Wyniki nowego badania sugerują, że bezmyślne stosowanie leków na zgagę oraz przeciw refluksowi może podwoić ryzyko zachorowania na raka żołądka.
Raport stwierdza, że inhibitory pompy protonowej (leki IPP) znacząco zwiększają ryzyko rozwoju guzów przewodu pokarmowego. Substancje czynne, których należ szukać na opakowaniach to omeprazol, pantoprazol, esomeprazol, lanzoprazol i rabeprazol. Przykładami leków sprzedawanych bez recepty, mających w składzi IPP są Bioprazol Bio Max, Polprazol Max, Controloc Control.
Blokery H2 vs. leki IPP
Badanie oparte na danych zebranych od ponad 63-ech tysięcy indywidualnie monitorowanych dorosłych, którzy stosowali albo leki IPP, w celu leczenie choroby refluksowej przełyku albo blokery H2 (antagonisty receptora histaminergicznego H2, dzięki czemu zatrzymany zostaje zależny od histaminy mechanizm zwiększający produkcję soku żołądkowego i jego głównego składnika, czyli kwasu solnego). Uczestnicy badani byli na poniższych warunkach:
- Do czasu swojej śmierci
- Do czasu wystąpienia raka żołądka, lub
- Do czasu zakończenia badania (grudzień 2015)
Wyniki badań ujawniły, że 3271 uczestników przyjmowało leki IPP przez 3 lata podczas trwania badania (które trwało 7 i pół roku), a 21 729 przyjmowało blokery H2.
Naukowcy uważają, że blokery H2 są bezpieczniejsze w leczeniu choroby refluksowej przełyku niż leki IPP, które zwiększają ryzyko wystąpienie nowotworu.
W badaniu odnotowano, że „czym dłużej przyjmowane były leki IPP, tym większe było ryzyko rozwoju raka żołądka, wzrastając pięciokrotnie po ponad roku, sześciokrotnie po dwóch lub więcej latach i ponad ośmiokrotnie po trzech latach lub więcej”.
Badacze z Uniwersytetu Hongkongu i Szkoły Farmacji UCL w Londynie podejrzewają, że pigułki stymulują hormon zwany gastryną, który prowokuje rozwój komórek rakowych.
Jak radzić sobie ze zgagą i refluksem
Zgaga występuje wtedy, kiedy kwas żołądkowy cofa się do przełyku i powoduje uczucie pieczenia w klatce piersiowej. Może to być naprawdę bolesne. Zaburzenie zwieracza dolnego przełyku może przerodzić się w stan permanentny i doprowadzić do wystąpienia choroby refluksowej przełyku – to schorzenie polegające na nieprawidłowym cofaniu się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku niemal po każdym posiłku.
Przede wszystkim należy sprawdzić czy faktycznie dolega nam nadkwasota czy może jednak mamy niedokwaszony żołądek i to jest prawdziwa przyczyna naszych dolegliwości. Często jest to mylone i zazwyczaj automatycznie uznajemy, że skoro mamy zgagę lub refluks to mamy za dużo kwasu żołądkowego. W rzeczywistości może być wręcz na odwrót.
Niezależnie od tego czy dolega nam nadkwasota czy niedokwaszenie należy zadbać o dietę. Pokarmy tłuste, smażone, alkohol, słodkie napoje gazowane i kawa mogą pogarszać dolegliwości i należy się ich wystrzegać. O innych domowych sposobach na refluks pisaliśmy też w tym artykule.
Źródło: https://www.naturalnews.com/2017-11-27-double-your-risk-of-stomach-cancer-with-acid-reflux-drugs-study-claims.html