Grzybek japoński (herbaciany) – scoby i kombucha

Grzybek japoński (herbaciany) – scoby i kombucha

Kombucha (kombucza), potocznie grzyb herbaciany, grzybek japoński , to kolonia bakterii i specjalnej kultury drożdży, która należy do grupy SCOBY (Symbiotic Cultures of Bacteria and Yeasts), czyli do grupy symbiotycznych kultur drożdży i bakterii.

O właściwościach kombuchy pisaliśmy całkiem niedawno w tym artykule. Jeśli go nie czytaliście przed kontynuacją koniecznie tam zajrzyjcie.

A oto niezbędne składniki i przyrządy do wyhodowania własnego SCOBY:

Składniki:

 • 7 szklanek wody
 • ½ szklanki białego cukru
 • 4 torebki czarnej herbaty
 • 1 filiżanka zaczynu z poprzedniej kombuchy
 • ewentualnie 2 łyżeczki octu winnego (jeśli nie posiadamy zaczynu)

Potrzebny sprzęt:

 • 2 litrowy lub większy rondel
 • łyżka z długą rączką
 • duży, szklany słoik (nie może to być naczynie plastikowe ani metalowe)
 • lniana serwetka, gaza lub ręcznik papierowy
 • gumka recepturka lub sznurek

Sposób przygotowania:

Herbatę należy umieścić w szklanym lub porcelanowym naczyniu. Wodę doprowadzić do wrzenia i zdjąć z ognia. Zalać nią herbatę i zaparzać przez 10 minut. Następnie dodać cukier i dokładnie go rozpuścić. Schłodzić napój do temperatury pokojowej.

Herbatę należy przelać przez sito, do naczynia przeznaczonego do fermentacji, dodać zaczyn lub ocet winny (w przypadku braku zaczynu) oraz Scoby. Grzybek należy umieścić w słoiku jaśniejszą stroną do góry. Pamiętajmy aby zawsze mieć czyste ręce w kontakcie z grzybkiem.

Scoby powinno utrzymywać się na powierzchni słoja, choć na początku może się zanurzać. Nie powinno również dotykać brzegów słoja.

Tak przygotowany słoik, szczelnie okręcamy szmatką lub ręcznikiem papierowym i okręcamy gumką. Umieszczamy w temperaturze pokojowej z dala od promieni słonecznych.

scoby-słoik

Co dalej?

Przez pierwszych kilka dni nic się nie będzie działo. Potem zaczną się pojawiać grupy małych bąbelków, które będą gromadziły się na powierzchni. Po kilku dniach pęcherzyki nawiążą połączenie i stworzą cienką, przezroczystą galaretkę.

Przez kolejne dni warstwa będzie się stopniowo zagęszczać i stawać mniej przezroczysta. Gdy grubość grzybka wyniesie ok 0,5-0,6 cm, będzie to oznaczało, że nasz grzybek jest gotowy do użycia. W zależności od panujących warunków może to trwać od 1 do 4 tygodni.

Takiego grzybka można używać do 5 razy. Powstała ciecz może nie nadawać się do picia, gdyż jest bardzo mocna i winna. Jeżeli nie jesteście przyzwyczajeni do picia kombuchy i napojów mocno winnych, to mogą wystąpić bóle brzucha. Za to świetnie się nada do rozpoczęcia produkcji swojej własnej kombuchy.

Po zakończonym procesie, grzybek Scoby, powinien mieć ok 0,5 – 0,6 cm i być nieprzezroczysty. Może się również zdarzyć, że jego brzegi nie będą gładkie lub przytrafi się gdzieś dziurka. Nic się nie martw, wszystko jest ok. W trakcie nastawiania kolejnych napojów, brzegi grzybka się wyrównają.

Jeżeli będziecie mieć jakiekolwiek wątpliwości, dajcie Waszemu SCOBY jeszcze kilka dni. Albo sytuacja się unormuje i wszystko będzie ok, albo nastąpi pogorszenie, będzie jeszcze gorzej i wtedy… trzeba zacząć wszystko od nowa.

scoby-wyglad

Porady do przepisu

 1. Bardzo ważne jest szczelne przykrycie słoika. Trzeba go dobrze zabezpieczyć przed małymi muszkami. Świetnie sprawdzi się w tej roli np. ręcznik papierowy lub filtr do kawy. Owińcie słoik i zabezpieczcie go gumka recepturką lub sznureczkiem.
 2. Do przyrządzenia kombuchy najlepszy jest biały cukier kryształ. W tym przypadku nie sprawdzą się zamienniki cukru, sztuczne słodziki czy miód.
 3. Jeśli chodzi o rodzaj herbaty, to najlepszą i najbardziej pożywną herbatą dla naszego SCOBY będzie herbata czarna. Na tym etapie uprawy nowej kombuchy użyj czarnej herbaty, w trakcie nastawiania kolejnych możesz zacząć eksperymentować z innymi rodzajami.

Powodzenia i smacznego!

Źródła: wholenaturallife.com, ditchthewheat.com

Podobne artykuły

3 Komentarzy

 1. Aga
  14 maja 2016 at 19:47 Odpowiedz

  A co to jest Scoby? Skąd wziąć?

  1. Ola
   14 maja 2016 at 20:00 Odpowiedz

   Witam.
   Skoby inaczej grzybek japoński lub herbaciany. Niezbędny do sporządzenia napoju kombucha. Można go nabyć np. na Allegro. Postępując według przepisu można wychodować własny.

   1. Wiesia
    19 października 2017 at 22:04 Odpowiedz

    W jaki sposób mogę wyhodować własny grzybek Skoby?
    Mogłabym prosić na email wiesiaj1956@gmail.com przepis? Z góry dziękuję.
    Pozdrawiam.
    Wiesia:)

Odpowiedz