Artykuł sponsorowany
Wielu kobietom myśl o zbliżającej się miesiączce spędza sen z powiek. Nieodzownie kojarzy się im ona bowiem z dotkliwym bólem podbrzusza, który często może poważnie przeszkadzać w wykonywaniu codziennych czynności. Na szczęście nikt nie jest skazany na cierpienie i z nasilającymi się dolegliwościami można skutecznie walczyć. Co zrobić, by nadciągający okres nie był nam aż tak straszny?
Dlaczego boli?
Tak naprawdę bóle menstruacyjne występują u bardzo wielu kobiet. Jako ich przyczynę najczęściej wskazuje się nadmierną ilość wytwarzanej przez organizm prostaglandyny.
W momencie, gdy jest jej za dużo, prowokuje ona skurcze macicy oraz wpływa na jej niedokrwienie. To natomiast powoduje dyskomfort, a nierzadko także silny ból.
Oczywiście, mogą się też pojawić inne dolegliwości – mdłości, nagłe skoki temperatur (tak zwane uderzenia gorąca), brak apetytu czy biegunka. Zwykle wszystkie one utrzymują się przez dwa pierwsze dni okresu, a później przechodzą.
Czasem jednak ból i towarzyszące mu objawy są tak silne i dokuczliwe, że kobiecie trudno jest ruszyć się z miejsca, dlatego trzeba koniecznie podjąć walkę ze wszystkimi przypadłościami.
Sposoby na ból menstruacyjny
W większości przypadków wystarczy, gdy w odpowiednim momencie sięgniesz po prostu po któryś z popularnych leków przeciwbólowych, dostępnych bez recepty w każdej aptece (najczęściej wykorzystywane są środki, zawierające ibuprofen, naproksen czy paracetamol).
Ważne jednak, by ściśle przestrzegać dawki leku, podanej na opakowaniu. W przeciwnym razie można łatwo przedawkować i znacznie jeszcze pogorszyć swoje samopoczucie, a w konsekwencji zbyt mocno obciążyć wrażliwą na toksyny wątrobę.
Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że częste stosowanie konkretnego leku prowadzi do uodpornienia się na daną substancję, a co za tym idzie, powoduje jego słabsze działanie. Możesz też próbować ze środkami rozkurczowymi.
Możesz też spróbować pomóc sobie bez środków farmakologicznych. Wykorzystuj w tym celu zioła – warto przygotować sobie napar z kozłka lekarskiego, koszyczków rumianku bądź arcydzięgla.
Warto rozpocząć ich stosowanie dwa, trzy dni przed spodziewanym okresem i nie przerywać go aż krwawienie nie ustąpi. Wszystkie z wymienionych ziół zadziałają rozkurczająco i przeciwbólowo, przynosząc potrzebną ulgę.
Pamiętaj też o ciepłych kompresach na brzuch, rozgrzewających (choć nie zbyt gorących) kąpielach i delikatnych ćwiczeniach rozciągających.