Cukier obecnie jest na świeczniku wszystkich najgorszych rzeczy o jakich można usłyszeć w dietetyce. Nie dzieje się tak bez powodu: nadmierna konsumpcja tego słodkiego, białego proszku jest odpowiedzialna za wzrost ilości cukrzycy w społeczeństwie, otyłości, zaburzeń koncentracji, zapalenia stawów, raka i wielu, wielu innych chorób. Jaką mamy więc alternatywę dla cukru? Naturalne słodziki!
Słodzikowy przewodnik
Poniżej znajduje się lista cukrów i substancji słodzących wraz z ich indeksem glikemicznym (IG) i innych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy ich wyborze:
Maltodekstryny (150) – z bardzo wysokim indeksem glikemicznym to właściwie trucizna dla diabetyków. Występuje w wielu produktach paczkowanych.
Glukoza (dekstroza) (100) – ma bardzo wysoki indeks glikemiczny, taki sam ma białe pieczywo.
Syrop kukurydziany (75) – w dużej mierze modyfikowany genetycznie, mało wartości odżywczych.
HFCS (87) – wysoko fruktozowy syrop kukurydziany otrzymywany z kukurydzy. Głównym składnikiem syropu jest fruktoza. Jest powszechnie używany do produkcji żywności jako jej składnik, zastępuje cukier, od którego jest słodszy i tańszy.
Rafinowany cukier stołowy (65) – może być pochodzenia GMO i pozbawiony jakichkolwiek pożytecznych składników odżywczych, przyczynia się do zakwaszania organizmu i drenuje składniki mineralne.
Miód (50-75) – to jakiego miodu używamy ma zasadnicze znaczenie. Niepasteryzowany miód ma niższy indeks i zawiera więcej składników odżywczych. Przetworzony miód, który z czasem się nie krystalizuje, a zachowuje swoją płynną formę na długo wcale nie jest lepszy od cukru i prawdopodobnie zawiera dodatki niebędące miodem.
Odparowany sok z trzciny cukrowej (55) – lepszy niż biały cukier, ale wciąż rafinowany.Melasa (55) – pomimo wyższego o indeksu, cukier ten dostarcza wielu minerałów w tym wapnia, żelaza, miedzi, magnezu, fosforu, potasu i cynku, nie powoduje też zakwaszania organizmu.
Syrop klonowy (54) – zebrany z soku drzewa klonowego, jest rafinowany i przetwarzany. Jest bardziej pożywny niż rafinowany cukier, syrop skrobiowy czy sok z trzciny cukrowej, ale i tak powinien być stosowany z umiarem.
Cukier kokosowy (35) – pozyskany z kwiatów rosnących na drzewach kokosowych, bogaty w składniki odżywcze, o niskim indeksie glikemicznym, dobrze zastępuje cukier. Może być łatwo wykorzystany do pieczenia.
Syrop z agawy (30) – zanotowano wiele kontrowersji wokół agawy, opinie wielu podważają jego użycie jako zdrową alternatywę. Stosuj w ograniczonych ilościach.
Ksylitol (7) – alkohol cukrowy, ma bardzo niski indeks glikemiczny , ale jest pozyskiwany z roślin zmodyfikowanych genetycznie, jak również może powodować problemy jelitowe.
Stewia (0) – 200-300 razy słodsza niż cukier stołowy, Stewia pochodzi z liści rośliny stewii. Ponieważ jej indeks glikemiczny wynosi mniej niż 1, nie odżywia grzybów w naszym ciele i nie powoduje problemów takich jak cukier. To czyni go idealnym rozwiązaniem dla diabetyków, osób z problemami układu pokarmowego i wszystkich chcących zmniejszyć ilość kalorii. Nadaje się do herbaty, koktajli i soków z cytryny, limonki i żurawiny.
Erytrytol (0) – inaczej erytrol, to zdrowy słodzik. Jego indeks glikemiczny wynosi zero, dzięki czemu jest bezpieczny dla cukrzyków. Poza tym pozwala ograniczyć rozwój próchnicy zębów i chroni organizm przed działaniem wolnych rodników. Erytrytol wspomaga odchudzanie, gdyż praktycznie nie zawiera kalorii.
Maltitol (35) – podobny do pozostałych polioli, ale różniący się od nich indeksem glikemicznym(wyższym) – niski indeks nie zawsze powinien być jedynym wyznacznikiem. Bardzo niski indeksie glikemiczny może powodować ograniczenie sprawności funkcjonowania mózgu, który do działania potrzebuje nieco glukozy. Tak więc u niektórych osób słodziki o zbyt niskim indeksie mogą w konsekwencji otumaniać i istotnie obniżyć poziom cukru, co w konsekwencji powoduje np. senność.
Sztuczne substancje słodzące
Sztuczne substancje słodzące (0) (aspartam, sukraloza) – wszystkie sztuczne środki słodzące są toksyczne i paradoksalnie spożywanie tych środków słodzących wykazało znaczny wzrost masy ciała, nawet jeśli spożycie innych posiłków pozostało na niezmienionym poziomie.
Syrop daktylowy (niewielki, nie ma jednak dokładnej informacji) – zdrowy, zawiera naturalne salicylany, witaminy A, C, B1, B2 i PP, potas, żelazo, fosfor i magnez i błonnik. Podobny do syropu klonowego..
Co wybrać?
Przy wyborze środków słodzących, w pierwszej kolejności zwróć się w kierunku stewii, erytrolu i cukru kokosowego ze względu ich niski indeks glikemiczny i sporą zawartość minerałów. Unikać jak ognia sztucznych substancji słodzących, cukrów kukurydzy rafinowanej, białego cukru, maltodekstryny i dekstrozy. Są one toksyczne, powodują skoki poziomu cukru we krwi i zawierają niewiele składników odżywczych.
Melasy, syropu klonowego, syropu z agawy, cukru trzcinowego używaj z umiarem. Choć zawierają dobroczynne składniki odżywcze, w większości są rafinowane (z wyjątkiem naturalnego miodu) i mają wyższy indeks glikemiczny.
Oczywiście są to tylko ogólne zalecenia, ponieważ stan zdrowia jelit będzie w dużej mierze dyktował poziom dopuszczalnego spożycia cukru. Należy obserwować reakcję organizmu i odpowiednio reagować.
Źródła: naturalnews.com, poradnikzdrowie.pl