Buraki to słodkie warzywa korzeniowe, zajmujące ważną pozycję pośród zdrowych produktów, które powinny znaleźć się w diecie. Są bogatym źródłem minerałów i witamin, dobrze komponują się w sałatkach, zupach oraz ciepłych posiłkach.
Oto lista 9 korzyści ze spożywania buraków:
- Obniżają ciśnienie
Sok z buraków obniża ciśnienie krwi, dzięki zawartości naturalnych nitratów. Naukowcy zbadali, że już 1 szklanka soku z buraków może obniżyć ciśnienie o 4-5 jednostek. Nitraty zapewniają organizmowi tlenek azotu, stymulując tym samym rozszerzenie i rozluźnienie naczyń krwionośnych.
- Zmniejszają stany zapalne
Spożywanie buraków może uchronić Cię przed stanami zapalnymi, ponieważ są bogatym źródłem betainy, która chroni proteiny, komórki i enzymy przed codziennym stresem. Aby zmaksymalizować przeciwzapalny efekt betainy, połącz sok z buraków i imbiru. Taki napój podkręca przeciwzapalną moc buraków i chroni układ trawienny przed infekcjami.
- Wspierają detoksykację
Betaina i metionina zawarte w burakach przyspieszają proces detoksykacji i wydalają toksyny poza ciało. Buraki mają zdolność stymulacji komórek wątroby i zapobiegania wbudowywaniu się w nią toksyn i kwasów tłuszczowych.
- Zdrowa botwinka
Zielone liście buraków są jednymi z wartościowszych pokarmów. Są bogatym źródłem niezbędnych składników odżywczych takich jak proteiny, błonnik, potas, magnez, witaminy A, C, B6, wapń i żelazo. Co więcej, wysoka zawartość żelaza w botwince wspomaga mocne kości i układ odpornościowy. Wysoka wartość odżywcza pomaga odpierać liczne choroby przewlekłe. Warto jeść botwinkę na surowo w sokach warzywnych i sałatkach.
- Chronią przed rakiem
Naukowcy zbadali buraki pod kątem zawartości fitoskładników, wraz z betacyjaniną, która hamuje rozwój komórek nowotworowych. Pij sok z buraków codziennie, aby zatrzymać mutacje komórek spowodowaną przed azotany, spożywane codziennie w posiłkach. Wszystkie warzywa zawierają azotany, ale średniej wielkości burak zawiera ich 20 razy mniej niż inne warzywa. Produkty z buraków, takie jak sok czy proszek spowalniają rozwój guzów.
- Energetyzują
Sok z buraków sprawdza się jako napój dla sportowców. Spora dawka węglowodanów obecna w burakach uzupełnia paliwo dla mięśni, zwiększa wytrzymałość i wydłuża trening. Wysokie stężenie nitratów, które zwiększają ilość tlenku azotu, pomaga zmniejszać konsumpcję tlenu podczas ćwiczeń o niskiej intensywności i podwyższają wytrzymałość w ćwiczeniach o wysokiej intensywności. Dodatkowo, błonnik obecny w burakach ma zdolność obniżania cholesterolu i trójglicerydów, polepszając zdrowie serca.
- Pomagają w degeneracji plamki żółtej
Beta-karoten w burakach jest pomocny w zmniejszaniu i spowalnianiu rozwoju degeneracji plamki żółtej. Duży zawartość witaminy A dostarcza korzyści antyoksydacyjnych i chroni oczy przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
- Zapobiegają zawałom
Niedobór potasu może być główną przyczyną zawału. Potas działa jak środek rozszerzający naczynia krwionośne, ogranicza kumulację różnych pozostałości, które umożliwiają tworzenie się skrzepów krwi. Te skrzepy są winowajcami ataków serca i udarów.
- Chronią przed przedwczesnym starzeniem i chorobami wieku starczego
Sok z buraków to rani produkt, który chroni Twoją skórę od wewnątrz. Likopen zawarty w burakach wspiera elastyczność skóry. Betaina obecna w burakach ma działanie antywirusowe i antybakteryjne, zapewnia wodę i nitraty organizmowi i neutralizuje wolne rodniki. Co więcej, wysoka zawartość przeciwutleniaczy i właściwości przeciwzapalnych pomaga organizmowi chronić się przed chorobami związanymi z wiekiem.
Jak pozyskać sok z buraka pisaliśmy w tym artykule. Jeśli natomiast chcecie przyrządzić pyszną potrawę z buraków, zachęcamy do skorzystania z przepisu na carpaccio z buraków z kozim serem pod tym linkiem.