Wirus Epstein-Barra a zaburzenia autoimmunologiczne

Wirus Epstein-Barra a zaburzenia autoimmunologiczne

Jak EBV powoduje zaburzenia autoimmunologiczne

Limfocyty T CD8+ są rodzajem komórek, które hamują wirusy. Ich niedobór jest wspólnym mianownikiem wielu przewlekłych chorób autoimmunologicznych, w tym stwardnienia rozsianego, reumatoidalnego zapalenia stawów, układowego tocznia rumieniowatego, zespołu Sjögrena, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, choroby Leśniowskiego-Crohna, łuszczycy, bielactwa nabytego, łysienia plackowatego, choroby Gravesa-Basedowa, zapalenia tarczycy Hashimoto.

Niektórzy naukowcy uważają, że niedobór limfocytów T CD8+ leży u podstaw rozwoju przewlekłych chorób autoimmunologicznych poprzez brak kontroli nad infekcją wywołaną wirusem Epstein-Barra.

Jeśli EBV nie jest kontrolowany, może siać spustoszenie w organizmie. Kiedy EBV infekuje komórki B, może uczynić je “autoreaktywnymi”, co oznacza, że ​​ich produkty (przeciwciała) celują w nasze własne tkanki.

Badania kliniczne, przeprowadzone w 2015 roku w Polsce, wykazały w tarczycy obecność wirusa Epsteina- Barr u 80% chorych z Hashimoto i u 62.5 % osób z chorobą Gravesa- Basedowa. Grupa kontrolna nie wykazała obecności wirusa EBV w tarczycy.

Ważne czynniki mające wpływ na komórki CD8+

Wraz z wiekiem komórki CD8+ zanikają, co jest jednym z powodów, dlaczego odsetek chorób autoimmunologicznych wzrasta wraz z wiekiem. Estrogen również zmniejsza ilość limfocytów T CD8+, co wyjaśnia wyższą częstotliwość występowania autoimmunizacji u kobiet.

Światło słoneczne/witamina D są bardzo ważne dla produkcji limfocytów T CD8+, co tłumaczy, dlaczego w krajach, które mają mniej światła słonecznego, częściej występują choroby autoimmunologiczne.

Co ciekawe, ostry stres zwiększa ilość limfocytów T CD8+, ale przewlekły stres już nie ma takiego działania. Co więcej, przewlekły stres może powodować reaktywację EBV, prawdopodobnie poprzez obniżenie odpowiedzi immunologicznej Th1.

Przyczyny reaktywacji EBV

 • Zaburzenia emocjonalne
 • Stres psychologiczny
 • Kortyzol/glukokortykoidy
 • Brak snu
 • Lot w kosmos

Wiele osób mówi, że ich problemy zaczęły się po bardzo stresującym okresie. Reaktywacja EBV może potencjalnie odgrywać pewną rolę w negatywnym wpływie stresu na zdrowie.

Najlepsze suplementy zwiększające ilość limfocytów T CD8+

 • Astragalus, czyli traganek błoniasty
 • Andrographis paniculata
 • Gynostemma, inaczej Jiaogulan
 • Cytryniec chiński – zapobiega spadkowi CD8+ spowodowanemu promieniowaniem
 • NAC (N-acetylocysteina)
 • Ashwagandha

 

Źródło: https://www.selfhacked.com/blog/homing-fundamenal-cause-epstein-barr-reactivation/

Zdjęcie: Depositphotos

Podobne artykuły

Napisz komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.