Zwalcz kaszel w naturalny sposób – olejkami eterycznymi

Zwalcz kaszel w naturalny sposób – olejkami eterycznymi

Olejki eteryczne to nie tylko świetny sposób na relaks, ale i na przeziębienie, kaszel i towarzyszące im dolegliwości.

Nie ma chyba osoby, która choć raz w życiu nie doświadczyła kaszlu. Może być on wywołany przez kilka czynników, takich jak alergie, przeziębienia, suche powietrze lub grypa. Jednak zamiast sięgać po lekarstwa na kaszel, które często mają budzące wątpliwości składy, stosowanie olejków eterycznych jest bezpieczniejszą alternatywą dla złagodzenia tego stanu.

Olejki eteryczne są bardziej skuteczne niż leki na przeziębienie

Zgodnie z wytycznymi wydanymi przez American College of Chest Physicians, popularne leki na kaszel, nie są w 100 procentach skuteczne. Co gorsza, mogą powodować działania niepożądane, takie jak zaparcia, senność, bóle głowy i nudności.

W przeciwieństwie do tych leków, olejki eteryczne mogą złagodzić kaszel bez skutków ubocznych. Terri Lohman, certyfikowana aromaterapeutka i założycielka Aromatherapy Esscents, ma kilka sposobów na łagodzenie kaszlu w naturalny sposób za pomocą olejków eterycznych.

Wdychaj lecznicze olejki eteryczne

Używając odpowiednich olejków eterycznych i dyfuzora lub przenośnego inhalatora do aromaterapii, możesz uspokoić drogi oddechowe. Do pustego inhalatora dodaj dwie krople olejku z mięty pieprzowej, pięć kropli olejku ravintsara i osiem kropli olejku laurowego.

Mentol w mięcie pieprzowej jest naturalnym środkiem tłumiącym kaszel. Liść laurowy i ravintsara zawierają cineole, które mogą zmniejszać natężenie kaszlu.

Zrób własny krem na przeziębienie

W przeciwieństwie do aptecznych specyfików, naturalna wcierka przy użyciu olejków eterycznych nie zawiera ropy naftowej. Składniki w komercyjnych produktach mogą być drażniące, co może sprawić, że organizm będzie produkował więcej śluzu, aby chronić drogi oddechowe. W badaniu ustalono, że jedna z popularnych maści do nacierania klatki piersiowej może zwiększać wydzielanie śluzu i zmniejszać jego przejrzystość.

Ten domowej roboty krem może uspokoić kaszel, oczyścić klatkę piersiową, wyeliminować śluz i rozluźnić ciało. Wystarczy dodać od 15 do 18 kropel olejków leczniczych, takich jak eukaliptusowy, kadzidłowy, lawendowy, majerankowy, z drzewa herbacianego i tymiankowy do 30 gram bezzapachowego balsamu.

Połącz wszystkie olejki razem, w zależności od Twoich preferencji. Olejki eteryczne działają miejscowo oraz kiedy są wdychane. Wdychaj więc opary podczas nakładania maści na klatkę piersiową i szyję.

Weź pachnący prysznic

Kąpiele aromaterapeutyczne są bardziej popularne, ale olejki eteryczne mogą równie dobrze działać pod prysznicem. Dodatkowo, wdychanie gorącego, parnego powietrza może pomóc złagodzić kaszel.

Ustaw wodę tak ciepłą, jak to tylko możliwe, a następnie umieść kilka kropli olejku na płytce za strumieniem prysznica. Tylko upewnij się, że woda nie leci bezpośrednio na olejki i zaraz ich nie zmyje. Weź prysznic i ciesz się zapachem.

Możesz użyć różnych olejków eterycznych, m.in. z czarnego świerku, eukaliptusa, liści laurowych lub sosny, aby złagodzić kaszel.

Wypróbuj miskę parową

Jeśli masz szczególnie ciężkie przeziębienie, możesz spróbować oczyścić zatoki za pomocą inhalacji parowej. Taki „drenaż” może pomóc zmniejszyć częstotliwość kaszlu.

Weź ceramiczną lub szklaną miskę i dodaj cztery do sześciu filiżanek parującej wody. Do miski dodaj kroplę olejku eukaliptusowego. Eukaliptus jest naturalnym środkiem zmniejszającym przekrwienie błony śluzowej nosa. Może pomóc w rozrzedzaniu śluzu i oczyszczeniu dróg oddechowych.

Weź miskę, a następnie umieść ją poniżej twarzy. Weź ręcznik i załóż go na głowę. Upewnij się, że ręcznik zakrywa miskę. Zamknij oczy i weź głęboki oddech oczyszczający.

Wykonuj takie inhalacje parowe przez co najmniej 10 minut kilka razy dziennie. Możesz również użyć olejku z czarnego świerku lub z drzewa herbacianego.

Uwagi: Powyższe sugestie nie są odpowiednie dla dzieci, kobiet w ciąży lub karmiących. Zawsze skonsultuj się z lekarzem przed użyciem olejków eterycznych, jeśli masz poważne problemy ze zdrowiem.

Podobne artykuły

Napisz komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.