Flora bakteryjna jelit może być kluczem do zrozumienia jak rozwija się stwardnienie rozsiane. Poprzednie założenia utrzymywały, że SM to głównie problem genetyczny, zachęcając lekarzy to dokładnego badania DNA. Teraz jednak rzucono zupełnie nowe światło na etiologię tej choroby.
Nowe badanie badanie pokazało, że choroby autoimmunologiczne, takie jak stwardnienie rozsiane, są spowodowane kombinacją czynników środowiskowych i genetycznych, których katalizatorem może być równowaga mikrobiomu jelitowego. Doniesienia te powinny być dogłębniej zbadane, tak aby mogły pomóc neuroimmunologom projektować lepsze plany leczenia dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym i, co ważniejsze, tworzyć proste i naturalne plany zapobiegawcze.
Czym jest stwardnienie rozsiane?
Stwardnienie rozsiane (SM) to choroba, która atakuje ośrodkowy układ nerwowy. Limfocyty T, które są pod-typem białych krwinek, zaczynają uszkadzać komórki nerwowe, niszcząc powłokę, która otacza te komórki. Kiedy te komórki umierają, impulsy nerwowe nie mogą dłużej poprawnie przewodzić. Pacjenci, u których diagnozuje się tę chorobę doświadczają ogólnego osłabienia mięśni, drętwienia, problemów z pamięcią, zaburzeń widzenia i trudności w utrzymaniu równowagi. Osoby z poważniejszymi przypadkami choroby często są umieszczane w domach opieki, ponieważ nie mogą dalej sami funkcjonować. Obecnie nie ma leku na tę chorobę.
Znaczenie genów
Naukowcy przypuszczają, że limfocyty T każdej osoby mają potencjał do ujawnienia zaskakującego zachowania, ale genetyczna podatność nie dyktuje wystąpienia choroby. Emerytowany dyrektor Instytutu Neurobiologii Maxa Plancka w Niemczech, profesor Harmut Wekerle wyjaśnia, że „dotychczas zidentyfikowano ponad 200 genów, które zwiększając podatność na SM, ale aby SM wystąpiło, musi być jakiś wyzwalacz”.
Podejrzewa się, że tym wyzwalaczem jest naturalna flora bakteryjna jelit.
Aby udowodnić tę teorię, badacze z Uniwersytet Ludwika i Maksymiliana w Monachium, Instytutu Immunobiologii i Epigenetyki Maxa Plancka w Freiburgu, Uniwersytetu Kalifornii (San Francisco) i Uniwersytetu Münster (Niemcy), obserwowali 50 par identycznych bliźniąt niemieckich, z których jedno chorowało na stwardnienie rozsiane, a drugie nie. To, jak mówią badacze, wyeliminowało zmienną genetyczną w badaniu. Badanie przekrojowe różnych czynników wykazało subtelne, lecz bardzo dobitne, różnice między bliźniętami. Najbardziej intrygujący był profil mikrobiomu jelitowego.
Jak ważne są bakterie jelitowe
„Jednak sprawy stały się naprawdę interesujące, kiedy wszczepiliśmy genetycznie zmodyfikowanym myszom, które wyhodowane zostały w sterylnych warunkach, ludzką mikrobiotę” powiedział Guru Krishnamoorthy, neuroimmunolog z Instytutu Maxa Plancka. Grupa naukowców zaobserwowała, że u myszy, którym zaszczepiono florę jelitową pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, rozwinęły się zmiany w mózgu podobne do zmian SM.
Poprzez obserwację zwierząt, badacze eliminują wszelkie mylące czynniki, które mogą zakłócać badania na ludziach (takie jak indywidualne nawyki żywieniowe, etc.). Te wynik wyjaśniają związek między florą jelit a aktywacją limfocytów T.
Badacze szybko zauważyli, że zrozumienie tego konceptu nie jest równoważne z wynalezieniem lekarstwa na tę chorobę. Więcej badań musi zostać przeprowadzonych, aby rozwinęła się nowa procedura diagnostyczna lub leczenie. Nie da się jednak ukryć, że badanie to podkreśla jak ważna jest zdrowa dieta, szczególnie utrzymanie balansu mikrobioty jelitowej.
Kilka faktów nt. stwardnienia rozsianego
- Kobiety są dwa do trzech razy bardziej narażone na wystąpienie stwardnienia rozsianego i nawrót choroby
- Stwardnienie rozsiane może dotknąć osoby w każdym wieku.
- Pierwsze objawy pojawiają się średnio między 30. a 35. r.ż.
- Stwardnienie rozsiane występuje głównie wśród rasy białej.
- Szacuje się, że na SM choruje ponad 2 300 000 ludzi na świecie, w tym ok. 700 000 w Europie.
Źródło: https://www.naturalnews.com/2017-12-12-new-research-finds-that-ms-the-most-inflammatory-disease-of-the-central-nervous-system-may-be-caused-by-a-combination-of-environmental-and-genetic-factors.html