Codzienne ciepłe napoje mogą mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie i zdolności poznawcze. Takie działanie ma między innymi herbata oolong, która uważana jest między innymi za środek pozwalający zapobiec zaburzeniom funkcji poznawczych u osób starszych. Jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy cenią sobie dobroczynne działanie herbaty zielonej, a równocześnie niezbyt odpowiada im jej trawiasty posmak. Co takiego niezwykłego posiada herbata oolong?
Przede wszystkim jest to napój o dość niskiej zawartości kofeiny. Od herbaty zielonej czy czarnej różni ja poziom utlenienia. Otóż czarna herbata jest bardzo utleniona natomiast zielona prawie w ogóle nie jest utleniana. Herbata oolong znajduje się pomiędzy nimi. Dlatego posiada korzyści zdrowotne, które charakteryzują również zieloną herbatę, a równocześnie cechuje ją przyjemny smak. W ostatnich czasach nastąpił gwałtowny wzrost jej popularności.
Oolong jest dobra dla zdrowia mózgu
Aby dowiedzieć się, w jaki sposób herbata oolong działa na nasz mózg, omówmy jej różne składniki odżywcze oraz ich sposób oddziaływania.
Teanina
To naturalny aminokwas mający silne własności psycho-ochronne. Przede wszystkim działa odprężająco, ponieważ hamuje nadprodukcję kortyzolu, czyli hormonu stresu. Równocześnie nie powoduje senności, co jest efektem ubocznym substancji chemicznych mających podobne działanie.
Stres czy niepokój mogą podnieść poziom ciśnienia krwi poprzez stymulację ośrodkowego układu nerwowego. Przyczyniają się bowiem do uwalniania hormonów, które mogą wpływać na wzrost ciśnienia. Jak się natomiast okazuje teanina może pomóc w zmniejszeniu stresu i zapewniać jedynie niewielki wzrost poziomu ciśnienia krwi w sytuacjach stresowych.
Przeciwutleniacze
Fitochemikalia znajdujące się w oolong działają jako przeciwutleniacze. Neutralizują więc wolne rodniki w organizmie i zapobiegają uszkodzeniom oksydacyjnym. W związku z tym, iż mózg wykorzystuje około 20% całego tlenu dostarczanego do organizmu, dlatego też jest najbardziej podatny na uszkodzenia związane ze stresem oksydacyjnym spowodowanym przez wolne rodniki. W herbacie znajdziemy polifenolowe i katechiny, które mogą pomóc zatrzymać ten proces.
Kofeina
Kofeina jest naturalnie występującym związkiem w liściach i nasionach różnych roślin. Znajdziemy ją między innymi w kawie, herbacie, napojach gazowanych, napojach energetycznych i czekoladzie. W herbacie oolong kofeina jest w ograniczonej ilości. Dzięki temu pobudza ośrodkowy układ nerwowy, poprawia nastrój, koncentrację i czujność, a w dodatku redukuje zmęczenie, lecz nie powoduje skutków ubocznych.
Negatywnymi skutkami przyjmowania nadmiernej ilości kofeiny jest:
- odwodnienie ciała
- zakwaszenie organizmu
- podrażnienie jelit
- refluks
- bezsenność
- nerwowość
Według najnowszych wytycznych dzienne spożycie kofeiny u osoby dorosłej może wynosić 400 mg. Aby osiągnąć ten poziom musielibyśmy wypić ponad 10 szklanek herbaty oolong.
Sposób picia herbaty oolong
W jaki sposób pić herbatę oolong, aby wykorzystać jej właściwości zdrowotne? Zaleca się picie około 3 filiżanek herbaty dziennie, najlepiej godzinę po posiłkach. Nie należy pić jej przed śniadaniem, ponieważ może spowodować rozstrój żołądka. Warto również unikać picia jej późno w nocy, aby uniknąć pobudzenia, które może utrudniać zasypianie. Na jedną porcję wystarczy łyżeczka suszu, a więc około 2 gramów herbaty. Napar parzy się od 3 do 5 minut. Po przecedzeniu gotowy jest do picia. To świetny napój, który wspomoże nas w okresie wytężonego wysiłku umysłowego, nadmiernej ilości pracy bądź w okresie jesienno-zimowym, gdy brak dostatecznej ilości słońca negatywie wpływa na nasze samopoczucie.