Osoby będące na diecie wegańskiej mają świadomość, iż należy suplementować witaminę B12. Jednak niedobór tego składnika staje się coraz poważniejszym problemem na całym świecie. Witamina B12 jest niezbędna w organizmie człowieka, gdyż nie tylko wpływa na właściwe funkcjonowanie czerwonych krwinek, ale również bierze udział w metabolizmie każdej komórki naszego ciała. To od niej w dużym stopniu uzależnione jest właściwe funkcjonowanie układu nerwowego czy tworzenie się krwinek czerwonych.
Gdy pojawia się niedobór witaminy B12
Wiele osób cierpi na niedobory tego składnika, co może się przejawiać w rozmaity sposób. Jednym z problemów wynikających z braku witaminy B12 są pojawiające się trudności poznawcze. Mogą wystąpić między innymi zaburzenia myślenia czy utrata pamięci. Niepokojące są również trudności z chodzeniem czy utrzymaniem równowagi, a także nietypowe odczucia w całym organizmie jak na przykład drętwienie, mrowienie występujące w kończynach. Niedobory objawiają się również zmianą koloru skóry, a mianowicie przybiera ona odcień żółtawy. Często występuje także niedokrwistość, osłabienie i zmęczenie czy obrzęk języka. Długotrwały niedobór witaminy B12 może doprowadzić nie tylko do nasilenia wyżej wymienionych objawów, ale również wystąpienia depresji, pojawienia się halucynacji czy paranoi.
Przyczyny niedoboru
Niektóre osoby są szczególnie narażone na niedobór witaminy B12. Na pierwszym miejscu zdecydowanie wymienia się wegetarian oraz wegan, ponieważ w roślinach nie ma tego składnika. W takiej sytuacji konieczna jest suplementacja. Również pewne leki mogą wpływać na obniżenie poziomu witaminy B12. Tutaj wymienić można inhibitory pompy protonowej, które stosuje się przy terapii schorzeń górnego odcinka przewodu pokarmowego. Na niedobory narażone są też osoby cierpiące na niedokrwistość, zapalenie jelit bądź zespół nieszczelnego jelita. Niebezpieczny bywa również niski poziom kwasu żołądkowego.
Co zrobić w takiej sytuacji?
Jeśli zauważymy objawy niedoboru witaminy B12, to warto zwrócić szczególną uwagę na codzienne menu. Dzienna dawka tej witaminy dla osób dorosłych wynosi od 2,4 do 2,8 mikrogramów, w zależności od wieku. Kobiety w ciąży bądź karmiące powinny dostarczać większe ilości. Jakie produkty są szczególnie bogate w ów składnik?
Warto między innymi częściej sięgać po owoce morza oraz ryby, a w szczególności pstrąga i łososia (oczywiście uwaga na te hodowlane, bo to chemiczna masakra!). Dobrym źródłem witaminy B12 jest też jogurt, jajka, wątróbka, mięso z indyka oraz niektóre sery.
Jeśli natomiast decydujemy się nie jeść produktów odzwierzęcych, to w takiej sytuacji konieczna jest suplementacja. Można to zrobić na kilka sposobów. Jedną z propozycji jest spożywanie co najmniej dwóch porcji dziennie produktów fortyfikowanych B12. Każdy taki posiłek powinien nam jej dostarczyć około 2,5 mikrograma. Inną możliwością jest suplementacja za pomocą odpowiednich preparatów. Jeżeli przyjmujemy takie środki dwa razy dziennie, to wystarczy nam jednorazowa dawka 2,5-3 mikrogramy. W przypadku suplementacji raz dziennie musimy zdecydować się na środek dostarczający 25-100 mikrogramów. Istnieje jeszcze możliwość wzięcia preparatu zawierającego 1000 mikrogramów witaminy B12 i wtedy należy przyjmować go raz tygodniowo.
Podsumowanie
Warto raz na jakiś czas sprawdzić poziom witaminy B12. Szczególnie powinny o tym pamiętać osoby, które są narażone na niedobory. W zależności od kraju uznaje się różne normy. W Stanach Zjednoczonych norma jest do 250 – 300 pg/ml, w Japonii do 500 pg/ml, a w Polsce do 200 pg/ml, jednak wiele osób uważa, iż optymalny poziom to 800, a nawet do 1200 pg/ml. Warto więc zadbać o dostarczenie witaminy B12 do organizmu, gdyż ów składnik pełni naprawdę ważne funkcje, a niestety coraz częściej pojawiają się jego niedobory.