Istnieje wiele składników, które mogą być pomocne w procesie zrzucania wagi. Zła wiadomość jest taka, że ciało zostało tak zaprojektowane, aby jak najszybciej gromadzić energię w postaci tłuszczu. Był to przydatny mechanizm dla naszych przodków, ponieważ miał na celu ułatwienie im utrzymywania ciepła i zwiększenie energii do radzenia sobie z ciężkimi warunkami.
Jednak w zachodnim świecie, gdzie większość z nas ma nieograniczony dostęp do jedzenia i problem leży raczej w nadmiarze pożywienia niż niedostatku, a w dodatku tak ważny jest wygląd i atrakcyjność – mechanizm ten nie sprawdza się tak dobrze. Kluczem do rozwiązania problemu jest utrzymanie metabolizmu na takim poziomie, aby organizm nie uciekał się do przechowywania tłuszczu. Cynamon jest pod tym względem świetnym lekarstwem.
Cynamon zmniejsza cukrzycę typu 2
W 2003 r. przeprowadzono badanie, w którym wzięło udział 60 osób z cukrzycą typu 2. Zostali losowo podzieleni na 4 grupy. 3 grupy spożywały 1, 3 lub 6 gramów cynamonu dziennie, a czwarta grupa otrzymywała tabletki placebo.
Po 40 dniach grupa spożywająca cynamon uzyskała następujące wyniki:
- Zmniejszenie stężenia glukozy we krwi z 18-29%
- Triglicerydy zostały zredukowane z 23-30%
- LDL cholesterol został zmniejszony z 7-27%
- Całkowity cholesterol został obniżony z 12-26%
W grupie, która spożywała 6 gram dziennie ten spadek nastąpił już po 20 dniach.
Chociaż badanie to było przeprowadzone na pacjentach z cukrzycą, ma również daleko idące zastosowanie w chudnięciu i jest najczęściej cytowane podczas promowania cynamonu w celu zmniejszenia masy ciała.
Cynamon powoduje mniejszy wyrzut insuliny
W innym badaniu dwóm grupom podano pudding ryżowy. Jedna grupa dostała deser bez a druga z 6 gramami cynamonu cassia (czyli tego “zwykłego” cynamonu, dostępnego w każdym sklepie). Badani, którzy zjedli pudding z cynamonem, mieli aż 2-krotnie niższy wyrzut cukru do krwi. Przyprawa znacząco zmniejszyła indeks glikemiczny puddingu. Indeks glikemiczny produktów niejednokrotnie jest przywoływany jako ważny wskaźnik, który należy brać pod uwagę podczas komponowania diety odchudzającej. Słodycze, jak można się domyślać, mają wysoki indeks glikemiczny, ale jak widać, poprzez tak prostą czynność jak dodanie cynamonu do potrawy, możemy ten wskaźnik obniżyć.
Jak cynamon wpływa na utratę wagi?
Cynamon jest bogaty w wapń, błonnik, mangan i żelazo i korzystnie wpływa na poziom cukru we krwi. Wysoki poziom cukru we krwi może prowadzić do zwiększonego gromadzenia tłuszczu w organizmie, a cynamon pomaga zapobiegać temu niechcianemu procesowi, dzięki czemu umożliwia schudnięcie.
Kolejną zaletą cynamonu jest to, że zapobiega przemianie metabolizowanego cukru w tłuszcz, a także opóźnia przejście pokarmu z żołądka do jelita. Dzięki temu uczucie sytości pozostaje na dłużej, a w efekcie jesz mniej.
W dodatku cynamon to bardzo świąteczna przyprawa, dlatego warto dodawać go do bożonarodzeniowych wypieków i deserów.
Poniżej dwa przepisy, w których można „przemycić” tę odchudzającą przyprawę:
Kutia
Składniki:
- 200g kaszy jęczmiennej pęczak
- 1 gotowa puszka masy makowej lub 1 szklanka maku*
- miód wedle uznania
- 100g rodzynek
- 50g migdałów (użyłam w płatkach)
- 100g orzechów włoskich
- 3 łyżki skórki pomarańczowej
- po kilka sztuk daktyli, fig i moreli
- aromat migdałowy
- duża szczypta cynamonu
- 1 łyżeczka rumu (opcjonalnie)
Wykonanie:
*Mak należy opłukać, sparzyć, raz zagotować, odsączyć i odstawić na kilka godzin, po czym zemleć 2-3 krotnie w maszynce do mięsa z użyciem sitka o drobnych oczkach.
Kutię najlepiej zacząć przyrządzać dzień przed Wigilią wieczorem od przepłukania i namoczenia pszenicy w zimnej wodzie przez całą noc. Następnego dnia rano zalać pszenicę 2l wrzątku (zapobiegnie to przypaleniu) i gotować do miękkości przez ok.1,5 godziny pod przykryciem na niewielkim ogniu. Odcedzić i przelać zimną wodą. Rodzynki zalać wrzątkiem, pozostawić na kilkanaście minut, po czym odcedzić. Wszystkie bakalie posiekać.
Masę makową przełożyć do miski dodać bakalie, miód, aromat, cynamon oraz rum. Na koniec dodać do masy ugotowaną, przestudzoną pszenicę i dokładnie wymieszać. Kutię przechowywać w lodówce. Podawać jako deser podczas Wieczerzy wigilijnej.
Piernik bezglutenowy
Składniki:
- 130 g masła lub oleju kokosowego
- 130 g miodu
- 4 łyżki ksylitolu lub 60 g cukru trzcinowego lub zwykłego
- 1-2 łyżek przyprawy do piernika
- 300 g mąki (100 g ryżowej, 50 g kokosowej, 50 g migdałowej, 50 g ziemniaczanej, 50 g kukurydzianej)
- 2 łyżeczki sody oczyszczonej
- 250 ml mleka (może być roślinne lub zwykłe)
- 1/2 szklanki posiekanych orzechów (opcjonalnie)
- 2 jajka
- duża szczypta cynamonu
- 50 g suszonych śliwek lub polewa czekoladowa (1/3 szklanki mleka kokosowego + 100 g ciemnej czekolady)
Wykonanie:
Piekarnik nagrzać do 175 stopni. Formę keksową o wymiarach 12 x 25 cm wyłożyć papierem do pieczenia. W garnku na małym ogniu roztopić masło z miodem, ksylitolem lub cukrem i przyprawą do piernika. Zdjąć garnek z ognia i dodać wszystkie mąki razem z sodą, wymieszać (najlepiej rózgą/trzepaczką ewentualnie łyżką). Dodać mleko i orzechy, znów wymieszać, na końcu dodać jajka i jeszcze raz wymieszać. Masę wylać do przygotowanej foremki, posypać pokrojonymi w cienkie paseczki śliwkami i wstawić do piekarnika.
Piec przez ok. 40-45 minut, aż wetknięty patyczek będzie suchy. Wyjąć z piekarnika i ostudzić. Trzymać w pojemniku na ciasto. Można polać polewą: w garnuszku podgrzać mleko kokosowe razem z połamaną na kosteczki czekoladą, cały czas mieszając do rozpuszczenia czekolady i powstania gładkiej polewy.
Przepis na kutię pochodzi ze strony: https://domowe-potrawy.pl/kutia/
Przepis na piernik bezglutenowy pochodzi ze strony: https://www.kwestiasmaku.com/kuchnia_polska/wigilia/piernik_bezglutenowy/przepis.html