Niedawno pisaliśmy o niedoborach cynku – jakie są tego symptomy, ile cynku potrzeba zależnie od wieku oraz jakie są najlepsze naturalne źródła cynku (artykuł można znaleźć pod tym linkiem). Nie pisaliśmy natomiast o korzyściach jakie zapewnia ten cenny pierwiastek. A są one naprawdę imponujące.
Zwiększa odporność i zwalcza przeziębienie
Brany przynajmniej przez pięć miesięcy, cynk może redukować ryzyko wystąpienia pospolitego przeziębienia, a suplementacja nim, kiedy choroba już się pojawi może przyspieszyć proces wyzdrowienia.
Badania pokazują, że cynk może ingerować w proces molekularny, który przyczynia się do nadbudowywania się śluzu i bakterii w jamie nosowej. Jony cynku mają zdolność do potęgowania działania antywirusowego poprzez przyczepianie się do receptorów komórek nabłonka jamy nosowej i blokowanie ich efektów.
Badanie przeprowadzone przez Centrum Edukacji Medycznej w Chandigarh (Indie) przyczyniło się do odkrycia, że podawanie cynku przez 24 godziny od początku wystąpienia symptomów związanych z przeziębieniem, czas trwania objawów był znacznie zmniejszony w porównaniu do grupy kontrolnej, która nie suplementowała cynku. W grupie zażywającej cynk, znacznie mniej pacjentów miało objawy przeziębienia po 5 i 7 dniach od wystąpienia pierwszych symptomów w porównaniu do grupy kontrolnej. Inne badanie wykazało, że po suplementacji cynkiem, częstotliwość występowania efektów ubocznych chorób i infekcji była znacząco niższa.
Działa jak antyoksydant, może pomagać w walce z rakiem
Cynk to efektywny środek przeciwzapalny i antyoksydacyjny – pomaga likwidować stres oksydacyjny i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób, włącznie z chorobą nowotworową. Szczególnie u osób starszych cynk wspiera zdrowy podział komórek, zapobiegając nowotworowym mutacjom komórek i hamując rozwój guzów.
Kiedy naukowcy ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Michigan badali potencjalne korzyści z suplementacji cynkiem, odkryli że markery stresu oksydacyjnego były znacznie niższe w grupie osób, które suplementowały cynk w porównaniu z grupą, która przyjmowała placebo. Co więcej, osoby z niższym poziomem cynku, które nie przyjmowały suplementów miały wyższy poziom prozapalnych cytokin oraz wyższy poziom markerów stresu oksydacyjnego.
Wprowadza równowagę hormonalną
Cynk korzystnie wpływa na zdrowie hormonalne i płodność, ponieważ odgrywa ważną rolę w produkcji hormonów, m.in. naturalnie zwiększa poziom testosteronu, który jest bardzo ważny, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Cynk ma także wpływ na żeńskie hormony płciowe, jest nawet zaangażowany w tworzenie i uwalnianie jajeczek z jajników.
Cynk potrzebny jest do produkcji estrogenu i progesteronu u kobiet – oba te hormony wspierają płodność. Zbyt wysoki lub zbyt niski poziom estrogenu może przyczyniać się do problemów z menstruacją, wahań nastrojów, przedwczesnej menopauzy, niepłodności, a być może nawet wzrostu ryzyka wystąpienie niektórych nowotworów.
Pomaga zwalczać cukrzycę
Cynk potrzebny jest do utrzymania równowagi hormonalnej, i to nie tylko hormonów płciowych. Insulina, główny hormon zaangażowany w regulację poziomu cukru we krwi, jest bardzo ważna w cukrzycy Cynk korzystnie wpływa na poziom cukru we krwi, ponieważ wiąże się z insuliną, tak aby była ona odpowiednio przechowywana w trzustce i uwalniania kiedy glukoza trafia do krwiobiegu. Pozwala on także na właściwe wykorzystanie enzymów trawiennych, niezbędnych do tego, aby insulina związała się z komórkami, tak aby glukoza została wykorzystana jako paliwo dla ciała, zamiast zostać przechowana w postaci tłuszczu.
Utrzymuje zdrowe serce
Cynk jest niezbędny, aby zachować zdrowie komórek układu krwionośnego, a jednocześnie obniżyć stany zapalne i stres oksydacyjny. Śródbłonek, wysoce wyspecjalizowana wyściółka naczyń krwionośnych i limfatycznych, utworzona z jednej warstwy płaskich komórek, częściowo zależy od odpowiedniego poziomu cynku. Ten pierwiastek korzystnie wpływa na serce i wspiera krążenie, będąc naturalnym lekiem na nadciśnienie i poziom cholesterolu, wynikający z zatkanych lub uszkodzonych tętnic.
Zapobiega biegunce
Niedobór cynku wiąże się z przewlekłymi problemami trawiennymi i biegunką. W związku z tym, suplementacja cynkiem okazała się być efektywna w profilaktyce oraz jako środek doraźnej pomocy w leczeniu biegunki.
Zwiększa płodność
Badania pokazują, że cynk odgrywa ważną rolę w płodności, szczególnie w regulowaniu poziomu testosteronu u mężczyzn. Niedobory cynku u młodych mężczyzn związane są ze znacznym zmniejszeniem koncentracji testosteronu w surowicy, co może negatywnie wpływać na płodność oraz obniżać libido. W jednym badaniu, po 20 tygodniach diety ubogiej w cynk, podanie pacjentom suplementu cynku efektywnie podniosło poziom testosteronu w surowicy u większości mężczyzn.
Cynk ma wpływ także na płodność kobiet – odpowiedni poziom cynku jest potrzebny podczas procesu wzrostu kobiecych jajeczek, w innym wypadku jajeczka nie mogą dojrzeć we właściwy sposób, na czym cierpi owulacja.
Wspiera wchłanianie składników odżywczych i trawienie
Cynk wpływa na syntezę białek i potrzebny jest organizmowi, aby wykorzystać aminokwasy z pożywienia. Zaangażowany jest także w rozkład węglowodanów, które są głównym źródłem energii dla ciała. Z tego powodu, niedobory cynku mogą powodować niski poziom energii i przyczyniać się do zmęczenia nadnerczy lub zespołu chronicznego zmęczenia. Z kolei spożywanie odpowiednich ilości cynku, korzystnie wpływa na ilość energii i zdrowy metabolizm.
Wspiera zdrowie wątroby
Cynk może wspierać oczyszczanie wątroby, aby zmniejszać jej stan zapalny, redukuje uszkodzenia spowodowane wolnymi rodnikami, wspiera absorpcję składników odżywczych i ułatwia właściwe usuwanie produktów ubocznych przemiany materii.
Wspomaga rozwój i regenerację mięśni
Cynk odgrywa kluczową rolę w podziale i wzroście komórek, więc korzystnie wpływa na regenerację mięśni i ich rozrost, pozwalając ciału na właściwe samoleczenie i utrzymanie siły w układzie mięśniowym i szkieletowym. Cynk wspomaga także uwalnianie testosteronu, hormonu wzrostu oraz insulinopodobnego czynnika wzrostu – wszystkie z nich budują masę mięśniową i wspierają zdrowy metabolizm.
Źródła cynku
Jak już pisaliśmy w poprzednim artykule na temat cynku, najlepszymi naturalnymi źródłami tego pierwiastka są:
Boczniaki – 500g: 3,85mg cynku
Grzyby shiitake (suszone) – 50g: 3,83mg cynku
Sałata radicchio – 500g: 3,1mg cynku
Fasola adzuki – 250g (ugotowanej): 4,43mg cynku
Pestki dyni – 50g: 3,91mg cynku
Ryż dziki – 250g (ugotowanego, ok. 70g surowego): 3,35mg cynku
Sezam niełuskany – 50g: 3,88mg cynku
Jagnięcina – 85g: 2,9mg cynku
Ekologiczna wołowina – 85g: 2,6mg cynku
Cieciorka – 1 szklanka (ugotowanej): 2,5mg cynku
Orzechy nerkowca – ¼ szklanki: 1,9mg cynku
Źródło: https://draxe.com/zinc-benefits/