Jak poprawić zdrowie tarczycy przy użyciu olejków eterycznych?

Jak poprawić zdrowie tarczycy przy użyciu olejków eterycznych?

Rośliny od wieków były używane jako lekarstwa na różne dolegliwości. Zazwyczaj większość właściwości uzdrawiających pochodzi z liści i korzeni. Jednak niektóre rośliny i zioła dają nam swoje olejki eteryczne, które leczą, zapobiegają i odwracają wiele symptomów.

Ogromna liczba związków chemicznych obecnych w olejkach eterycznych ma zastosowanie w bardzo szerokiej gamie celów, od jedzenia przez kosmetyki po leczenie i terapie. Jedna z takich chorób, w której mogą sprawdzić się olejki eteryczne, jest związana z tarczycą.

Gruczoł tarczycy, wraz z nadnerczami, zaopatrza organizm w niezbędne hormony. Nadnercza, które, jak sama nazwa wskazuje, znajdują się nad nerkami, najbardziej znane są z kwestiami związanymi ze stresem i wydzielaniem hormonów stresu, takich jak adrenalina i kortyzol. Odpowiedzialne są także za zarządzanie poziomem cukru we krwi, regulowanie równowagi między solą i wodą oraz kontrolowanie dojrzałości płciowej. Hormony tarczycy mogą znacznie spaść (nie mylić z TSH, które wtedy jest podwyższone) podczas powtarzających się lub przedłużających epizodów stresu.

Olejki eteryczne dla zdrowia tarczycy

Jedną z głównych korzyści używania olejków eterycznych są ich zdolności kojące, które pomagają umysłowi i ciału odzyskać siły po zmęczeniu. W tym czasie, niektóre ekstrakty roślinne wspierają funkcje układu endokrynnego i immunologicznego. W chorobach tarczycy, takich jak np. niedoczynność, istnieją pewne olejki eteryczne, które mogą stymulować produkcję hormonów i tym samym pomóc naturalnie załagodzić objawy. Do takich olejków należą:

  1. Czarny świerk – igły czarnego świerku zawierają związki antyoksydacyjne zwane terpenoidami, które działają wzmacniająco na nadnercza, tarczycę oraz przysadkę mózgową. To wspiera równowagę hormonalną i pomaga zwalczyć apatię, szczególnie w miesiącach zimowych.
  2. Szałwia muszkatołowa – zioło to wyróżnia się jako jedno z najbardziej relaksujących i przynoszących ulgę w stresie. Niektóre badania mówią nawet, że mogłaby zostać przekształcona w środek terapeutyczny dla pacjentów z depresją. Co więcej, jej silne zdolności antydepresyjne związane są z regulacją dopaminy, która wpływa na emocje i uczucia przyjemności lub bólu.
  3. Trawa cytrynowa – inaczej palczatka lub z angielskiego lemongrass, może natychmiastowo zwiększyć poziom Twojej energii i zmniejszyć zmęczenie dzięki swojemu pobudzającemu energię aromatowi. Olejek eteryczny z trawy cytrynowej może pomóc radzić sobie z symptomami osłabionego funkcjonowania tarczycy, a także ma silne właściwości przeciwzapalne. Co więcej, pomaga zredukować stres oksydacyjny, co wspiera ogólny proces samoleczenia organizmu.
  4. Mirra – podobnie jak czarny świerk, mirra bogata jest w terpenoidy, które pomagają zmniejszać stany zapalne i wspierają układ immunologiczny. Co więcej, zioło może być pomocne w radzeniu sobie z objawami chorób autoimmunologicznych, takich jak choroba Hashimoto. Terpenoidy chronią także przed nowotworami hormonozależnymi.
  5. Rozmaryn – poza swoim charakterystycznym zapachem, rozmaryn może być także pomocny w radzeniu sobie z objawami niedoczynności tarczycy, włącznie z problemami trawiennymi i utratą włosów. Odkryto, że rozmaryn stymuluje wzrost włosów u osób cierpiących na łysienie androgenowe, które może być spowodowane chorobami autoimmunologicznymi i chronicznym stresem.

Wdychanie aromatów olejków eterycznych wspiera spokój i leczenie ciała. Podobnie nakładanie ich miejscowo pozwala na absorpcję medycznych właściwości przez skórę, co może być jeszcze bardziej korzystne dla poprawy funkcjonowania tarczycy. W tym celu, wymieszaj kilka kropel któregoś z powyższych olejków z olejem bazowy, takim jak kokosowy lub jojoba i wmasuj w przednią część szyi, tam gdzie znajduje się gruczoł tarczycy, a także w dolną część pleców, nad nerkami. Pamiętaj, że olejki eteryczne są bardzo silnie skoncentrowane i mogą poparzyć skórę. Dlatego zawsze należy je rozcieńczyć w oleju bazowym przed ich nałożeniem na skórę.

 

Źródło: https://www.naturalnews.com/2018-01-29-boosting-thyroid-health-with-essential-oils.html

Zdjęcie: Depositphotos

 

Podobne artykuły

komentarzy

  1. Lenimenti
    3 lutego 2018 o 13:39 Odpowiedz

    Super sposób, jako uzupełnienie leczenia jodem. W cięższych przypadkach bez suplementacji jodem pewnie same olejki nie pomogą 🙂 Do prawidłowego działania tarczycy i produkcji hormonów niezbędny jest jod. Z pustego to i Salomon nie naleje 🙂

Napisz komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.