Przyczyny wczesnego siwienia

Przyczyny wczesnego siwienia

Siwienie włosów to normalny przejaw starzenia się. Dzieje się tak, gdy nasz organizm przestaje wydzielać melaninę. Starzenie się jest naturalnym procesem życia i wiele osób w pełni go akceptuje, jednak są też tacy, którzy nie potrafią pogodzić się z zachodzącymi zmianami.

Dlaczego zaczynamy siwieć?

Wraz z wiekiem następuje znaczne zmniejszenie produkcji melaniny. Jest to pigment, który nadaje właściwy kolor naszym włosom. W zależności od osoby może być on blond, brązowy, czarny czy rudy. Gdy zmniejszona jest ilość melaniny, to kolor ów szarzeje. Spore znaczenie dla tego procesu mają między innymi nasze geny. Niektórzy zaczynają już bowiem siwieć w wieku 25 lat, a inni mają swój naturalny pigment nawet do 40 czy 45 roku życia. Jednakże pamiętajmy o tym, że styl życia także może wpływać na wygląd naszych włosów i pewne nawyki przyspieszają moment, gdy organizm zacznie produkować mniej melaniny.

Oto cztery główne przyczyny wcześniejszego siwienia:

Palenie

Palenie ma ogromny wpływ na proces starzenia. Nie tylko wpływa na nasze serce, płuca, tętnice oraz żyły, ale także na wygląd włosów i skóry. Dym papierosowy może wpłynąć na znaczne obniżenie poziomu melaniny i przez to przyczynić się do wcześniejszego siwienia.

Przewlekły stres

Istnieje silny związek pomiędzy poziomem stresu i ilością siwych włosów. Ludzie, którzy są narażeni przez dłuższy okres czasu na działanie stresu, mogą mieć znacznie więcej siwych włosów. Dlatego też jeżeli chcemy spowolnić proces siwienia, to postarajmy się jak najbardziej zminimalizować stres w naszym życiu. Pomocne są tutaj rozmaite techniki relaksujące jak na przykład joga czy medytacja.

Stan chorobowy

Istnieją choroby, które mogą mieć wpływ na nasze mieszki włosowe. Ludzie, którzy cierpią z powodu chorób autoimmunologicznych są zdecydowanie bardziej narażeni na przedwczesne siwienie. Powodem tego typu sytuacji mogą być również problemy z tarczycą lub choroby skórne, takie jak egzema czy łuszczyca.

Brak witamin

Aby zapobiec siwieniu należy spożywać jak najwięcej produktów bogatych w witaminy z grupy B. Szczególnie ważna jest tutaj witamina B12, która w dużym stopniu odpowiada za przedwczesne siwienie. Trzymanie się dobrze zbilansowanej diety nie tylko będzie więc wspaniałą profilaktyką przed siwieniem, ale również pozwala zachować dłużej zdrowie i witalność.

Podobne artykuły

Napisz komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.