Artykuł sponsorowany
Restrykcyjne przestrzeganie diety bywa uciążliwe, zwłaszcza, gdy upragnione efekty nie są widoczne od razu. Jedną z niezwykle skutecznych diet polecanych w walce z nadwagą, a nawet otyłością jest jadłospis oparty na zupach. Dieta Dr Dąbrowskiej bazująca na świeżych warzywach i owocach również znakomicie wpisuje się w zdrowy styl życia. Celem nadrzędnym tej diety jest oczyszczenie organizmu z toksyn, a utrata zbędnych kilogramów jest jej efektem ubocznym.
Aktywność fizyczna podczas stosowania diety
Aby osiągnąć spektakularny efekt warto nie tylko przejść na odpowiednią dietę, ale również zmienić nawyki żywieniowe i tryb życia. Jeśli wcześniej aktywność nie była naszą mocną stroną, to powinniśmy systematycznie ćwiczyć, gdyż ćwiczenia fizyczne nie tylko przyśpieszają przemianę materii, ale także korzystnie wpływają na wygląd tkanek i poprawiają samopoczucie. Przejście na odpowiednią dietę najlepiej połączyć z treningami fizycznymi. Należy jednak wybrać takie ćwiczenia i aktywności, które nie będą obciążały stawów, wiązadeł oraz serca, gdyż przy pewnej nadwadze forsujące treningi nie są wskazane.
Różnorodne menu to podstawa
Razem z planem treningów trzeba opracować lekkostrawną dietę bogatą w błonnik. W sezonie wiosenno-letnim, a także jesienią na rynku jest pełno dorodnych i rozmaitych warzyw obfitujących w mikroelementy i witaminy. Pomidory posiadają antyoksydanty, papryka to obok warzyw zapustnych i natki pietruszki uznana za cenne źródło witaminy C, a ponadto zawiera potas, wapń i żelazo. Z kolei marchew zawiera witaminę A, E, H i K oraz witaminy z grupy B. Do codziennej diety można również włączyć fasolkę szparagową, szpinak, sałatę, brokuły i buraki jako cenne źródła żelaza. W serwisie internetowym http://www.zielonomicatering.pl/ można znaleźć wiele przykładowych dań sporządzonych w oparciu o dietę Doktor Dąbrowskiej, a także przepisy, dzięki którym przyrządzimy niskokaloryczne zupy i dania wegetariańskie.
Błonnik – sprzymierzeniec lekkostrawnej diety
Większość warzyw jest lekko strawna, a praktycznie wszystkie są pożywne i zawierają błonnik niezbędny w procesie trawienia. Nazywany włóknem pokarmowym znajduje się w kaszach warzywach i owocach. Jego zawartość błonnika w warzywach przeciętnie wynosi 2,5%, a jego cennym źródłem są warzywa strączkowe i seler oraz orzechy, a także suszone owoce. Wszystkie te składniki warto włączyć do codziennej diety, a wówczas będziemy pełni energii, dzięki której w szybkim czasie stracimy kilka kilogramów.
Lekkostrawna dieta na bazie zup
Zupy warzywne są nie tylko doskonałym źródłem energii, ale także – podawane na ciepło – rozgrzewają organizm, poprawiają metabolizm i uzupełniają płyny. Należy je wprowadzać do menu stopniowo, a w początkowej fazie trzeba jeść ok. 5 – 6 zup dziennie, a następnie zmniejszać ich ilość. Jeśli zależy nam na szybkiej, lecz rozsądnej diecie prowadzącej do utraty wagi, trzeba poznać podstawowe właściwości poszczególnych rodzajów zup. W zależności od tego, jak szybko zostaną strawione można je podzielić na węglowodanowe i białkowe. Jemy je o określonych porach dnia. Ich kaloryczność uzależniona jest od składników, które wykorzystamy do zupy.