Ludzie, szczególnie kobiety, uciekają się do różnych produktów i usług w celu zwalczenia stresu. Stres (który może przerodzić się w zaburzenia lękowe) może prowadzić do wielu chorób, takich jak astma, depresja, problemy żołądkowo-jelitowe, otyłość, cukrzyca oraz choroby serca. Jednym z rozwiązań, aby temu zapobiec, jest sięgnięcie po pomoc roślin zwanych adaptogenami.
Rosyjski farmaceuta badał zioła, jakich lekarze Tradycyjnej Medycyny Chińskiej oraz Ajurwedy używali przez tysiące lat, aby złagodzić stres i podnieść poziom energii. Zioła te zostały nazwane adaptogenami i aktualnie do tej grupy zalicza się około 20 roślin.
Jeśli doskwiera Ci stres i potrzebujesz wsparcia w szybkim pędzie życia, warto rozważyć wypróbowanie któregoś z poniższych adaptogenów:
Różeniec górski
Ta wiecznie zielona bylina uwielbia zimno. Można znaleźć ją w górzystach regionach Europy i Azji oraz na dużych wysokościach na Antarktyce. Różeniec górski dodaje energii, pomagając komórkom na bardziej efektywne wykorzystanie tlenu. Może ulżyć w takich dolegliwościach jak bóle głowy, zmęczenie, infekcje, anemia, niepokój, depresja wywołana stresem, a nawet impotencja. Może także zwiększyć odporność na chorobę wysokościową i zwiększyć wydolność fizyczną.
Różeniec górski to jeden z najbardziej efektywnych adaptogenów w zwalczaniu stresu i lęków, działa także energetyzująco. Warto przyjmować go, aby uniknąć wypalenia w intensywnych okresach.
Ashwagandha
Ta roślina należy do rodziny psiankowatych i znana jest także jako indyjski żeń-szeń. Jest to jedna z najważniejszych roślin w Ajurwedzie i stosowana jest, aby pkonac stres, zmęczenie i brak energii. Polepsza także zdolność koncentracji.
Badania pokazują, że ashwagandha może redukować poziom kortyzolu, hormonu stresu, średnio o 27,9% a także obniża wskaźniki depresji i zaburzeń lękowych o ponad 70% w ciągu ośmiu tygodni. Ciężko byłoby znaleźć jakikolwiek inny pokarm o takiej efektywności.
Głożyna pospolita
Ten krzew o kolczastych gałązkach, zwany także jujubą pospolitą, daje owoce, które czasem nazywane są chińskimi czerwonymi daktylami. W Azji można je spotkać pod postacią kandyzowaną, wędzoną, konserwową lub w postaci herbaty lub wina.
Owoce głożyny działają energetyzująco, świetnie smakują oraz są dobrym źródłem antyoksydantów, polifenoli i rozpuszczalnego błonnika. Próby kliniczne sugerują, że owoce jujube mogą optymalizować poziom cholesterolu, poprawiać jakoś snu oraz likwidować zaparcia. Jako przekąska, są znacznie lepszym wyborem niż paczka chipsów. Należy spożywać je regularnie, aby utrzymywać korzystny efekt.
Tulsi
Ta aromatyczna roślina jest powszechnie używana w kuchni tajskiej, a jej suszone liście mogą być używane do odstraszania insektów. Tulsi występuje pod różnymi nazwami, także jako tajska święta bazylia lub po prostu święta bazylia. Nazywana jest czasem „eliksirem życia”, przez co dla Hindusów jest święta. Fioletowa święta bazylia wspomaga jasność umysły i łagodzi związane ze stresem objawy zespołu jelita drażliwego. Pomaga także utrzymywać właściwy poziom glukozy we krwi, obniża ciśnienie i łagodzi napięcia lękowe.
Maca
Korzeń maca może być gotowany jako warzywo, podobne do rzodkiewek i rzepy, lub zostać wysuszona na mąkę. W Polsce najczęściej spotykamy sproszkowany korzeń maca, który możemy dodawać do owsianek, koktajli, wypieków. Maca oprócz zdolności adaptogennych do redukcji stresu i napięcia, korzystnie oddziałuje także na układ hormonalny. Poprawia jakość nasienia i przynosi ulgę w objawach menopauzy. Pomaga także regulować poziomy hormonów u kobiet i zwiększa płodność.
Żródło: http://herbs.news/2017-11-09-adapt-to-stress-with-these-5-adaptogenic-herbs.html