Pokrzywa – silne zioło o wielu zastosowaniach

Pokrzywa – silne zioło o wielu zastosowaniach

Jednymi z ważniejszych korzyści pokrzywy jest jej zdolność do detoksykacji organizmu, poprawa wydajności metabolizmu, wzmocnienie odporności, poprawa krążenia, zwiększony poziom energii, zarządzanie menstruacją, minimalizowanie symptomów menopauzy, leczenie schorzeń skórnych, ochrona nerek i pęcherzyka żółciowego, zmniejszenie stanów zapalnych, zwiększenie masy mięśniowej, regulacja hormonów, zapobieganie cukrzycy, obniżanie ciśnienia, łagodzenie hemoroidów i poprawa dolegliwości oddechowych.

Mimo, iż zioło to zniechęca do siebie przez nieprzyjemne odczucia wywołane kontaktem liści ze skórą, pokrzywa stosowana była przez tysiące lat przez ludzi na całym świecie do leczenie wielu dolegliwości. W niektórych kulturach robi się nawet zupę z pokrzywy lub uwzględnia ją w procesie wytwarzania sera, aby dodać posiłkom zdrowotnych właściwości.

Liście pokrzywy najczęściej jednak zaparza się w formie herbaty, ale można też używać jej miejscowo pod postacią olejku. Należy pamiętać, aby ten olejek połączyć z innymi olejami, ponieważ może mieć bardzo intensywne działanie.

Wraz z rosnącą liczbą badań na temat pokrzywy, zyskuje ona na popularności, ponieważ zakres udokumentowanych efektów leczniczych jest co najmniej imponujący.

Właściwości pokrzywy

Wśród korzyści ze stosowania pokrzywy, możemy wymienić m.in.:

Detoksykuje ciało

Szerokie spektrum składników odżywczych obecnych w pokrzywie sprawia, że jest ona świetnym ziołem detoksykującym organizm i znana jest z łagodnego oczyszczania ciała z toksyn. Jako diuretyk (środek moczopędny), pokrzywa zapewnia, że toksyny te zostaną przez organizm zneutralizowane i szybko wyeliminowane. Pokrzyw ma także zdolność do zwiększana efektywności przyswajania składników odżywczych w jelitach i wspomagania procesu trawiennego, tym samym zapobiegając kumulacji niebezpiecznych toksyn. Stymuluje także układ limfatyczny, wspomagając usuwaniu nadmiaru toksyn również z nerek.

Pomaga w ciąży

Pokrzywa często polecana jest kobietom, które przechodzą wyjątkowo bolesny poród, może także chronić przed nadmiernym krwawieniem, ponieważ zachowuje się jak koagulant. Co więcej, pokrzywa stymuluje wytwarzanie mleka i ułatwia laktację.

Wspiera zdrowie kobiet

Pokrzywa zawiera wiele aktywnych związków, które wpływają na kobiece zdrowie. Podczas bolesnego zespołu napięcia przedmiesiączkowego pokrzywa może złagodzić skurcze i wzdęcia, a także zmniejszyć obfitość krwawienia podczas menstruacji dzięki swoim właściwościom ściągającym. Dla kobiet w okresie menopauzy, pokrzywa także jest użyteczna, ponieważ łagodzi ten proces i działa wzmacniająco, tak aby burza hormonalna nie była dla organizmu aż tak dotkliwa.

Poprawia krążenie

Połączenie wysokiej dawki witaminy C i żelaza sprawia, że pokrzywa stymuluje produkcję czerwonych krwinek. Witamina C optymalizuje absorpcję żelaza w jelitach, które jest kluczowym komponentem hemoglobiny. Zwiększając liczebność czerwonych krwinek, pokrzywa zwiększa też krążenie, rany goją się szybciej, a kończyny otrzymują niezbędne do zwiększenia energii natlenienie. Z tego samego powodu pokrzywa często polecana jest przy zmęczeniu lub anemii, które charakteryzują się ogólna słabością mięśni, wycieńczeniem, trudnościami z funkcjami poznawczymi i bólami głowy.

Zdrowie nerek i pęcherzyka żółciowego

Pokrzywa od dawna znana jest jako środek diuretyczny, ale wpływa na nerki także w inny sposób. Zioło to wspomaga rozkład kamieni w nerkach i pęcherzyku żółciowym, zapobiegając bolesnym dolegliwościom związanym z pogorszeniem stanu lub koniecznością chirurgicznego usunięcia kamieni. Jako diuretyk, pokrzywa wspiera szybkie usuwanie toksyn, tym samym chroniąc przed infekcjami pęcherza i zatrzymywaniem wody.

Działania przeciwzapalne

Pokrzywa to substancja stymulująca, działają efektywnie przeciwko różnym stanom zapalnym, takim jak artretyzm lub chroniczne bóle mięśni. Badania pokazały, że herbata z pokrzywy lub suplementacja tym ziołem może leczyć dnę moczanową, łagodzić bóle mięśni i redukować symptomy zapalenia stawów.

Osteoporoza i zdrowie kości

Mimo, że nie mówi się za wiele o borze, jest to ważny dla naszych organizmów minerał, który można znaleźć właśnie w pokrzywie. Bor w wielu badaniach został powiązany z utrzymywaniem w kościach optymalnego poziomu wapnia, co oznacza, że pokrzywa może odłożyć w czasie nadejście osteoporozy. Łącząc ten efekt z właściwością regulującą hormony, jaką ma pokrzywa (co również wspiera i reguluje zdrowie kości) wydaje się, że pokrzywa może kompleksowo zapobiegać osteoporozie.

Problemy z układem oddechowym

Pokrzywa została naukowo połączona z leczeniem wielu schorzeń układu oddechowego, m.in. astmy, kataru siennego i innych alergii sezonowych. Badania pokazały, że konkretne połączenia ekstraktów z pokrzywy znacznie redukują reakcje alergiczne u pacjentów. Regularne spożywanie herbaty z pokrzywy od wielu pokoleń stosowane jest w Australii w celu leczenia astmy.

Poprawia zdrowie serca

Badania pokazują, że regularne spożywanie herbatki z pokrzywy może obniżać skurczowe ciśnienie krwi oraz zmniejszać napięcie i stres układu krążeniowego.

Polepsza zdrowie prostaty

Przerost prostaty oraz nowotwór to dwa poważne zagrożenia związane ze starzeniem u mężczyzn. Pokrzywa udowodniła swoją efektywność w zapobieganiu przerostowi prostaty. Jednak, wskutek ścieżek chemicznych jakimi idzie leczenie, pokrzywa może tylko zapobiegać przerostowi, nie odwróci jednak tego procesu kiedy wystąpi już czynnik wzrostu i stymulacja testosteronu.

Zdrowie przewodu pokarmowego

Sugeruje się, że suplementy ekstraktu z pokrzywy redukują mdłości i biegunkę, a także łagodzą wrzody i hemoroidy.

Pielęgnacja skóry

Nakładane na skórę ekstrakty z pokrzywy redukują trądzik i zapobiegają różnego rodzaju infekcjom bakteryjnym. Dzięki właściwościom przeciwutleniającym, pokrzywa przyspiesza gojenie, zmniejsza powstawanie blizn i przebarwień, a także działa przeciwstarzeniowo, redukując zmarszczki i plamy starcze.

Słowo ostrzeżenia

Należy pamiętać, że niektóre z tych cudownych korzyści, na wysokie ciśnienie, wysoki poziom cukru czy menstruację, ma też drugą stronę. Na przykład, jeśli masz niskie ciśnienie, niski poziom cukru lub jesteś we wczesnym etapie ciąży, pokrzywa może być niebezpieczna. Przed dodaniem tego silnego i wszechstronnego zioła do swojej diety, warto skonsultować się z zielarzem bądź naturopatą, aby upewnić się, że nie zaburzy to aktualnego stanu zdrowia bądź leczenia.

 

Źródło: https://www.organicfacts.net/health-benefits/herbs-and-spices/stinging-nettle.html

Podobne artykuły

Napisz komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.