Korzyści zdrowotne cynku

Korzyści zdrowotne cynku

Niedawno pisaliśmy o niedoborach cynku – jakie są tego symptomy, ile cynku potrzeba zależnie od wieku oraz jakie są najlepsze naturalne źródła cynku (artykuł można znaleźć pod tym linkiem). Nie pisaliśmy natomiast o korzyściach jakie zapewnia ten cenny pierwiastek. A są one naprawdę imponujące.

Zwiększa odporność i zwalcza przeziębienie

Brany przynajmniej przez pięć miesięcy, cynk może redukować ryzyko wystąpienia pospolitego przeziębienia, a suplementacja nim, kiedy choroba już się pojawi może przyspieszyć proces wyzdrowienia.

Te pytania powinien znać każdy, kto udaje się do lekarza onkologa.

Pobierz BEZPŁATNY poradnik!


Badania pokazują, że cynk może ingerować w proces molekularny, który przyczynia się do nadbudowywania się śluzu i bakterii w jamie nosowej. Jony cynku mają zdolność do potęgowania działania antywirusowego poprzez przyczepianie się do receptorów komórek nabłonka jamy nosowej i blokowanie ich efektów.

Badanie przeprowadzone przez Centrum Edukacji Medycznej w Chandigarh (Indie) przyczyniło się do odkrycia, że podawanie cynku przez 24 godziny od początku wystąpienia symptomów związanych z przeziębieniem, czas trwania objawów był znacznie zmniejszony w porównaniu do grupy kontrolnej, która nie suplementowała cynku. W grupie zażywającej cynk, znacznie mniej pacjentów miało objawy przeziębienia po 5 i 7 dniach od wystąpienia pierwszych symptomów w porównaniu do grupy kontrolnej. Inne badanie wykazało, że po suplementacji cynkiem, częstotliwość występowania efektów ubocznych chorób i infekcji była znacząco niższa.

Działa jak antyoksydant, może pomagać w walce z rakiem

Cynk to efektywny środek przeciwzapalny i antyoksydacyjny – pomaga likwidować stres oksydacyjny i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób, włącznie z chorobą nowotworową. Szczególnie u osób starszych cynk wspiera zdrowy podział komórek, zapobiegając nowotworowym mutacjom komórek i hamując rozwój guzów.

Kiedy naukowcy ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Michigan badali potencjalne korzyści z suplementacji cynkiem, odkryli że markery stresu oksydacyjnego były znacznie niższe w grupie osób, które suplementowały cynk w porównaniu z grupą, która przyjmowała placebo. Co więcej, osoby z niższym poziomem cynku, które nie przyjmowały suplementów miały wyższy poziom prozapalnych cytokin oraz wyższy poziom markerów stresu oksydacyjnego.

Wprowadza równowagę hormonalną

Cynk korzystnie wpływa na zdrowie hormonalne i płodność, ponieważ odgrywa ważną rolę w produkcji hormonów, m.in. naturalnie zwiększa poziom testosteronu, który jest bardzo ważny, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Cynk ma także wpływ na żeńskie hormony płciowe, jest nawet zaangażowany w tworzenie i uwalnianie jajeczek z jajników.

Cynk potrzebny jest do produkcji estrogenu i progesteronu u kobiet – oba te hormony wspierają płodność. Zbyt wysoki lub zbyt niski poziom estrogenu może przyczyniać się do problemów z menstruacją, wahań nastrojów, przedwczesnej menopauzy, niepłodności, a być może nawet wzrostu ryzyka wystąpienie niektórych nowotworów.

Pomaga zwalczać cukrzycę

Cynk potrzebny jest do utrzymania równowagi hormonalnej, i to nie tylko hormonów płciowych. Insulina, główny hormon zaangażowany w regulację poziomu cukru we krwi, jest bardzo ważna w cukrzycy Cynk korzystnie wpływa na poziom cukru we krwi, ponieważ wiąże się z insuliną, tak aby była ona odpowiednio przechowywana w trzustce i uwalniania kiedy glukoza trafia do krwiobiegu. Pozwala on także na właściwe wykorzystanie enzymów trawiennych, niezbędnych do tego, aby insulina związała się z komórkami, tak aby glukoza została wykorzystana jako paliwo dla ciała, zamiast zostać przechowana w postaci tłuszczu.

Utrzymuje zdrowe serce

Cynk jest niezbędny, aby zachować zdrowie komórek układu krwionośnego, a jednocześnie obniżyć stany zapalne i stres oksydacyjny. Śródbłonek, wysoce wyspecjalizowana wyściółka naczyń krwionośnych i limfatycznych, utworzona z jednej warstwy płaskich komórek, częściowo zależy od odpowiedniego poziomu cynku. Ten pierwiastek korzystnie wpływa na serce i wspiera krążenie, będąc naturalnym lekiem na nadciśnienie i poziom cholesterolu, wynikający z zatkanych lub uszkodzonych tętnic.

Zapobiega biegunce

Niedobór cynku wiąże się z przewlekłymi problemami trawiennymi i biegunką. W związku z tym, suplementacja cynkiem okazała się być efektywna w profilaktyce oraz jako środek doraźnej pomocy w leczeniu biegunki.

Zwiększa płodność

Badania pokazują, że cynk odgrywa ważną rolę w płodności, szczególnie w regulowaniu poziomu testosteronu u mężczyzn. Niedobory cynku u młodych mężczyzn związane są ze znacznym zmniejszeniem koncentracji testosteronu w surowicy, co może negatywnie wpływać na płodność oraz obniżać libido. W jednym badaniu, po 20 tygodniach diety ubogiej w cynk, podanie pacjentom suplementu cynku efektywnie podniosło poziom testosteronu w surowicy u większości mężczyzn.

Cynk ma wpływ także na płodność kobiet – odpowiedni poziom cynku jest potrzebny podczas procesu wzrostu kobiecych jajeczek, w innym wypadku jajeczka nie mogą dojrzeć we właściwy sposób, na czym cierpi owulacja.

Wspiera wchłanianie składników odżywczych i trawienie

Cynk wpływa na syntezę białek i potrzebny jest organizmowi, aby wykorzystać aminokwasy z pożywienia. Zaangażowany jest także w rozkład węglowodanów, które są głównym źródłem energii dla ciała. Z tego powodu, niedobory cynku mogą powodować niski poziom energii i przyczyniać się do zmęczenia nadnerczy lub zespołu chronicznego zmęczenia. Z kolei spożywanie odpowiednich ilości cynku, korzystnie wpływa na ilość energii i zdrowy metabolizm.

Wspiera zdrowie wątroby

Cynk może wspierać oczyszczanie wątroby, aby zmniejszać jej stan zapalny, redukuje uszkodzenia spowodowane wolnymi rodnikami, wspiera absorpcję składników odżywczych i ułatwia właściwe usuwanie produktów ubocznych przemiany materii.

Wspomaga rozwój i regenerację mięśni

Cynk odgrywa kluczową rolę w podziale i wzroście komórek, więc korzystnie wpływa na regenerację mięśni i ich rozrost, pozwalając ciału na właściwe samoleczenie i utrzymanie siły w układzie mięśniowym i szkieletowym. Cynk wspomaga także uwalnianie testosteronu, hormonu wzrostu oraz insulinopodobnego czynnika wzrostu – wszystkie z nich budują masę mięśniową i wspierają zdrowy metabolizm.

Źródła cynku

Jak już pisaliśmy w poprzednim artykule na temat cynku, najlepszymi naturalnymi źródłami tego pierwiastka są:

Boczniaki – 500g: 3,85mg cynku

Grzyby shiitake (suszone) – 50g: 3,83mg cynku

Sałata radicchio – 500g: 3,1mg cynku

Fasola adzuki – 250g (ugotowanej): 4,43mg cynku

Pestki dyni – 50g: 3,91mg cynku

Ryż dziki – 250g (ugotowanego, ok. 70g surowego): 3,35mg cynku

Sezam niełuskany – 50g: 3,88mg cynku

Jagnięcina – 85g: 2,9mg cynku

Ekologiczna wołowina – 85g: 2,6mg cynku

Cieciorka – 1 szklanka (ugotowanej): 2,5mg cynku

Orzechy nerkowca – ¼ szklanki: 1,9mg cynku

 

 

Źródło: https://draxe.com/zinc-benefits/

Podobne artykuły

Napisz komentarz