Artykuł sponsorowany
Rezonans magnetyczny kręgosłupa (skróty: RM, MR, MRI) jest nowoczesnym nieinwazyjnym, bezpiecznym, bardzo dokładnym badaniem obrazowym umożliwiającym pokazanie wszystkich fragmentów kręgosłupa. Dzięki badaniu RM możemy precyzyjnie ocenić zarówno stan tkanki kostnej, jak i tkanek miękkich. Rezonans magnetyczny umożliwia dokładny podgląd wnętrza rdzenia kręgowego. Obrazowa metoda rezonansu magnetycznego umożliwia uwidocznienie kręgów, krążków międzykręgowych, wnętrza kanału kręgowego oraz rdzenia kręgowego. Możliwe jest wykrywanie wszelkich anomalii, zmian zapalnych i nowotworowych. Badanie RM jest bezbolesne i nie wywołuje żadnych skutków ubocznych, bo nie wykorzystuje szkodliwego dla organizmu promieniowania rentgenowskiego, tylko fale radiowe i pole magnetyczne. Z wymienionych powodów RM jest najlepszym narzędziem w diagnostyce chorób zarówno kręgosłupa, jak i innych struktur wewnętrznych.
Wskazania do wykonania rezonansu kręgosłupa
Rezonans magnetyczny jest jedyną metodą diagnostyczną umożliwiającą bezpośrednie uwidocznienie rdzenia kręgowego.. W przypadku podejrzeń zmian nowotworowych badanie RM wykonywane jest z dożylnym podaniem środka kontrastowego. RM umożliwia wykrycie zmian demielinizacyjnych, naczyniopochodnych lub zapalnych w rdzeniu kręgowym. RM kręgosłupa jest wskazany w przypadku oceny zmian pourazowych, zwłaszcza gdy istnieje podejrzenie uszkodzenia rdzenia kręgowego. Badanie RM pozwala na określenie stopnia ucisku na struktury wewnątrzkanałowe, jest podstawą kwalifikacji do leczenia operacyjnego. RM jest również narzędziem kontroli po leczeniu operacyjnym, oceny skuteczności zabiegu i ustalenia leczenia. Badanie rezonansem magnetycznym jest także najlepszą metodą oceny zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. RM kręgosłupa najczęściej wykonuje się u osób skarżących się na: silne bóle głowy, przewlekłe bóle pleców, drętwienie kończyn i inne problemy związane z układem ruchu. Wskazania do wykonania badania RM kręgosłupa powstają, gdy zastosowane wcześniej metody diagnostyczne nie przyniosły rezultatów. Przeciwwskazaniem do badania RM mogą być wstawki metalowe w ciele pacjenta, klaustrofobia i pierwszy trymestr ciąży.
Gdzie wykonać rezonans kręgosłupa?
Dokładna i precyzyjna diagnoza znacząco zwiększa szanse na wyleczenie, dlatego do wykonania badania RM warto wybrać placówkę z doświadczonym zespołem specjalistów, posiadająca nowoczesną aparaturę. W Centrum Diagnostyki Obrazowej Carolina Medical Center badanie RM wykonywane jest na bardzo nowoczesnym, zaawansowanym technologicznie sprzęcie, opartym na sztucznej inteligencji, znacznie podnoszącym jakość badań i skracającym czas ich trwania, przez co zwiększa się komfort Pacjentów. Zespół wykwalifikowanych lekarzy radiologów i techników wykonuje badania na najnowocześniejszym w Polsce aparacie do rezonansu magnetycznego Signa Explorer firmy GE Healthcare. Nowoczesna technologia pozwala na uzyskanie wyraźnych obrazów gwarantujących pacjentom dokładną diagnozę zwiększającą szanse na wyleczenie.