Trening siłowy lepszy w zrzucaniu wagi u osób starszych niż ćwiczenia aerobowe – tak pokazują nowe badania

Trening siłowy lepszy w zrzucaniu wagi u osób starszych niż ćwiczenia aerobowe – tak pokazują nowe badania

Osoby starsze, po 60 r.ż. mogą chcieć spróbować treningu siłowego, aby zrzucić wagę i zachować jednocześnie masę mięśniową, sugerują badacze z Uniwersytetu Wake Forest w Północnej Karolinie (USA).

Dieta i ćwiczenia – niezawodne połączenie

Grupa badaczy zwerbowali 249 osób starszych, po 60 r.ż., z nadwagą lub otyłych do uczestniczenia w 18. miesięcznym badaniu. Uczestnicy zostali podzieleni na 3 grupy. Jedna grupa przestrzegała tylko niskokalorycznej diety, bez ćwiczeń. Druga grupa przestrzegała niskokalorycznej diety oraz wykonywała ćwiczenia aerobowe, np. chodzenie. Trzecia grupa przestrzegała diety oraz wykonywała ćwiczenia siłowe.

Eksperci otrzymali również dane nt. składu ciała ochotników po sześciu i 18. miesiącach. Zostały oszacowane fizyczne zdolności uczestników, które zmierzone w trakcie 400-metrowego spaceru oraz test siły prostownika kolana.

Rezultaty pokazały, że uczestnicy z grupy trzeciej, którzy przestrzegali diety oraz trenowali siłowo zgubili więcej wagi niż osoby, które przestrzegały diety i chodziły lub tylko prowadziły dietę. Ochotnicy z grupy z treningami siłowymi wykazali również mniejsza straty w masie mięśniowej nić uczestnicy z innych grup.

“Nie jest to szczególnie zaskakujące, w świetle tego, że trening wytrzymałościowy stanowi dobry bodziec do wzrostu mięśni. Co jednak było zaskakujące, to, że dieta plus trening aerobowy nie były w stanie złagodzić utraty masy mięśniowej w porównaniu do samej diety. Innym zaskakującym odkryciem był fakt, że dieta plus ćwiczenia skutkowały niemal dwukrotną utratą tłuszczu w porównaniu do stosowania samej diety. I chociaż mogło to wynikać z większego zaangażowania wśród grup dieta + ćwiczenia, sądzę, że jest to ważny sygnał, że dieta i ćwiczenia to najbardziej efektywna kombinacja w maksymalizacji utraty tłuszczu, a w związku z tym ogólnej masy ciała.” – powiedziała przewodnicząca badania Kristen Beavers.

Więcej interesujących odkryć dla seniorów

Gruba badaczy zaobserwowała, że uczestnicy w grupie treningu siłowego zgubili niecałe 8 kilogramów po 18. miesiącach, w porównaniu do 7 kilogramów w grupie dieta + spacery i zaledwie 4,5 kilograma w grupie, która stosowała samą dietę. Eksperci zdrowia zauważyli także, że utrata mięśni była najbardziej widoczna w grupie dieta + chodzenie w porównaniu do uczestników z grupy stosującej tylko dietę lub dietę + trening siłowy.

Według naukowców, procent utraty wagi wywodzący się z mięśni wynosił 20% w grupie dieta + chodzenie. Wynik ten, w porównaniu do 16% w grupie „tylko dieta” i 10% w grupie dieta + trening siłowy, nie wypada korzystnie. Utrata tłuszczu związana jest z szybszym tempem chodzenia, a utrata mięśni ze znacznym osłabieniem siły kolan.

„Wiele osób starszych wybiera spacer jako formę ruchu. Jednak to badanie pokazuje, że jeśli martwisz się o utratę mięśni, trening siłowy będzie lepszą opcją.” – powiedziała autorka badania.

Grupa badaczy wskazuje, że te wyniki są istotne dla osób starszych, które często przybierają i tracą na wadze. Powodem tego jest fakt, że osoby starsze mają tendencje do nabierania masy tłuszczowej zamiast masy mięśniowej. Dlatego tak ważne jest, aby podczas procesu odchudzania u seniorów zachować jak najwięcej masy mięśniowej.

 

Źródło: https://www.naturalnews.com/2017-12-11-new-study-finds-older-adults-should-pump-more-iron-weight-training-has-better-results-than-cardio-for-weight-loss-in-the-over-60-crowd.html

Podobne artykuły

Napisz komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.