Zgodnie ze starożytną chińską medycyną miejsce na twarzy, na którym pojawia się trądzik, jest połączone z pewnymi określonymi problemami zdrowotnymi. Różne części na twarzy odpowiadają bowiem różnym narządom znajdującym się w naszym ciele. Warto więc dowiedzieć się, co trądzik mówi o naszym zdrowiu.
- Górna część czoła
Jeśli trądzik pojawia się na górnej części czoła, to może to oznaczać złe trawienie i zaburzenia pęcherza. W takiej sytuacji następuje ogromny wzrost toksyn, albowiem jedzenie nie jest dokładnie trawione, a objawy tego pojawiają się jako trądzik na górnym czole. W celu uniknięcia takiej sytuacji należy pić od 8 do 10 szklanek dziennie. To sprawi, iż wypłuczemy toksyczne substancje z organizmu. Należy również unikać jedzenia cukrów i produktów tłuszczowych. Do swojej diety warto wprowadzić natomiast więcej świeżych owoców i warzyw. Ważne jest też picie sporej ilości płynów przeciwutleniających, takich jak zielona herbata i woda z cytryną.
- Czoło
Brak aktywności fizycznej, złe odżywianie oraz stres psychiczny mają ogromny wpływ na nasze serce. Jeśli narząd, który pompuje krew do całego ciała, jest poddawany ciągłemu stresowi, to wtedy najprawdopodobniej pojawi się trądzik na dolnej części czoła. Jeśli problem nie zostanie rozwiązany, to wpłynie to negatywnie na cały nasz organizm. Dlatego też tak ważne są regularne ćwiczenia kardio, zdrowe odżywianie oraz utrzymywanie niskiego poziomu stresu. Wkrótce trądzik powinien zniknąć
- Uszy
Jeśli zauważymy duże i bolesne pryszcze w uszach, oznacza to, że mamy kłopoty z nerkami. Problemy te są zwykle spowodowane odwodnieniem lub niepiciem wystarczającej ilości wody. Zbyt dużo soli i kawy jest jednym z czynników powodujących kłopoty nerek.
- Pomiędzy brwiami
Trądzik zlokalizowany pomiędzy brwiami może oznaczać, że wątroba jest zbytnio obciążona. W takiej sytuacji unikajmy cukru, tłuszczu i tłustej żywności, a także produktów mleczarskich. Pijmy również mniej alkoholu. Późne kolacje również mogą spowodować dodatkowe problemy. Warto natomiast sięgać po żywność, która wspiera pracę wątroby. Tutaj wymienić można między innymi grejpfruta, zieloną herbatę, buraki, marchew, czosnek, limonki oraz cytryny.
- Górna część policzków
Jeśli trądzik pojawia się na górnej części policzków, to może to oznaczać problem z płucami. Palenie, alergie, astma i infekcje płuc, a także zanieczyszczone powietrze są wszystkimi czynnikami, które sprawiają, że utrudnione jest ich funkcjonowanie. W takim przypadku natychmiast trzeba rzucić palenie, a także unikać pobytu w pokoju, w którym inni palą. Bierne palenie może wpływać na płuca nawet bardziej niż aktywne palenie.
- Dolna część policzków
Trądzik pojawiający się na dolnej części policzków jest symptomem problemów z zębami. Napoje słodkie i sztuczne produkty są numerem jeden powodującym próchnicę zębów i infekcje dziąseł. Upewnijmy się, że zęby są w doskonałym stanie. Poza tym wprowadźmy do menu owoce i warzywa. Szczotkujmy zęby po posiłkach i dokładnie płuczmy jamę ustną.
- Broda – po bokach
Nierównowaga hormonalna, stres fizyczny i problemy dotyczące narządów płciowych często są przyczyną trądziku pojawiającego się w okolicy brody. W takiej sytuacji przede wszystkim należy regularnie spać, spożywać dużo witamin i minerałów, niezbędnych kwasów tłuszczowych, takich jak Omega-3, Omega-6 i Omega-9. Ważne jest też, aby osiągnąć równowagę hormonalną, co można zrobić za pomocą niektórych ziół. Pomocna jest tu bazylia, maca, czerwone maliny, lukrecja, łopian oraz oset mleczny. Warto również pić codziennie zieloną herbatę.
- Broda – część centralna
Jeśli zauważysz trądzik zlokalizowany w centralnej części brody, to wtedy może oznaczać to alergie pokarmowe i słabą dietę. W codziennym menu należy więc uwzględnić wystarczającą ilość błonnika, spożywając więcej owoców i warzyw. Ważne jest też picie większej ilości wody.
- Szyja
Trądzik na szyi i klatce piersiowej zwykle pojawia się z powodu stresu i zmęczenia. Jeśli cały czas czujemy się zmęczeni, to spróbujmy wyeliminować stres poprzez jogę i medytację. Warto też wygospodarować dodatkowy czas na popołudniową drzemkę w okresach wzmożonego zmęczenia.
A przyczyna trądziku na tułowiu?Mam go od wielu lat.