Jeśli źle sypiasz lub jesteś przepracowana, możliwe, że zmagasz się z ciemnymi obwódkami wokół oczu. Poza ukrywaniem ich pod makijażem, istnieją naturalne sposoby, które warto wypróbować, aby cienie zminimalizować.
Ocet jabłkowy
Mimo, że jego zastosowania kojarzą się głównie z kuchnią, może być on z powodzeniem stosowany na skórę. Ma to wiele naturalnych korzyści zdrowotnych, podobnych do właściwości oleju kokosowego. Wystarczy tylko wacikiem zamoczonym w occie przetrzeć skórę pod oczami lub ocet bezpośrednio nałożyć na zaciemniony obszar. Taki zabieg nie usunie ich od razu, ale jeśli będziesz konsekwentna i ocet stanie częścią Twojej codziennej pielęgnacji, zauważysz, że cienie jaśnieją. Ocet jabłkowy szybko wchłonie się w skórę, więc nie ma potrzeby go zmywać.
Olej kokosowy
Nie jest to prawdopodobnie zaskakująca wskazówka, jeśli kiedykolwiek czytałaś o naturalnych produktach kosmetycznych. Olej kokosowy wspaniale działa na skórę, nie tylko ją nawilżając. Możesz użyć go także do zminimalizowania cieni pod oczami. Odrobinę płynnego oleju kokosowego wetrzyj delikatnie w skórę pod oczami. Wcieraj ruchami zgodnymi z ruchem wskazówek zegara, a następnie w przeciwnym kierunku. Najlepiej nakładać olej wieczorem, a następnie pozostawić go do wchłonięcia przez noc.
Olej ze słodkich migdałów
Kolejny olej, który może być używany na cienie pod oczami to olej ze słodkich migdałów. Można używać go bezpośrednio na skórę i pozostawiać do wchłonięcia, aby rozjaśnił ciemne obwódki. Używaj go rano przed nałożeniem makijażu lub wieczorem przed pójściem spać.
Ogórek
Ogórek ma właściwości rozjaśniające skórę i delikatnie ściągające. Dodatkowo daje efekt kojący i odświeżający. Świeżego ogórka pokrój w grube plastry i schłodź je przez 30 minut w lodówce. Następnie plasterki połóż na oczy na około 10 minut. Powtarzaj dwa razy dziennie przez tydzień lub dłużej.
Pomidor
Pomidory mają właściwości wybielające, które w znacznym stopniu mogą rozjaśnić skórę. Wystarczy, że wymieszasz 1 łyżeczkę soku pomidorowego z połową łyżeczki soku z cytryny, a następnie delikatnie nałożysz miksturę na cienie i pozostawisz ją na 10 minut. Następnie spłucz ją wodą. Zabieg najlepiej wykonywać dwa razy dziennie przez kilka tygodni. Jeśli masz wrażliwą skórę i boisz się używania soku z cytryny, używaj tylko soku pomidorowego.
Herbata
Kofeina i antyoksydanty obecne w herbacie mogą być bardzo pomocne w minimalizowaniu cieni oraz worków pod oczami, poprzez obkurczanie naczynek krwionośnych oraz redukcję zatrzymywania płynów. Szczególnie taniny pomagają zmniejszać opuchliznę i przebarwienia. Aby skorzystać z mocy herbaty schłodź w lodówce przez około 30 minut dwie zużyte torebki po zielonej bądź czarnej herbacie. Następnie na każdym oku połóż jedną torebkę i zostaw ją na 10 do 15 minut. Po tym czasie umyj twarz. Najlepiej powtarzać tę czynność raz lub dwa razy dziennie przez kilka tygodni.
Uwaga: uważaj, aby herbata nie dostała się do oka. Możesz w tym celu trochę odsączyć torebki, tak aby były wilgotne, ale nie ociekające herbatą.
Jak zapobiegać cieniom pod oczami
Nie zapominaj, że niezwykle ważna jest prewencja. Zawsze nawilżaj skórę pod oczami, a w lato nie zapominaj nałożyć czegoś z filtrem (o olejkach z naturalnymi filtrami SPF pisaliśmy w tym artykule). Staraj się codziennie wysypiać. Czym lepszy sen, tym jaśniejsze cienie i mniej worków pod oczami.