Olejek imbirowy zmniejsza przewlekły ból stawów

Olejek imbirowy zmniejsza przewlekły ból stawów

W medycynie ludowej wielu krajów, imbir i jego ekstrakty były stosowane w leczeniu stanów zapalnych. Ponadto okazało się, że imbir i jego fenolowe metabolity wtórne, znane jako gingerole, mają silne działanie przeciwartretyczne.

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie PharmaNutrition naukowcy z Uniwersytetu Arizona  i Uniwersytetu Kansas odkryli, że olejek eteryczny z imbiru zawiera również właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc w zapobieganiu i leczeniu przewlekłego stanu zapalnego stawów.

Naukowcy zbadali przeciwzapalne działanie olejku imbirowego u samic myszy z zapaleniem stawów. Następnie potraktowali je olejem imbirowym. Uważa się, że olejek z imbiru zawiera terpeny o aktywności fitoestrogenowej.

Wyniki wykazały, że podawanie olejku imbirowego zapobiega przewlekłemu zapaleniu stawów. Ponadto, działanie olejku imbirowego przeciw zapaleniu stawów było podobne do działania 17-beta estradiolu. Chociaż stwierdzono, że olejek imbirowy ma aktywność fitoestrogenową, nie wywierał on żadnego wpływu na narządy wrażliwe na estrogen, takie jak macica czy kości. Ponadto, olejek eteryczny imbirowy, którego używali badacze, nie powodował żadnych skutków ubocznych i był dobrze tolerowany.

Na podstawie ustaleń z badania, naukowcy doszli do wniosku, że olejek z imbiru ma działanie ochronne przeciw zapaleniu stawów i artretyzmowi.

Imbirowy olejek eteryczny – inne zastosowania

Olejek eteryczny z imbiru był wykorzystywany jako kluczowy składnik medycyny ajurwedyjskiej i aromaterapii. Ma słodki, a jednocześnie ostry zapach, dzięki czemu można go łatwo zidentyfikować. Dobrze łączy się również z innymi olejkami eterycznymi, takimi jak cytrusy czy trawa cytrynowa. Oto niektóre z zalet olejku z imbiru:

 • Niepokój: aromat olejku imbirowego może wspomagać produkcję dopaminy w mózgu, kiedy jest wdychany lub dyfuzowany w powietrzu. Dyfuzowanie (lub nebulizacja) olejku imbirowego może pomóc zredukować negatywne uczucia i wywołać spokój, co czyni go doskonałym lekarstwem na stres lub lęk.
 • Zdrowie włosów: olejek z imbiru świetnie działa na włosy. Może być stosowany w celu pozbycia się łupieżu, odżywienia i rewitalizacji mieszków włosowych oraz ochrony włosów przed dalszymi uszkodzeniami.
 • Stany zapalne: imbir jest pełen naturalnych przeciwutleniaczy, minerałów i terpenoidów, które sprawiają, że olejek ten działa doskonale przeciwzapalnie. Wysoka zawartość przeciwutleniaczy może pomóc wyeliminować toksyczne substancje z organizmu. Ponadto olejek z imbiru pomaga złagodzić obrzęki, stany zapalne i ogólne zaczerwienienie skóry oraz pozbyć się szkodliwych bakterii, które je spowodowały.

Olejek eteryczny imbirowy powstaje przede wszystkim ze świeżo zebranych korzeni imbiru, które są rozdrabniane na mniejsze kawałki w celu wydobycia niezbędnych składników odżywczych i związków chemicznych, które tworzą podstawę olejku eterycznego. Te starte korzenie imbiru są dodawane do wrzącej wody. Gdy woda się gotuje, para wodna ekstrahuje związki chemicze i składniki odżywcze z materiału organicznego. Następnie są one przenoszone do oddzielnej komory chłodzącej, która jest połączona z kolbą. Para jest chłodzona i kondensowana, tworząc krople oleju. Proces ten nazywa się destylacją parową, który jest najstarszym i najlepszym sposobem wytwarzania olejku eterycznego. Dzięki temu procesowi olej jest wytwarzany w najwyższej jakości i nie zawiera chemikaliów ani zanieczyszczeń.

Jeśli chcemy olejek imbirowy zastosować miejscowo – zawsze przed nałożeniem trzeba rozcieńczyć go w oleju bazowym, np. kokosowym lub jojoba.

Należy pamiętać, aby wybierać oleje eteryczne najwyższej jakości, bo tylko takie mają działanie lecznicze. Olejki podrabiane, ze sztucznymi aromatami, „zapachy” imbirowe – nie będą mieć terapeutycznego działania, mogą być wręcz szkodliwe. Dlatego zawsze wybieraj olejki pewnych marek, w 100% naturalne, które będą niosły za sobą tylko terapeutyczne działanie.

 

Zdjęcie: Depositphotos

Podobne artykuły

 1. ola
  7 listopada 2018 o 10:11 Odpowiedz

  madry wpis

 2. Pati
  7 listopada 2018 o 16:18 Odpowiedz

  milo sie czyta 🙂

Napisz komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.