Medycyna wciąż nie rozwiązała zagadki choroby Alzheimera, ale istnieją pewne naturalne środki, które zdaniem badaczy medycyny mogą przynieść znaczną ulgę.
Numer 1: Kolostrum
Siara, znana również jako „pierwsze mleko”, jest formą mleka wytwarzaną przez gruczoły sutkowe ssaków (w tym oczywiście ludzi) w późniejszym okresie ciąży. Większość gatunków wytwarza siarę tuż przed porodem. Siara zawiera przeciwciała, które chronią noworodki przed chorobami, a także zawiera wyższą koncentrację białka niż zwykłe mleko i ma niższą zawartość tłuszczu.
Te ochronne właściwości siary mają długą i bogatą historię. Doktor Andrew Keech, nowozelandzki naukowiec i inżynier oraz autor książki Colostrum: A Physician’s Reference Guide, powiedział, że starożytna sztuka egipska przedstawia faraonów pijących ją, aby stać się nieśmiertelnymi. Ponadto większość rolników wie, że młode cielę nie pożyje długo, jeśli przynajmniej raz nie wypije pierwszego mleka matki.
W ostatnich dziesięcioleciach ponownie wzrosło zainteresowanie siarą i korzyściami jakie ona zapewnia. Naukowcy odkryli, że białka zawarte w tym pierwszym mleku mogą mieć ogromne możliwości w leczeniu takich chorób przewlekłych, jak choroba Alzheimera i reumatoidalne zapalenie stawów.
Jak to działa?
Noworodki mają szczególnie niedojrzały układ trawienny. Colostruum (kolostrum) dostarcza składniki odżywcze w bardzo małej objętości, w skoncentrowanej formie, dzięki czemu są łatwiejsze do strawienia. W rzeczywistości te składniki odżywcze zawierają łagodny środek przeczyszczający, który pomaga dziecku w wypłynięciu pierwszego stolca, zwanego smółką.
Wiadomo również, że siara zawiera przeciwciała zwane immunoglobulinami, główne składniki nabytego układu odpornościowego niemowlęcia, zapewniające mu pierwszą naturalną ochronę przed patogenami.
ALE DOROŚLI RÓWNIEŻ MOGĄ CZERPAĆ KORZYŚCI Z SIARY.
„Siara od krów wypasanych na pastwisku zawiera białka, które są w stanie aktywować odpowiedź immunologiczną przeciwko ludzkim patogenom”
– podaje BodyEcology.com, w tym Escherichia coli, Cryptosporidium parvum, Shigella flexneri, rotawirus, Salmonella i Staphylococcus. Tak naprawdę, przed pojawieniem się nowoczesnych antybiotyków – ludzie chronili się przed infekcjami za pomocą siary.
Korzyści te są dodatkowo potwierdzane przez nowe badania.
Według Centrum Badań nad Żywieniem (w USA) polipeptydy bogate w prolinę (PRPS), zwane czasami kolostryniną, składnikiem siary, poprawiają funkcje psychiczne pacjentów z chorobą Alzheimera.
W badaniu wzięło udział 46 pacjentów, których podzielono na trzy grupy. Pierwsza otrzymywała doustnie kolostryninę (100 mikrogramów co drugi dzień); druga otrzymywała co drugi dzień 100 mikrogramów dostępnego na rynku bioorganicznego selenu, a trzecia grupa otrzymywała placebo.
Każdy pacjent ukończył 10 cykli leczenia, z których każdy trwał trzy tygodnie z dwutygodniową przerwą, w ciągu jednego roku.
„Badania pokazują, że siara zawierająca fosfolipidy może być doskonałym środkiem zapobiegawczym przeciwko chorobie Alzheimera, dysfunkcjom poznawczym i demencji. Wiadomo, że PRP, czyli kolostrynina, główny składnik siary, poprawia funkcjonowanie psychiczne pacjentów z chorobą Alzheimera”
– podsumowali naukowcy.
Numer 2: Ashwagandha
Naukowcy z indyjskiego Narodowego Centrum Badań nad Mózgiem rozpoczęli serię badań z wykorzystaniem ekstraktu z korzenia Ashwagandhy u myszy.
„Naukowcy odkryli, że może odwrócić utratę pamięci i może okazać się skutecznym lekarstwem na tę chorobę u ludzi”
– o sprawie informował dziennik Times of India.
Vijayalakshmi Ravindranath, neurolog z NBRC, przetestował częściowo oczyszczoną próbkę na genetycznie zmodyfikowanych myszach chorych na chorobę Alzheimera. Dwóm grupom myszy – w średnim wieku w wieku od dziewięciu do dziesięciu miesięcy i starszym myszom w wieku dwóch lat, podawano doustne dawki ekstraktu przez 30 dni, pod ciągłą obserwacją.
W ciągu miesiąca naukowcy odkryli zmniejszenie liczby płytek amyloidowych, będących objawem choroby Alzheimera w mózgach myszy, a także poprawę ich zdolności poznawczych.
Po 20 dniach leczenia Ashwagandhą zauważyliśmy różnicę, a po 30 dniach myszy zaczęły zachowywać się normalnie.
Numer 3: Kurkuma
Niedawne badanie przeprowadzone przez naukowców z Duke University wykazało, że regularne spożywanie curry (w jego składzie jest kurkuma) może zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby Alzheimera i innych form demencji.
„Istnieją bardzo solidne dowody na to, że kurkumina (znajdująca się w curry) wiąże się z blaszkami miażdżycowymi, a podstawowe badania na zwierzętach zmodyfikowanych w celu wytworzenia ludzkich blaszek amyloidowych wykazały korzyści”
– powiedział badacz Murali Doraiswamy.
„Można zmodyfikować mysz tak, aby w wieku około 12 miesięcy jej mózg był pełen blaszek miażdżycowych. Jeśli karmić takiego szczura dietą bogatą w kurkuminę, rozpuszcza ona te blaszki. Ta sama dieta zapobiega tworzeniu się nowych blaszek miażdżycowych u młodszych myszy”.
NATURA JEST NIESAMOWITA.