Jak naturalnie pokonać próchnicę

Jak naturalnie pokonać próchnicę

Prawdopodobnie każdy z nas wie, że próchnica to dziura w zębie. Ale czy zdajecie sobie sprawę, że próchnica jest efektem procesu gnilnego zęba, który dzieje się przez dłuższy czas? Ten proces można przerwać, a nawet odwrócić jego skutki, zapobiegając tym samym próchnicy.

Próchnica jest wynikiem działania specyficznych bakterii, które produkują kwas niszczący szkliwo zęba oraz poniższą warstwę, czyli zębinę. Wiele osób wierzy, że kiedy proces gnilny zagnieździ się w zębie, nic już nie można zrobić. Prawda jest jednak taka, że istnieją naturalne sposoby na odwrócenie tych procesów.

Dieta a próchnica dzieci

Zgodnie z badaniem opublikowanym w British Medical Journal, próchnica można być potencjalnie odwrócona za pomocą diety. Badanie podzieliło 62 dzieci z próchnicą w 3 grupy dietetyczne.

Grupa 1 spożywała standardową dietę plus owsiankę, która jest bogata w kwas fitowy. Grupa 2 spożywała standardową dietę i dostawała suplement z witaminą D. Grupa 3 stosowała dietę bezzbożową i także brała suplement z witaminą D.

Badacze odkryli, że grupa 1, której dieta była bogata w zboża i kwas fitowy, miała zwiększoną próchnicę. U grupy 2 stan próchnicy uległ poprawie, a w grupie 3, która stosowała dietę bezzbożową z bogatymi w substancje odżywcze pokarmami i suplementowała się witaminą D, zauważono największą poprawę. Niemal wszystkie przypadki próchnicy w grupie 3 zostały wyleczone.

Wiele lekarzy i dentystów poparło odkrycia tego badania, sugerując, że dieta pomaga osobom cierpiącym na próchnicę w odwróceniu tych procesów.

Przez długi czas pozwalano nam wierzyć, że próchnica pojawia się, kiedy spożywane pokarmy zawierają dużo cukru, który zostaje na zębach, jednak to badanie pokazuje, że składa się na to więcej czynników. Zgodnie z tym, co mówią dr Edward Mellanby, dr Weston Price i dr Ramiel Nagel, można wyróżnić cztery główne faktory, które przyczyniają się do powstawania próchnicy:

 1. Braki minerałów w diecie (niedobory magnezu, wapnia i fosforu)
 2. Braki witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E i K)
 3. Nadmierna konsumpcja pokarmów bogatych w kwas fitowy
 4. Nadmierna konsumpcja przetworzonego cukru

Naturalne sposoby na zdrowe zęby

 1. Zrezygnuj z cukru

Jeśli chcesz mieć zdrowe, wolne od próchnicy zęby, cukier nie może być częścią Twojej diety. Nie tylko karmi on bakterie jamy ustnej, które uniemożliwiają zdrowy przepływ płynów, jest także skrajnie kwasowy, przez co pozwala na odwapnianie i demineralizację struktury zębów.

 1. Spożywaj pokarmy bogate w składniki odżywcze

Pokonanie próchnicy wymaga zwiększonego spożywania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach witamin i minerałów. Dieta bogata w warzywa – szczególnie zielone warzywa liściaste, oraz pokarmy o wysokiej zawartości zdrowych tłuszczy, takie jak olej kokosowy, awokado, orzechy i ziarna jest krokiem w kierunku idealnej diety w walce z próchnicą.

 1. Wypróbuj ssanie oleju

Ssanie oleju od wieków służyło jako procedura detoksykująca jamę ustną. Wystarczy przez 20 ssać łyżkę oleju kokosowego w buzi, poruszając nim tak, aby dotarł w każdy zakamarek jamy ustnej. Następnie wypluj olej do śmieci. Jeśli 20 minut to za długo, zacznij od 3-5 minut. Ssanie oleju wychwalane jest za swoje zdolności do leczenia wielu dolegliwości, od zapalenia dziąseł po bóle głowy.

 1. Wyeliminuj kwas fitowy

Kwas fitowy to bloker minerałów i inhibitor enzymów, znajdujący się w zbożach, orzechach, nasionach i fasolach. Może powodować pewne problemy zdrowotne, takie jak deficyty minerałów czy osteoporoza. Kwas fitowy uniemożliwia organizmowi absorpcję minerałów z jedzenia, jednocześnie wypłukując je z ciała, kości i zębów.

 1. Używaj past mineralizujących

Pasty bez fluoru mogą być kosztowne, ale można znaleźć marki bardziej przystępne niż inne. Możesz również w domu zrobić własną remineralizującą pastę do zębów używając:

 • 3 łyżek ziemi okrzemkowej jakości spożywczej
 • ¼ łyżeczki sody oczyszczonej
 • ¼ łyżeczki chlorofilu
 • ¼ łyżeczki ekstraktu z mięty pieprzowej
 • ½ łyżeczki oleju kokosowego
 • 1 łyżka przefiltrowanej wody

 

http://www.barenaturaltruth.com/natural-ways-reverse-cavities/

Podobne artykuły

Odpowiedz