Tłuszcz brzuszny zwiększa ryzyko demencji

Tłuszcz brzuszny zwiększa ryzyko demencji

Otyłość staje się w naszych czasach epidemią, ale można mieć nadmiar tłuszczu na brzuchu, nie będąc ogólnie otyłym. Mimo braku otyłości, niechciany tłuszcz brzucha wpływa niekorzystnie na ogólny stan zdrowia. Naukowcy odkryli, że stosunek obwodu talii do bioder, a nie wskaźnik masy ciała (BMI), może być większym czynnikiem demencji.

Demencja to utrata funkcji poznawczych, takich jak myślenie, zapamiętywanie i rozumowanie, a także zdolności behawioralnych. Zaczyna się niewinnie, a z czasem staje się wystarczająca poważna, aby zakłócać codzienne życie i działania danej osoby. Najczęstszą postacią demencji jest choroba Alzheimera, która stanowi od 60 do 80 procent przypadków demencji.

BMI a tłuszcz na brzuchu – nadwaga nadwadze nierówna

Wcześniejsze badania wykazały, że dorośli z nadwagą częściej mają problemy z pamięcią i wizualizacją. Jednak to, czy ten związek ma znaczenie w późniejszym wieku, nie jest w pełni zrozumiałe. Dlatego zespół naukowców z Irlandii i Wielkiej Brytanii przyglądał się możliwemu związkowi między tłuszczem brzusznym a zdolnościami poznawczymi u dorosłych w wieku 60 lat i powyżej. W tym celu zebrali dane z badania kohortowego z Trinity Ulster Department of Agriculture, dotyczącego starzenia się. Badanie to objęło 5 186 uczestników, którzy zostali ocenieni za pomocą różnych testów poznawczych.

Zespół badawczy odkrył, że ilość tłuszczu brzusznego w zbadanej populacji jest związana z upośledzeniem funkcji poznawczych. W szczególności osoby z wyższym stosunkiem obwodu talii do bioder miały obniżoną sprawność poznawczą. Według raportu, tylko 16 procent mężczyzn i 26 procent kobiet miało BMI w normalnym zakresie, który wynosi od 18,5 do 24,9. Wyższe pomiary BMI nie wykazały tego samego trendu, co stosunek obwodu talii do bioder. Zamiast tego, wyższe BMI nawet chroniło funkcje poznawcze. Być może dlatego, że BMI uwzględnia tylko wagę i wzrost, przez co nie zawsze jest wiarygodną miarą tkanki tłuszczowej, według naukowców.

Potencjalne mechanizmy działania

Naukowcy sądzą, że tłuszcz brzuszny wpływa na funkcje poznawcze ze względu na zwiększoną produkcję markerów zapalnych, szczególnie białka C-reaktywnego. Substancja ta jest wydzielana w odpowiedzi na sygnały wysyłane przez komórki tłuszczowe, a zwiększone stany zapalne są powszechnie znanym ryzykiem spadku zdolności poznawczych.

Hemoglobina A1C (HbA1C) również wydaje się odgrywać ważną rolę. Kiedy zespół badawczy kontrolował poziomy HbA1C w swojej analizie, znaczący wpływ tłuszczu brzusznego na funkcje poznawcze został zmniejszony. HbA1C jest formą hemoglobiny, która jest używana do pomiaru poziomu cukru we krwi u osób chorych na cukrzycę. Zaburzenia funkcji poznawczych obserwuje się u osób z cukrzycą, co może wynikać z wrażliwości na insulinę w hipokampie, części mózgu zaangażowanej w przechowywanie pamięci.

Odkrycia te, opublikowane w British Journal of Nutrition, rzucają światło na możliwe rozwiązania zapobiegające demencji. Dzisiaj choroba Alzheimera dotyka już 5,7 miliona Amerykanów. Szacuje się, że do 2050 r. liczba osób z rozpoznaniem tej choroby wzrośnie do prawie 16 milionów. Naukowcy wierzą, że poprzez obniżenie poziomu otyłości, można również zmniejszyć częstość występowania demencji.

Sposoby na utratę tłuszczu z brzucha

Oto pięć sprawdzonych sposobów na efektywną utratę tłuszczu z brzucha:

  • Powstrzymaj się od spożywania cukru i napojów słodzonych cukrem, takich jak słodkie napoje gazowane
  • Jedz więcej pokarmów bogatych w białko, które mogą zwiększyć metabolizm i zmniejszyć poziom głodu
  • Usuń z diety rafinowane węglowodany. Obejmują one cukier, słodycze i biały chleb
  • Jedz więcej pokarmów bogatych w błonnik, takich jak owoce i warzywa, rośliny strączkowe i płatki owsiane górskie (nie błyskawiczne!)
  • Angażuj się w regularne ćwiczenia fizyczne, takie jak chodzenie, bieganie i pływanie

Utrata tłuszczu z brzucha, nie tylko może uchronić Cię przed demencją, lecz także pozwoli Ci zaoszczędzić mnóstwo problemów zdrowotnych.

Podobne artykuły

Napisz komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.