Sezon na dynię w pełni. Na targach, bazarach i w sklepach można spotkać wiele jej odmian. Warto wykorzystać tę porę roku i korzystać z wielu zdrowotnych właściwości tego pomarańczowego warzywa.
Dynia to bardzo wszechstronny produkt – można z niej przyrządzać zupy, ciasta, puree, piec, gotować… Liczba zastosowań jest długa. Co ciekawe, dynia należy do tej samej rodziny co melon i ogórek. Bogata jest w wiele cennych minerałów i witamin takich jak: witamina A, B1, B2, B3, C, beta-karoten, wapń, potas, magnez, fosfor i żelazo, mangan, selen i cynk.
Korzyści zdrowotne dyni
Spożywanie 3 lub więcej porcji dyni dziennie może zredukować ryzyko degeneracji plamki żółtej związanej z wiekiem. Zgodnie z Harvard Health Publications, żelazo zawarte w dyni może wspomagać płodność u kobiet.
Ponieważ dynia jest świetnym źródłem antyoksydantów, ma zdolność zapobiegania cukrzycy, chorobom serca i niektórym typom raka. Opóźnia także występowanie oznak starzenia, przynosi ulgę w przypadku astmy, podnosi poziom energii i pomaga utrzymywać właściwą wagę.
Dynie zawierają błonnik, potas i witaminę C, które wspierają zdrowie serca. Te trzy składniki obniżają ciśnienie, redukując ryzyko zawału. Wyrównanie ciśnienia to świetny sposób na trzymanie się z dala od chorób serca. W dodatku, przeciwutleniacze zawarte w tych warzywach pomagają skórze zachować dłużej młodość, chroniąc ją przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.
Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przed Departament Odżywiania Szkoły Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Harvarda, istnieje znaczący związek pomiędzy dietą bogatą w beta-karoten a redukcją zachorowalności na raka prostaty. Jest ona także negatywnie skorelowana z nowotworem jelita grubego (czyli taka dieta, oznacza mniejsze ryzyko zachorowalności na ten rodzaj raka).
Kolejną chorobą, której ta witamina może zapobiegać jest zespół metaboliczny – zespół symptomów związanych z otyłością brzuszną. Te symptomy to m.in. wysokie ciśnienie, wysoki poziom cukru we krwi i wysokie trójglicerydy. Wszystkie te faktory są czynnikami ryzyka chorób serca i cukrzycy.
Zupa krem z dyni – przepis
Jak już napisałam we wstępie, dynię wykorzystać można na wiele sposobów. Poniżej prosty przepis na zupę krem z dyni (przepis pochodzi ze strony Olgi Smile):
Zupa dyniowa krem
Składniki:
- 2 -3 kg dyni (u mnie Hokkaido)
- 500 g ziemniaków obranych ze skórki
- 2 marchewki całkiem duże
- 2 cebule
- kawałek kłącza imbiru (opcjonalnie)
- sól
- czarny pieprz
Przygotowanie:
- Dynie obieram ze skóry, wyjmuję pestki i kroję w kawałki. Musi być minimum 2 kg netto po obraniu, jeśli hokkaido, to razem ze skórką gotuję, ponieważ tej dyni nie obieram ze skóry. Wtedy wybieram 2 dynie po 1,2 kg każda. Wystarczy wyjąc tylko pestki!
- Cebule oraz ziemniaki obieram i kroję w dużą kostkę.
- Marchewki obieram i kroję w plastry.
- Do garnka wkładam dynie, ziemniaki, cebule, marchewkę, dolewam około 2-3 litrów wody, solę i gotuję pod przykryciem przez 30 minut. Jeśli lubicie rzadszą zupę dodajcie więcej wody, jeśli gęściejsza wystarczą 2 litry. Pod koniec gotowania dodaję obrany i rozdrobniony imbir.
- Zupę rozdrabniam na jednolitą masę. Przed podaniem doprawiam do smaku solą oraz pieprzem.