Przepis na mleko kokosowe z kurkumą – sposób na detoks i stany zapalne

Przepis na mleko kokosowe z kurkumą – sposób na detoks i stany zapalne

Duża część osób stawia na kawę lub herbatę jako poranny napój na rozbudzenie. I chociaż mogą mieć one swoje zalety, czasem warto postawić na coś bardziej kolorowego.

Złote mleko

Główną bohaterką tego leczniczego napoju jest kurkuma, kłącze z rodziny imbirowatych, które nadaje pięknego złotego koloru.

Jako tradycyjny napój ajurwedyjski, złote mleko stosowano przez tysiąclecia nie tylko ze względu na charakterystycznie kojące ciepło, lecz także z uwagi na właściwości korzystnie wpływające na procesy zapalne, polepszające trawienie i wspierające wątrobę.

Kurkuma to intensywnie badana przyprawa, która w wielu badaniach wykazała właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i antyoksydacyjne.

Potencjał kurkumy

Antyseptyczna – kurkuma zabija szkodliwe bakterie, przyspiesza gojenie się ran i oparzeń.

Być zdrowszym z Zielonymi Koktajlami

PODEJMIESZ WYZWANIE?

Zarejestruj się na naszej stronie, a będziesz już wkrótce mógł wziąć udział w kolejnym wyzwaniu poprawy zdrowia dzięki zielonym koktajlom.

Przeciwbólowa – antyoksydanty zawarte w kurkumie redukują opuchliznę i redukują ból. Jest to szczególnie pomocne w łagodzeniu bólów stawów w artretyzmie.

Wzmacnia odporność – jest to zasługa fitoskładnika zwanego kurkuminą.

Antynowotworowa – w jednym badaniu połączenie kurkumy i czarnego pieprzu wyhamowało wzrost komórek nowotworu piersi o 50%.

Wspiera zdrowie układu pokarmowego – zdrowe jelita są kluczowe dla optymalnego funkcjonowania całego organizmu. Kurkuma stymuluje wydzielanie w pęcherzyku żółciowym żółci, która jest niezbędna do rozkładu tłuszczów.

Detoksykuje wątrobę – w badaniu na szczurach suplementacja kurkumą okazała się skuteczna w zwiększaniu ilości glutationu („matki antyoksydantów”, na jego temat pisaliśmy w tym artykule), znacznie redukując zniszczenia spowodowane wolnymi rodnikami.

Reguluje metabolizm i ułatwia kontrolowanie wagi – kurkuma zmienia komórki tłuszczu z pasywnych w aktywne, które są dla organizmu łatwiejsze do przekształcenia w energię.

Wysokie ciśnienie – suplementacja kurkuminą w połączeniu z regularnymi ćwiczeniami aerobowymi poprawiła funkcjonowanie serca i zwiększyła tolerancję stresową mięśni.

Pamięć, funkcje umysłowe i zaburzenia neurologiczne – w Kronice Indyjskiej Akademii Neurologii opublikowano badanie, w którym kurkuma wykazała zdolność do poprawy pamięci u pacjentów chorych na Alzhemiera:

„Wskutek wielu efektów kurkuminy, takich jak zmniejszenie liczebności płytek Beta-amyloidowych, opóźnienie degradacji neuronów, chelatacja metali, działania przeciwzapalne, antyoksydacyjne i zredukowanie transformacji mikrogleju, ogólna pamięć u pacjentów z chorobą Alzheimera poprawiła się”.

Różnorodne dolegliwości skórne – kwasy tłuszczowe w kurkumie chronią przed zniszczeniami spowodowanymi promieniowaniem; kurkuma jest także efektywna w leczeniu łuszczycy, bielactwa i raka skóry.

Obniża trójglicerydy – kurkumina reguluje lipoproteiny niskiej gęstości (LDL) w wątrobie, blokuje ich absorpcję w układzie pokarmowy i zapobiega oksydacji w tętnicach, chroniąc przed chorobami układu krążenia i nadciśnieniem.

Złote mleko

Złote mleko to doskonały sposób na dostarczenie sobie codziennej dawki kurkumy. Oprócz wszystkich korzyści zdrowotnych, taki napój przyjemnie relaksuje i doskonale smakuje.

Składniki:

Pasta z kurkumy

 • ¼ szklanki kurkumy
 • ½ łyżeczki mielonego czarnego pieprzu
 • ½ szklanki wody

Złote mleko

 • 1 szklanka mleka kokosowego (inne mleka roślinne również są dobra alternatywą)
 • ¼ łyżeczki (lub więcej) pasty kurkumowej
 • Miód (prawdziwy miód z pasieki, a nie sztuczny z marketu)
 • można dodać też ulubionych przypraw, np. cynamon, kardamon, goździki

Wykonanie:

 1. Aby zrobić pastę z kurkumy, umieść kurkumę, pieprz i wodę w małym rondelku i dobrze wymieszaj na średnim ogniu, nieprzerwanie mieszając aż mikstura osiągnie konsystencję gęstej pasty.
 2. Pozwól paście ostygnąć, a następnie przechowuj w lodówce.
 3. Aby zrobić mleko, połącz wszystkie składniki, poza miodem, w rondelku i gotuj na średnim ogniu, ciągle mieszając, aż napój stanie się ciepły. Nie pozwól, aby zaczął wrzeć.
 4. Dodaj miód. Smacznego!

 

Podobne artykuły

Napisz komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.