Walka z bólem brzucha i biegunką lub zaparciem obecnie nie jest niczym niezwykłym. Jednak długotrwałe lub powtarzające się objawy nie są normalne. Może to sygnalizować zespół jelita drażliwego (IBS).
Nie do końca wiemy, co powoduje zespół jelita drażliwego, leczenie to koncentruje się na łagodzeniu objawów. W większości przypadków można skutecznie kontrolować łagodne objawy zespołu jelita drażliwego, poprzez wyuczenie nawyków radzenia sobie ze stresem, wprowadzenie zmian w diecie oraz stylu życia.
Zespół jelita drażliwego możemy podzielić w zależności od dominującego objawu na postać:
- biegunkową;
- zaparciową;
- mieszaną;
Zabiegi leczenie IBS zależą od dotkliwości objawów:
- Łagodne objawy występują rzadko. Czasami zakłócają normalne codzienne funkcjonowanie. Do nich możemy zaliczyć sporadyczne wzdęcia, bóle brzucha, które przejawiają się w sytuacjach stresowych. Bóle brzucha są zazwyczaj krótkie.
- Umiarkowane objawy występują bardziej intensywnie i często. Występują coraz częściej, zakłócają codzienne czynności. Do nich zaliczamy objawy, które zostały wymienione wcześniej, z tym że ich częstotliwość ma charakter nawykowy, pojawiają się regularnie. Bóle brzucha są dłuższe i mogą trwać do kilkunastu minut.
- Ciężkie objawy są częste i intensywne. Chronicznie zakłócają codzienne funkcjonowanie. Objawy mają charakter kompulsywny, z każdy stresor z zewnątrz powoduje nasilenie bólów brzucha, których czas się wydłuża. Ból może trwać nawet do godziny.
Niezależnie od tego, łagodne, umiarkowane lub ciężkie, należy najpierw rozpocząć edukację na temat charakteru zaburzenia:
- IBS jest wówczas, gdy objawy są długotrwałe;
- Objawy mogą zmieniać się z czasem;
- Same objawy nie są zagrażają życiu;
- IBS nie stanowi ryzyka dla innej poważniejszej choroby;
Leczenie zespołu jelita drażliwego jest dość specyficzne, może ono obejmować farmakologię np. przyjmowanie leków rozkurczowych, leków wpływających na perystaltykę lub przeciw wzdęciom. Najlepiej jednak zamiast farmakologii w długim okresie zacząć stosować odpowiednią dietę. Jaką?
Należy unikać pokarmów, które wywołują objawy, bo u każdego człowieka może to być inny produkt. Jeśli pojawią się częste biegunki, nie zaleca się spożywanie błonnika. Gdy pojawiają się zaparcia, należy unikać ryżu, bananów, białego pieczywa. W diecie takiej powinny znajdować się produkty wysoko błonnikowe i pełnoziarniste.
Natomiast o nieszczelnych jelitach już 10 lutego
10 lutego zapraszamy na webinar z dietetykiem – Pauliną Jamrozik – będziemy mówić o kwestii nieszczelnych jelit – jakie są objawy i jak dzięki diecie poradzić sobie z tym problemem. Rejestracja jest bezpłatna, sam webinar także tak więc rejestrujcie się czym prędzej klikając tutaj >>