Kiedyś w ogóle nie było wiadomo, jakie niebezpieczeństwo niesie za sobą bisfenol-A (BPA). Jednak współczesna badania pokazują, iż związek ten jest naprawdę groźny dla naszego zdrowia. Nie to jednak znaczenia dla przemysłu. Pomimo tego, iż znane są zagrożenia ekspozycji na BPA, to składnik ten wciąż jest stosowany przy produkcji wielu rzeczy stosowanych przez nas w życiu codziennym.
BPA znajduje się w rozmaitych produktach do pielęgnacji ciała oraz wyrobach z tworzyw sztucznych, plastikowych opakowaniach czy butelkach z wodą. Te chemikalia stosuje się, aby zwiększyć wytrzymałość i odporność tworzyw sztucznych. Gdy firmy decydują się na usunięcie BPA, to zamiast tego stosują bisfenol-S (BPS) i bisfenol-F (BPF). Takie substancje jednak również negatywnie wpływają na nasz układ hormonalny.
Zaburzenia endokrynologiczne
Metabolity BPA nie mają wprawdzie silnej estrogennej aktywności chemicznej, jednak nie są też biologicznie nieaktywne. W kilku badaniach zauważono różne rodzaje aktywności biologicznej pomiędzy komórkami a metabolitem BPA. Nadmierna ekspozycja na BPA może więc doprowadzić do zaburzeń endokrynologicznych. Takie schorzenia są szczególnie niebezpieczne w okresie prenatalnym, kiedy to kształtują się wszystkie narządy oraz układ nerwowy. Narażenie płodu na działanie BPA może także przyczyniać się do różnych schorzeń endokrynologicznych oraz problemów zdrowotnych w późniejszym życiu.
W związku z tym, że układ endokrynologiczny ma decydujące znaczenie w wielu kwestiach takich jak wzrostu i rozwój, a także funkcjonowanie tkanek, metabolizm, czynności seksualnych czy procesy rozrodcze, dlatego też nie jest zaskakujące, iż BPA może powodować zaburzenia we wszystkich tych sferach. Co powoduje ten składnik?
- Strukturalne uszkodzenia mózgu
- Trudności w nauce
- Zbyt wczesne dojrzewanie dzieci
- Zaburzenia cyklu rozrodczego
- Niepłodność
- Raka piersi
- Wysokie ciśnienie krwi i choroby serca
- Zwiększone odkładanie się tłuszczu i ryzyko otyłości
- Powiększenie gruczołu krokowego
- Zaburzenia pracy układu immunologicznego
- Cukrzycę
- Ograniczoną skuteczność leczenia chemioterapią
BPA a otyłość i cukrzyca
Niestety z roku na rok coraz to więcej osób ma nadwagę, a wiadomo, że otyłość bywa przyczyną wielu chorób i negatywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. W jaki sposób BPA przyczynia się do problemu otyłości? Otóż okazuje się, że nasz organizm nie jest w stanie całkowicie metabolizować i wydalić tego składnika. Dlatego też przekształca go w substancję, która rozrasta się w komórkach tłuszczowych. BPA nie tylko zwiększa liczbę komórek tłuszczowych, ale równocześnie zwiększa ilość tłuszczu wewnątrz komórek. Ostatnie badania wykazały, że BPS ma podobne działanie.
Sposoby na wyeliminowanie BPA z otoczenia
Na szczęście, jeśli wprowadzimy kilka zmian do naszego życia, to możemy w dużym stopniu zminimalizować ekspozycję na BPA oraz szkodliwe składniki chemiczne. Oto kilka propozycji wprowadzenia nowych nawyków.
- Spożywanie świeżych produktów
Przetworzona i paczkowana żywność są powszechnym źródłem BPA i ftalanów. Dlatego koniecznie należy unikać puszek oraz plastikowych opakowań. Najlepiej sięgać po produkty świeże oraz suche takie jak owoce, warzywa czy kasze.
- Używajmy szkła
Kupujmy produkty, które są w szklanych butelkach, całkowicie rezygnując z tych w plastiku czy w puszkach. W lodówce również przechowujmy jedzenie oraz napoje w szkle. Warto zainwestować także w szklane pudełko śniadaniowe.
Używanie szklanych naczyń jest szczególnie istotne w przypadku niemowląt, których organizm jest w fazie rozwoju. Nie używajmy też wody pitnej z plastikowych butelek. Filtrujmy swoją własną i przechowujmy ją w szklanych pojemnikach.
- Unikajmy plastikowej folii do owijania żywności
Jeśli już używamy folii do przykrywania szklanego pojemnika, to w żadnym wypadku nie pozwólmy na to, aby dotykała ona żywności
- Używajmy produktów organicznych i bez GMO
Decydując się na zakupy, najlepiej jest wybierać produkty, które są przyjazne dla środowiska i posiadają certyfikaty ekologiczne. Koniecznie musza być również bez GMO. To odnosi się do wszystkiego, a więc zarówno do żywności jak i produktów pielęgnacyjnych, budowlanych, mebli itp.
Urządzając mieszkanie, poszukajmy alternatywnych rozwiązań takich jak farby bez toksyn czy wykładziny bez winylu.
- Uważnie wybierajmy zabawki dla dzieci
Wybierajmy zabawki wykonane z naturalnych materiałów, aby uniknąć toksycznych substancji chemicznych, takich jak ftalany, BPA czy BPS. Szczególnie ważne jest to w przypadku niemowlaków, które uwielbiają wkładać zabawki do buzi.
- Unikajmy gotowych produktów czyszczących
Używajmy naturalnych środków czyszczących lub przygotujmy własne. Skutecznym preparatem jest między innymi ocet i soda, które pozwolą nam doczyścić praktycznie cały dom.
- Używajmy naturalnych kosmetyków
Warto zacząć stosować organiczne kosmetyki. Zakupmy dobrej jakości szampon, pastę do zębów, antyperspirant oraz wszelkie preparaty pielęgnacyjne. Dzięki temu unikniemy ftalanów i niebezpiecznych substancji chemicznych, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie.
Źródło zdjęcia: Deposiphotos