Kobiety narażone na silne zanieczyszczenia powietrza przed zajściem w ciążę są w grupie zwiększonego ryzyka urodzenia dzieci z problemami wrodzonymi.
Według grupy badaczy, kobiety w ciąży oraz te, które planują poczęcie, muszą podjąć szczególne środki ostrożności, aby zminimalizować ich narażenie na zanieczyszczenie powietrza, ponieważ może to spowodować wady wrodzone u płodu.
Smog groźny zarówno w ciąży, jak i przed poczęciem
Wyniki badania pokazują, że kobiety narażone na zanieczyszczenie powietrza jeszcze przed zajściem w ciążę, mają co najmniej 20% większe ryzyko urodzenia niemowląt z wadami wrodzonymi. Przebywanie w odległości co najmniej pięciu kilometrów od silnie zanieczyszczonych obszarów na miesiąc przed zajściem w ciążę zwiększa ryzyko np. rozszczepu wargi lub podniebienia.
W oparciu o wyniki badania: „na każdy wzrost w ilości drobnych cząsteczek powietrza o 0,01 mg/m3, ryzyko wad wzrodzonych rośnie o 19%”
Drobne cząsteczki powietrza mają masę mniejszą niż 0,0025 mg i są uwalniane m.in. przez spaliny samochodowe. Gdy ktoś wdycha te drobne cząstki powietrza, osadzają się one w płucach. Następnie krążą po całym ciele.
Wcześniejsze badania stwierdziły związek między drobnymi cząsteczkami powietrza a kobietami, które mają stany zapalne i “wewnętrzny stres”, które mogą przyczyniać się do wad wrodzonych u niektórych niemowląt.
Przeprowadzanie badań
Naukowcy z University of Cincinnati obserwowali co najmniej 290 000 niemowląt, które żyły w Ohio w latach 2006-2010. Następnie badacze dopasowywali miesięczny poziom drobnych cząstek powietrza do adresów domowych kobiet przed i po zajściu w ciążę. Wyniki pokazały również, że kobiety, które żyły w odległości 10 km od zanieczyszczonego obszaru co najmniej miesiąc po zajściu w ciążę, zwiększały ryzyko urodzenia dziecka z wadą wrodzoną.
Oprócz rozszczepów warg lub podniebienia innym częstym powikłaniem jest “wysunięcie żołądka lub jelit przez nietypowy otwór w jamie brzusznej”. Wyniki badań opublikowano w The Journal of Pediatrics.
Badanie zostało opublikowane po tym, jak naukowcy z The Johns Hopkins University opublikowali wyniki osobnego badania w grudniu 2018 roku. Wyniki wcześniejszych badań wykazały, że małe dzieci, które podczas dorastania były narażone na zanieczyszczenie powietrza, miały większe ryzyko zachorowania na astmę. Gruboziarniste cząstki stałe lub mieszanina “pyłu, piasku i zanieczyszczeń z rur wydechowych” o co najmniej 1,3% zwiększają ryzyko, że u dzieci poniżej jedenastego roku życia pojawi się astma.
Wskazówki, jak zminimalizować zanieczyszczenie powietrza
- Nie pal śmieci!!! To największy i najbardziej popularny grzech, jaki popełniamy. Palenie śmieci jest tak groźne, że nawet prawo zabrania tego robić (palenie śmieci w domowych paleniskach jest wykroczeniem wg prawa polskiego). Pomijając aspekt prawny, to najgorsze co możesz zrobić sobie i swojej rodzinie. Jeśli sam nie palisz śmieci, ale robi to Twój sąsiad – nie wahaj się zgłosić tego na Straż Miejską lub policję (więcej o tym jak zgłosić palenie śmieci możesz przeczytać pod tym linkiem). Nie jest to żadne donosicielstwo, lecz dbanie o wspólne dobro – nasze i naszych dzieci, oraz planety. Najczęściej Straż Miejska i tak najpierw daje pouczenia. Jeśli jednak ktoś jest uparty i ignoruje prawo (oraz zdrowie swoje i sąsiadów) nie wahaj się dzwonić aż do skutku. Palenie śmieci to w naszym kraju główna przyczyna smogu.
- Energooszczędne samochody – jeśli masz na to środki, warto przy następnej zmianie samochodu postawić na auto hybrydowe. Zawsze wybieraj podróż energooszczędnym samochodem, jeśli to możliwe..
- Kupuj farby o niskiej zawartości lotnych związków organicznych lub farby na bazie wody – te farby są oparte na wodzie, a nie na oleju, a więc mniej oleju musi być wyprodukowane.
- Wyłącz światła, których nie używasz – nie zostawiaj włączonych świateł, gdy nikt ich nie używa.
- Używaj zielonej energii elektrycznej – jeśli posiadasz dom, rozważ zakup paneli słonecznych do produkcji prądu.
- Używaj toreb papierowych (wielokrotnie) lub toreb wielokrotnego użytku – zmniejszając zużycie plastiku, nie tylko generujesz mniej śmieci, lecz także zmniejszasz zapotrzebowanie na produkcję plastiku.
Jak radzić sobie, gdy jesteś w ciąży?
I nie tylko. Nie będąc w ciąży też warto o tym pamiętać. Większość z nas mieszka w miastach i ciężko oddalić się od źródeł smogu. Jest jednak jedna prosta rzecz, którą możesz zrobić dla siebie i swojego nienarodzonego jeszcze dziecka – spacery w lesie. Jak najczęściej wybieraj się na spacery do lasu. Nawet jeśli nie masz go pod nosem, możesz przecież wsiąść w samochód i pojechać na godzinny spacer do najbliższego lasu czy parku przyrody. Powietrze w lesie oczyści płuca i pomoże zneutralizować toksyczny wpływ powietrza miejskiego.
Niestety świat już poszedł w takim kierunku, w którym ludzie ryzykują życiem, wychodząc na powietrze bez maseczki. Ciężko zliczyć choroby, które powstają przez smog…