Jak przyspieszyć metabolizm i zacząć wreszcie chudnąć?

Jak przyspieszyć metabolizm i zacząć wreszcie chudnąć?

Upływ czasu ma swoje dobre strony – zaczynamy żyć pełnią życia, stajemy się mądrzejsi i uczymy się sprawiać sami sobie drobne przyjemności. Niestety z czasem okazuje się także, że zaczynamy stopniowo przybierać na wadze, a wokół naszego brzucha zaczyna pojawiać się utrudniająca aktywność i pogarszająca wygląd oponka.

Prawdą jest, że nasz metabolizm zaczyna zwalniać z upływem lat. Dlatego czasem bez względu na to, jak bardzo się staramy, nasza waga ani drgnie, a jeżeli już, to wskazówka na wadze przesuwa się w kierunku odwrotnym do naszych potrzeb i oczekiwań. Chociaż istnieje wiele powodów wpływających na spowolnienie przemiany materii, w tym zmiany hormonalne, wyczerpywanie się zasobów siły mięśni oraz stres, jest też kilka bardzo dobrych rozwiązań, które pozwolą przyśpieszyć metabolizm i cieszyć się szybszą utratą wagi.

Wszyscy wiemy, że to, co jemy i pijemy oraz ile się ruszamy ma ogromny wpływ na wzrost wagi. Jeżeli chcesz aktywnie przeciwdziałać skutkom spowolnienia przemiany materii, to przeczytaj poniższe wskazówki, które pozwolą Ci uniknąć zakupu ubrań w coraz większych rozmiarach.

Czym jest metabolizm?

Zasadniczo, metabolizm jest procesem, w którym organizm zamienia spożyte kalorie na energię. Czy wiesz, że Twoje ciało cały czas spala kalorie nawet wtedy gdy śpisz czy oglądasz ulubiony serial? Organizm wykorzystuje dostarczoną energię, aby móc normalnie funkcjonować – każdy proces np. oddychanie, krążenie krwi, trawienie czy regeneracja komórek wymagają odpowiedniej ilości życiodajnej energii pochodzącej z dostarczanych codziennie składników odżywczych. W około 80% metabolizm pokrywa właśnie zapotrzebowanie organizmu na niezbędną mu energię.

Ilość spalonych kalorii w celu utrzymania funkcji życiowych organizmu nie zapewni Ci efektywnej redukcji wagi ciała. Warto postawić na codzienną aktywność, która wspomaga trawienie i pozwala na długo przyśpieszyć spowolnioną wieloma czynnikami przemianę materii. Podczas ćwiczeń i wszelkiej aktywności fizycznej metabolizm ulega znacznemu przyśpieszeniu, co jest Twoją szansą na utrzymanie szczupłej i atrakcyjnej sylwetki. Każda aktywność, nawet składanie prania, przeglądanie wpisów na portalach społecznościowych czy codzienne dbanie o dom pozwala poprawić przemianę materii, co jest szczególnie ważne dla każdej kobiety przekraczającej magiczną granicę wieku średniego.

baner-super-quiz02

Twój metabolizm nie zawsze będzie funkcjonował w ten sam sposób. U większości kobiet metabolizm zwalnia średnio o 1-2% na dekadę po ukończeniu 25 roku życia, więc przy stosowaniu podobnej diety i poziomu aktywności fizycznej jedynie przez wolniejszą przemianę materii możesz przybrać na wadze około 1 kg rocznie! W perspektywie 10-20 lat każdy dodatkowy kilogram może okazać się poważnym problemem.

Nie rób ekstremalnych głodówek – w odchudzaniu nie pomogą

Aby pobudzić metabolizm nie możesz się głodzić – stosując restrykcyjne diety dodatkowo spowolnisz przemianę materii i wprowadzisz organizm w stan magazynowania każdej dostarczonej mu kalorii – jest to prosta droga do całkowitego rozregulowania pracy organizmu, a przywrócenie go do normalnego funkcjonowanie może być bardzo trudne.

Więc powiedzmy, że chcesz schudnąć w zdrowy sposób. Stosujesz zdrową i zrównoważoną dietę, ćwiczysz i nie możesz pozbyć się ani kilograma. Co zrobić w takiej sytuacji? Przetestuj poniższe sposoby przyśpieszenia przemiany materii i czekaj aż wskazówka wagi zacznie przesuwać się w odpowiednią stronę!

8 sposobów, aby zwiększyć metabolizm i przyśpieszyć odchudzanie:

  1. Ostre przyprawy – dodając do jedzenia przyśpieszające trawienie i przemianę materii przyprawy możesz utrzymać swój metabolizm na stałym i szybkim poziomie przez cały dzień. Badania naukowe udowodniły, że przyprawy o działaniu rozgrzewającym np. papryka chili oraz pieprz idealnie wspomagają utratę wagi.
  2. Jedz więcej białka roślinnego – trawienie białka spala więcej kalorii. Zwiększając spożycie białka roślinnego nie tylko przyśpieszysz metabolizm, ale także unikniesz ryzyka pogorszenia stanu zdrowia (choroby serca, zawał, miażdżyca, nowotwory). Spróbuj codziennie spożywać porcję fasoli, soczewicy, nasiona konopi, nasiona chia oraz inne bogate w białko produkty roślinne, a zauważysz, że nie tylko zyskasz dodatkową energię, ale także szybciej spalisz nadmiar tkanki tłuszczowej.
  3. Zadbaj o odpowiednie nawodnienie – staraj się spożywać co najmniej 1,5 litra wody dziennie. Badania przeprowadzone wśród dzieci z nadwagą dowiodły, że spożywanie zalecanej ilości wody pozwala zwiększyć metabolizm o 25%, a słabe nawodnienie organizmu sprzyja nadwadze i otyłości.
  4. Wysypiaj się – minimum 7 do 8 godzin snu każdej nocy pomaga utrzymać metabolizm na odpowiednim poziomie. Gdy jesteśmy niewyspani i przesypiamy mniej niż 7 godzin na dobę organizm produkuje więcej kortyzolu, hormonu stresu, który powoduje zaburzenia równowagi hormonalnej odpowiedzialne za spowolnienie przemiany materii. Dodatkowo brak snu zwiększa apetyt na węglowodany proste, takie jak słodycze i przekąski, dzięki czemu bezpośrednio sprzyja przybieraniu na wadze.
  5. Zadbaj o swoje mięśnie – trzydzieści minut ćwiczeń, 3 do 4 razy w tygodniu może pomóc zwiększyć i utrzymać masę mięśniową, która sprawia, że metabolizm działa na zwiększonych obrotach. Praca mięśni spala około 6 kalorii dziennie, podczas gdy tłuszcz aż 3 razy mniej. Im więcej masz mięśni, tym szybciej funkcjonuje Twój metabolizm.
  6. Pij zieloną herbatę – badania sugerują picie 2-3 filiżanek zielonej herbaty dziennie. Ta ilość pozwala znacząco zwiększyć metabolizm aż do 24 godzin po spożyciu. Ponadto, zielona herbata może zwiększyć utlenianie tłuszczów, co oznacza mniej magazynowanego tłuszczu w organizmie.
  7. Stosuj dietę bogatą w pokarmy roślinne – osoby stosujące dietę na bazie roślin zazwyczaj nie mają problemów z utrzymaniem odpowiedniej wagi. Dlaczego? Ponieważ pokarmy roślinne zawierają zazwyczaj mniej kalorii niż te pochodzenia zwierzęcego. Również pokarmy roślinne mają większy wpływ na naszą termogenezę, dlatego spalamy więcej kalorii podczas ich trawienia. W rzeczywistości osoby stosujące diety oparte na warzywach mogą spalić około 300 kalorii więcej dziennie i to w stanie spoczynku.
  8. Zmniejsz poziom stresu – utrzymanie zdrowego i efektywnego metabolizmu jest również połączone z naszymi poziomem stresu. Więc, jeśli chcesz schudnąć i utrzymać nową wagę, stosuj metody pozwalające kontrolować poziom stresu takie, jak medytacja czy ćwiczenia oddechowe. Ostatnie badania wykazały znaczące zmniejszenie metabolizmu oraz wzrost wydzielania insuliny następnego dnia po stresującym zdarzenia. Żyjąc w stresie możesz przytyć nawet 5 kg w ciągu roku.

metabolizm-dieta-ksiazkaWszystkim zainteresowanym zgłębieniem tematyką metabolizmu, a także poznaniem przepisów na dania pomagające przyspieszać metabolizm polecamy eBooka “Dieta przyspieszająca metabolizm”:
– tutaj możecie przeczytać jego bezpłatny fragment,
– a jeśli klikniecie tutaj to dostaniecie jego pełną wersję w najniższej cenie.

Podsumowanie

Powyższe sposoby pozwolą nie tylko zapobiegać spowolnieniu przemiany materii, ale także sprawią, że jej tempo znacznie przyśpieszy, a Ty szybciej zauważysz, że skutecznie pozbywasz się nadmiaru kilogramów i jesteś w stanie utrzymać nową wagę.

Podobne artykuły

Napisz komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.