5 zaskakujących, naturalnych sposobów na pokonanie bólu

5 zaskakujących, naturalnych sposobów na pokonanie bólu

Przeciwbólowe leki na receptę mogą być bardzo skuteczne. Co do tego nie ma wątpliwości. Problem jednak polega na tym, że ich dawka musi być zwiększana, aby łagodziły ból związany z chorobami przewlekłymi. To niestety ma wiele skutków ubocznych oraz uzależnia.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne, tzw. NLPZ, które można kupić w każdym sklepie i na wszystkich stacjach benzynowych również nie pozostają one obojętne dla naszego organizmu. Na przykład aspiryna przyczynia się do powstawanie wrzodów żołądka i problemów z oddychaniem. Zachęcamy do wypróbowania tych naturalnych sposobów przeciwbólowych przed skierowaniem się do apteki po te potencjalnie uzależniające i szkodliwe pigułki.

Potęga natury: 7 naturalnych środków przeciwbólowych

  1. Olejki łagodzące ból

Olej z wiesiołka dwuletniego na bóle menstruacyjne

Olej z wiesiołka dwuletniego jest bogaty w niezbędny kwas tłuszczowy gamma-linolenowy i staje się coraz popularniejszy na świecie jako naturalny środek pomagający łagodzić objawy PMS. Wiele kobiet stosuje go, aby złagodzić często występujące objawy napięcie przedmiesiączkowego, np. ból, ze względu na to, że wspiera równowagę hormonalną.

Warto przyjmować 1500mg od pierwszego dnia miesiączki i kontynuować do owulacji. Jeśli przyjmujesz antydepresanty lub leki na schizofrenię na bazie fenotiazyny, występują u Ciebie krwotoki lub leczysz się na nadciśnienie, powinnaś skonsultować się z zielarzem bądź naturopatą przed rozpoczęciem przyjmowania oleju z wiesiołka.

Olej z arniki na siniaki i zespół cieśni kanału nadgarstka

Nie tak popularny jak inne oleje, ten z arniki powinien być obecny w każdej domowej apteczce. Bezpieczny do użytku zewnętrznego, olej z arniki użyty miejscowo łagodzi ból związany z ugryzieniami insektów, siniakami a nawet artretyzmem. Siniaki smaruj olejem z arniki dwa razy dziennie (o ile ciągłość skóry nie została naruszona).

W przypadku cieśni nadgarstka, olej z arniki również jest dobrym wyborem. Niektórzy doświadczają takiej redukcji bólu, że operacja przestaje być im potrzebna. Dla innych, olej z arniki jest sposobem na zmniejszenie stanu zapalnego i związanego z nim bólu w tygodniach poprzedzających operację.

Olejki z lawendy i mięty pieprzowej na bóle mięśni i głowy

Do korzyści ze stosowania olejku z mięty pieprzowej zaliczają się właściwości redukujące ból i relaksujące mięśnie. Wykazał on nawet korzystny wpływ na łagodzenie bólu w fibromialgii.

Jeśli chodzi o naturalne sposoby na bóle głowy, te dwa olejki eteryczne stanowią dobrą parę. Olejek z mięty pieprzowej poprawia cyrkulację, a lawendowy zmniejsza napięcie mięśni. Rozcieńcz kilka kropel jednego i drugiego oleju w oleju ze słodkich migdałów, winogron lub oleju kokosowym (bardziej polecany sposób), a następnie wetrzyj powstałą mieszankę w czoło, skronie i kark.

Mieszanka mięty pieprzowej i lawendy również współdziała w łagodzeniu powysiłkowych bólów mięśni.

Uwaga: olejki eteryczne mają bardzo silne działanie i mogą być drażniące dla skóry. Zawsze rozcieńczaj je w innych olejach, aby nie podrażnić skóry.

  1. Rolfing

Pod tą tajemniczą nazwą kryje się naukowo udokumentowana metoda pracy z ciałem stworzona przez doktor Idę Rolf. Terapia opiera się na uciskach określonych części ciała i ruchach rozciągających. Idea rolfingu polega na założeniu, że ciało jest powiązanym systemem tkanek, a nie układem oddzielnych części. Metoda ta skupia się na pracy z tkankami miękkimi i reedukacji ruchowej.

Rolginf nie tylko przynosi ulgę w bólach związanych z powięziami, lecz także polepsza samopoczucie i podnosi poziom energii. Niezależnie od tego czy chcesz poprawić swoją sprawność czy cierpisz na chroniczne bóle, np. kręgosłupa lub pleców, rolfing jest ciekawą metodą, wartą wypróbowania.

  1. Sól Epsom

Bogata w magnez sól epsom pomaga w bólach kości i stawów (szczególnie przy ostrogach piętowych). Warto też stosować ja przy bolesnych drzazgach a nawet w bólach po porodzie.

Moczenie obszaru, w którym jest drzazga, w ciepłej wodzie z solą epsom pomaga bezboleśnie usunąć drzagę. Kąpiel z dodatkiem soli epsom zwiększa również poziom magnezu w organizmie i tłumi stany zapalne związane z bólami po urodzeniu dziecka.

  1. Pieprz cayenne i wasabi

Pikantne przyprawy, takie jak wasabi i pieprz cayenne, mogą działać jak leki przeciwbólowe. Pieprz cayenne pomaga szczególnie przy bólach pooperacyjnych, wliczając mastektomię i amputację.

Pieprz cayenne to również silny oręż w walce z candidą. Naukowcy odkryli, że działa przeciwko 16 różnym szczepom bakterii, łącznie z candidą, popularnym grzybem, którego przerost może powodować bóle stawów. Cayenne pomaga również stosowany zewnętrznie. Kapsaicyna, ważny składnik przeciwbólowy znajdujący się w cayenne, pomaga zwalczać bóle mięśni, napięcie oraz choroby skóry. Warto poszukać kremów przeciwbólowych, które mają w składzie ten rodzaj pieprzu.

Wasabi natomiast zawiera izotiocyjaniany, które naukowcy badają pod kątem działania przeciwbólowego. Podejrzewa się, że mogą one blokować receptory zapalne, dzięki czemu skutecznie zwalczają ból.

  1. Akupunktura

Akupunktura znana jest od tysięcy lat jako technika poprawiająca zdrowie, ale też przynosząca ulgę w bólu. Na skuteczność akupunktury składa się wiele czynników, ale niektórzy odczuwają poprawę już po pierwszej sesji. Oczywiście jedna sesja to za mało, aby uporać się z chronicznym bólem, ale długotrwałe stosowanie akupunktury może przynieść naprawdę ogromną ulgę. Co ciekawa, w Polsce leczenie akupunkturą w ramach poradni leczenia bólu jest refundowane przez NFZ.

 

Podobne artykuły

Napisz komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.