Kompresy na wątrobę z oleju rycynowego

Kompresy na wątrobę z oleju rycynowego

Olej rycynowy (ricinus communis) pochodzi z nasion rącznika, rośliny pochodzącej z Indii. Jest niezwykle bogaty w kwas rycynolowy, który uważa się za bycie odpowiedzialnym za jego właściwości zdrowotne. Ważne jest, aby pamiętać, że chociaż olej rycynowy ma korzyści zdrowotne, sam materiał siewny może być śmiertelny. Wewnętrzne stosowanie oleju rycynowego może być bezpieczne, ale wymaga ostrożności.

Używany w starożytnych japońskich sztukach leczniczych i innych starożytnych kulturach olej rycynowy ma długą i wybitną historię. Jeden z najstarszych podręczników medycznych, Ebers Papyrus, wspomina, że ​​wcześni Egipcjanie stosowali miejscowo olej rycynowy już w 1550 r. przed Chrystusem.

Chociaż amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) uważa, że ​​jest to substancja “ogólnie uznawana za bezpieczną” i do jednej łyżki dziennie jest zatwierdzone do użytku wewnętrznego, u niektórych osób może powodować skrajne zaburzenia trawienia.

Kompresy z oleju rycynowego (i dlaczego warto je robić)

Olej rycynowy natomiast warto stosować zewnętrznie. Poza pielęgnacją rzęs (z tego chyba najbardziej jest znany), ma jeszcze inne, genialne zastosowanie, a mianowicie kompres.

Chodzi o to, aby olej rycynowy pozostawić na kawałku materiału na skórze przez co najmniej godzinę w okolicach wątroby, jednocześnie przykładając w to miejsce termofor. Za pomocą źródła ciepła można pobudzić funkcje limfy i wątroby. W przeciwieństwie do niektórych metod “detoksykacji”, nie mówi się o żadnych negatywnych skutkach ubocznych i istnieje wiele relacji ludzi, którzy zauważyli natychmiastową poprawę w postaci lepszego snu, większych ilości energii i oczyszczenie objawów skórnych.

Jak to działa?

Takie kompresy wykorzystują przeciwzapalne i stymulujące limfę właściwości oleju rycynowego, ale pozwalają na bezpieczniejsze stosowanie od zewnątrz. Pomagają odtruwać wątrobę w sposób naturalny, wspomagają zdrowie macicy i jajników, poprawiają krążenie limfatyczne i zmniejszają stany zapalne.

Nie ma żadnych rozstrzygających badań na temat stosowania zewnętrznego oleju rycynowego (choć są pewne wstępne), ale istnieje długa historia tradycyjnego jego stosowania w wielu kulturach. Istnieją także pewne dowody na to, że może on mieć działanie supresyjne na nowotwory i pozytywny wpływ na zapalenie stawów, gdy jest stosowany zewnętrznie.

Kompresy z oleju rycynowego zapewniają również czas spokojnego relaksu, który także ma nieocenione zalety zdrowotne.

Jak zrobić kompres z oleju rycynowego

Kompresy z oleju rycynowego są łatwe do zrobienia w domu i można je naprawdę polubić, ponieważ wymagają spokoju i odpoczynku. W tym czasie można poczytać książki przez co najmniej godzinę (co nie zawsze jest łatwe do wykonania).

Będziesz potrzebować:

 • wysokiej jakości olej rycynowy
 • niebielona flanela bawełniana – może być ponownie użyta do 30 razy
 • folia (opcjonalnie)
 • termofor lub poduszka grzewcza
 • szklany pojemnik z przykrywką – do przechowywania przemoczonej flaneli pomiędzy zastosowaniami
 • stare ubrania, ręczniki i prześcieradła – olej rycynowy plami!
 • cierpliwość (najtrudniejsza do znalezienia!)

Warto staranne przygotować obszar, w którym będziesz robić kompres z oleju rycynowego, aby zapobiec bałaganowi. Spróbuj użyć starej zasłony prysznicowej, przykrytej prześcieradłem do zabezpieczenia miejsca pod Tobą, aby mieć pewność, że nic się nie zaplami.

Krok po kroku

Wytnij duży kawałek flaneli bawełnianej i złóż na trzy części, tworząc trzy warstwy. Dokładnie zmocz (ale nie całkowicie nasyć) flanelę w oleju rycynowym. Możesz np. umieścić ją w dużym słoiku. Następnie dodawaj olej rycynowy po 1 łyżce stołowej na raz (co 20 minut), aby dać mu czas na nasycenie flaneli. Delikatnie potrząsaj słojem między dodaniem kolejnej porcji oleju, aby mógł dotrzeć do wszystkich części tkaniny. Najlepiej byłoby to zrobić dzień wcześniej, aby dać czas na równomierne wchłanianie. Słoik jest jednocześnie dobrym miejscem, w którym można trzymać flanelę pomiędzy użyciami (można jej użyć około 30 razy).

 1. Ostrożnie wyjmij i rozłóż na wątrobie tkaninę nasączoną olejem rycynowym.
 2. Leżąc na starym ręczniku lub prześcieradle, połóż ściereczkę na wybranej części ciała.
 3. Przykryj flanelę folią i nałóż na nią termofor. Można użyć też elektrycznej poduszki lub butelek z ciepłą wodą, ale te będą wymagały wymieniania.
 4. Połóż się na plecach i relaksuj się przez 30-60 minut.
 5. Wykorzystaj ten czas, aby ćwiczyć głęboki oddech, czytać książkę, medytować lub modlić się (lub cokolwiek, co Cię odpręża).
 6. Po upływie czasu odłóż flanelę do szklanego pojemnika. Przechowuj w lodówce.
 7. Użyj naturalnego mydła lub mieszaniny sody oczyszczonej i wody, aby usunąć olej rycynowy pozostały na skórze.
 8. Odpręż się i odpocznij. Upewnij się, że pijesz wystarczającą ilość wody i pozostaniesz nawodniony, aby wspomóc detoks.

Takie kompresy warto stosować regularnie, nie zapominając oczywiście o tym, co dla wątroby możemy robić każdego dnia, m.in. dbając o dietę, pijąc odpowiednie ilości wody, stosując zioła wspomagające detoks.

Zdjęcie: Depositphotos

Podobne artykuły

Napisz komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.