Cynamon to jedna z najzdrowszych przypraw na świecie. Używany był jako tradycyjne zioło lecznicze przez wieki. Istnieją jednak dwa rodzaje cynamonu – nie każdy z nich jest tak samo wartościowy.
Taka niestety jest prawda. Jeśli kupujesz zwykły cynamon, powszechnie dostępny w sklepach, nie czerpiesz prawdziwych korzyści z tej wspaniałej przyprawy. Istnieje spora różnica pomiędzy rodzajami cynamonu ze względu na pochodzenie i gatunek.
Historia cynamonu
Cynamon używany był już w starożytnym Egipcie. Starożytni Egipcjanie stosowali go jako lek, przyprawę oraz jako środek balsamujący.
Cynamon był tak ceniony, że uważano go za cenniejszy od złota w tamtym czasie. Wynikało to z jego niedostatku i mnogości zastosowań. Jedne z najwcześniejszych wzmianek o cynamonie są w Biblii. Był ważny już dla cywilizacji żyjących 2000 lat przed Naszą Erą. Kariera cynamonu jako bardzo wartościowej przyprawy trwała przez następne wieki. Chińczycy i Europejczycy używali cynamonu na porządku dziennym, zarówno jako przyprawę, jak i substancję leczniczą. Wartość cynamonu rosła, aż stał się on jednym z najbardziej popularnych dóbr dostępnych w handlu w wielu kulturach, aż do XVIII wieku.
Cynamon – czym właściwie jest?
Cynamon pochodzi z drzewa i to co używamy jako przyprawę to kora. Najczęściej cynamon sprzedawany jest w formie zmielonego już proszku. Tu jednak zaczyna się podchwytliwa część. Są dwa różne rodzaje cynamonu – cassia i cejloński. Dla wielu osób, cassia to „fałszywy” cynamon, a cejloński to ten „prawdziwy”.
Cynamon, który kupujemy w marketach to odmiana cassia, która jest tańsza i przez to bardziej popularna
Jakie są korzyści zdrowotne prawdziwego cynamonu?
Zanim omówimy różnicę między tymi dwoma gatunkami, najpierw przyjrzyjmy się korzyściom z używania cynamonu. Są trzy elementy olejku eterycznego cynamonowego, które sprawiają, że jest to tak potężna przyprawa. Te związki to: alkohol cynamylowy, aldehyd cynamonowy i cinnamyl acetate.
Alkohol cynamylowy najczęściej używany jest w perfumach i produktach kosmetycznych, a cinnamyl acetate używany jest w kosmetykach takich jak odżywki do włosów i szampony. Wszystkie trzy elementy mają działanie antygrzybiczne i przeciwbakteryjne, a w połączeniu sprawiają, że cynamon jest potężną, naładowaną antyoksydantami przyprawą.
Przeciwzakrzepowy
Jedną z najważniejszych właściwości zdrowotnych cynamonu jest jego działania przeciwzakrzepowe. Wynika ono z obecności aldehydu cynamonowego. W skrócie, aldehyd cynamonowy hamuje niepożądane powstawanie skrzepów z płytek krwi.
Płytki krwi mogą tworzyć grudki kiedy okoliczności to gwarantują – np. kiedy niechcący skaleczysz się, płytki krwi tworzą łączą się ze sobą, aby zatamować krwawienie i utworzyć strupek. Jednak łączenie się tych płytek na porządku dziennym to zły omem, ponieważ prowadzi to do tworzenia się skrzepów krwi, co może być potencjalnie śmiertelne. Dobra wiadomość? Aldehyd cynamonowy pomaga zapobiegać nadmiernemu łączeniu się krwinek poprzez zahamowanie uwalniania kwasu arachidonowego, który jest pro zapalnym kwasem tłuszczowym.
Ponieważ cynamon działa także na poziomie komórkowym, klasyfikuje się jako pokarm przeciwzapalny, jako, że zatrzymuje wydzielanie niektórych pro-zapalanych kwasów tłuszczowych, takich jak kwas arachidonowy.
Cukier we krwi pod kontrolą
Kolejną ważną zaletą cynamonu, jest jego zdolność do regulowania poziomu glukozy we krwi. Co ciekawe, jeśli doprawisz danie o wysokiej zawartości węglowodanów cynamonem, może on złagodzić efekt tego dania na poziom cukru we krwi. Pisaliśmy już o tym w tym artykule.
Nawet dla osób, które spożywają dużo cukru, cynamon nadal robi różnicę. Jedno z naukowych badań pokazało, że gdy podawano cynamon, diety wysokocukrowe stawały się niemal porównywalne do normalnej diety. Badacze przeprowadzający badanie odnotowali zmiany w kodowaniu mRNA, szczególnie dla białek związanych z pamięcią, wrażliwością na insulinę i Alzheimerem. Nie oznacza to, żeby spożywać nieskończone ilości cukru. Oznacza to natomiast, że cynamon mógłby zdrową dietę uczynić jeszcze zdrowszą.
Naładowany antyoksydantami, wspiera walkę z infekcjami grzybiczymi
Cynamon to także bardzo silny antyoksydant. W niektórych badaniach, cynamon przewyższał chemiczne antyoksydanty i większość naturalnych przypraw. Cynamon pomaga także hamować wzrost bakterii i grzybów. Jak można się domyślać, jest bardzo efektywny w walce z przerostem candidy.
Może poprawiać pamięć
Jedno z badań, dało wyniki, które pozwalają przypuszczać, że cynamon polepsza przetwarzanie kognitywne. To niesamowite badanie odkryło, że wiele części mózgu zostało wzmocnionych, skutkiem czego była lepsza pamięć.
Różnice między „prawdziwym” cynamonem a „fałszywym”
Dwie odmiany, cassia i cejloński, mają porównywalny smak. Cynamon cassia nie jest tak słodki jak cynamon cejloński. Co ciekawe, cynamon cejloński („prawdziwy”) jest dużo ciężej znaleźć w większości sklepów. Zazwyczaj, aby go kupić, trzeba udać się do sklepu ze zdrową żywnością lub zamówić przez Internet.
Cynamon cassia zawiera duże ilości kumaryny. Kumaryna to substancja smakowa, która może być toksyczna. Cynamon cassia przeciętnie zawiera ponad 1000 razy więcej kumaryny w porównaniu do cynamonu cejlońskiego. Duże ilości kumaryny, spożywane codziennie, przez dłuższy czas mogą być potencjalnym zagrożeniem np. dla wątroby.
Niestety kupując zmielony już cynamon nie mamy pewności co do jego rodzaju. Cynamon powszechnie dostępny w hipermarketach to na pewno cynamon cassia i co do tego nie ma wątpliwości. Co jednak jeśli chcemy zainwestować w cynamon cejloński i płacimy za niego kilkukrotnie więcej, a nie mamy żadnej pewności? Dlatego najlepiej kupować cynamon w laskach.
Laski cynamonu cassia są twarde, grube i mocne. Laski cynamonu cejlońskiego są cieńsze, delikatniejsze, a przede wszystkim mają kilka warstw.
Tylko kupując cynamon w laskach mamy pewność jaki cynamon kupujemy. W Internecie możemy znaleźć wiele sklepów z przyprawami, które oferują cynamon cejloński, nie zawsze w takich wysokich cenach jak robią to sklepy ze zdrową żywnością.
Źródło: https://blog.paleohacks.com/ceylon-cinnamon/
Zdjęcia: Depositphotos