adaptogenem, który jest często stosowany w celu podniesienia poziomu energii i wzmocnienia układu odpornościowego, a także zapewnienia długowieczności. “Adaptogeny” to silny rodzaj energetyzujących ziół, które pomagają organizmowi przystosować się do stresu i uodpornić na zmęczenie. Adaptogeny mogą zwiększyć ogólną witalność i poziom energii.

Ginkgo biloba – ginkgo biloba jest często określany jako “ziele mózgu” ze względu na jego pozytywny wpływ na funkcje poznawcze. Gingko biloba może pomóc zwiększyć aktywność mózgu i wyostrzyć ostrość i pamięć.

Guarana – ekstrakt z guarany pochodzi z brazylijskiej rośliny Paullinia cupana. Ekstrakt może zwiększyć skupienie psychiczne i poziom energii. Gurana pomaga również poprawić pamięć krótkotrwałą.

Korzeń maca – korzeń maca, kolejny adaptogen, to roślina endemiczna dla Peru; ma silne właściwości pobudzające libido i energię, może pomóc w uczeniu się, przyczynić do lepszej pamięci, funkcji umysłowych i sprawności fizycznej.

Rhodiola rosea – roślina ta zwiększa wytrzymałość. R. rosea może poprawić wydajność i przyspieszyć regenerację po treningu. To wszechstronne zioło może nawet zmniejszyć stan zapalny i złagodzić związane ze stresem zmęczenie i depresję.

Cytryniec chiński – cytryniec chiński, a raczej jego owoce, zwane też jagodami Schizandra, są jedynymi w swoim rodzaju wzmacniaczami energii, które mają również właściwości adaptogenne. Cytryniec może poprawić sprawność umysłową i jest skutecznym przeciwutleniaczem.

Yerba mate – herbata Yerba mate jest warzona z suszonych liści rośliny Ilex paraguariensis. Herbata jest popularna w Ameryce Południowej, gdzie jest ceniona za swoje działanie poprawiające witalność. Yerba mate zawiera więcej przeciwutleniaczy niż zielona herbata i wiąże się ze zwiększonym metabolizmem i wydolnością fizyczną. Może również tłumić apetyt i pomagać organizmowi spalać zgromadzony tłuszcz na energię.

 

Zdjęcie: Depositphotos

Podobne artykuły

komentarzy

  1. Irena
    22 czerwca 2018 o 20:48 Odpowiedz

    Znam guarane,jagody Schzandra dodają energi likwidują zmeczenie dobre dla kierowców.nie uzależniają

Napisz komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.