Jak pozbyć się nalotu na języku?

Jak pozbyć się nalotu na języku?

Zdrowy język to ważna kwestia dotycząca naszego zdrowia i warto o tym na co dzień pamiętać. Nalot na języku może oznaczać rozmaite choroby, ale czasem spowodowany jest też niewłaściwą higieną. W takiej sytuacji pojawia się między innymi nieprzyjemny oddech.

Problemy z językiem mogą wystąpić u palaczy, w momencie odwodnienia organizmu czy po niektórych lekach. Jeśli problem jest trwały, to warto udać się do specjalisty, aby znaleźć jego przyczyny. Jeśli natomiast chcemy lepiej zadbać o higienę jamy ustnej, to możemy wypróbować poniższe metody.

Sól

Najprostszym sposobem na zlikwidowanie białego nalotu z języka jest użycie soli. Składnik ten pozwala wyeliminować martwe komórki oraz resztki z pożywienia. Ponadto sól, dzięki swojej właściwości antyseptycznej, może zabijać bakterie, które powodują nieświeży oddech.

Najlepiej użyć roztworu soli, aby wypłukać usta. Można też wspomóc oczyszczanie delikatną szczoteczką. Powtarzajmy tę procedurę kilka razy dziennie, aby uzyskać satysfakcjonujący wynik.

Ssanie oleju

Ssanie oleju to stara ajurwedyjska metoda, która pozwala pozbyć się białego nalotu na języku. Taki zabieg eliminuje bowiem drożdże, a równocześnie oczyszcza organizm z toksyn. Wystarczy wziąć 1 łyżkę oleju kokosowego i dać go na język. Następnie należy pozostawić go w jamie ustnej przez pewien czas, a na końcu wypluć i wypłukać ciepłą wodą.

Nadtlenek wodoru

Nadtlenek wodoru ma silne działanie przeciwbakteryjne i może zabijać bakterie na naszym języku. Równocześnie pomaga w leczeniu białego języka i sprawia, iż nasze zęby są białe. Dla bezpieczeństwa należy używać 3% roztwór nadtlenku wodoru. Zabieg oczyszczania powinien być wykonywany raz dziennie przez około tydzień.

Kurkuma

Jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy poszukują skutecznych domowych środków pozwalających zlikwidować biały język. Kurkuma posiada przede wszystkim niezwykłe właściwości antybakteryjne, które mogą zapobiec rozwojowi bakterii na języku.

W celu wyeliminowania białego nalotu, wystarczy wymieszać ½ łyżeczki kurkumy z niewielką ilością soku z cytryny. Tak powstałą pastą czyścimy język przez kilka minut. Następnie wypłuczmy jamę ustną ciepłą wodą. Codziennie przez tydzień powtarzajmy tę czynność.

Soda oczyszczona

Podobnie jak w przypadku soli, soda oczyszczona ma grubą strukturę, więc może złuszczać nalot. Równocześnie normalizuje poziom pH. Wymieszajmy niewielką ilość sody oczyszczonej z sokiem z limonki, aby uzyskać dobrą pastę. Takiej pasty możemy używać do czyszczenia zębów oraz języku.

Aloes

Ze względu na działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i lecznicze może pomóc przy problemach jamy ustnej. Potrzebny jest naturalny sok, który należy zmiksować z wodą. Bierzemy łyżkę takiej mikstury i dokładnie płuczemy jamę ustną przez kilka minut. Po tym czasie wypłukujemy usta ciepłą wodą. Zabieg należy powtarzać codziennie przez kilka dni.

Dzięki tym naturalnym domowym sposobom możemy zlikwidować biały nalot na języku. Jest to ważne, gdyż dzięki temu łatwiej nam będzie zadbać o higienę jamy ustnej. Pamiętajmy, że metody te wykorzystują naturalne składniki.

Podobne artykuły

Odpowiedz